واردات کالاهای کامپیوتری روند نزولی دارد

کاهش 36 تنی حجم واردات نوت‌بوک

 

کاهش موجودی و میزان واردات کالاهای کامپیوتری و به ویژه نوت‌بوک موضوعی است که درباره آن حرف و سخن بسیار است.

موضوعی که اگرچه همچنان گروهی نسبت به آن با نگاهی پراغماض می‌نگرند و معتقدند کاهش موجودی بهانه‌ای است که فروشندگان برای افزایش قیمت کالاها می‌آوردند، اما با این حال گروهی از کارشناسان اعلام کرده‌اند که موجودی برخی از کالاها به واقع کاهش یافته و در شرایط فعلی از برخی از مدل‌های محبوب تعداد کمی در بازار موجود است. شواهدی هم وجود دارد که نشان می‌دهد موجودی مدل‌های پرمخاطب که بیشتر در رده میان‌قیمت و ارزان‌قیمت هستند در بازار به شدت کاهش یافته است و همین موضوع موجب شده است توجه خریداران به سمت کالاهای کارکرده جلب شود.

کارشناسان می‌گویند: در چنین شرایطی حتی اگر کالایی در بازار موجود باشد، این کالاها شامل نمونه‌های قدیمی و از رده خارج است و درباره نمونه‌های تازه‌وارد یا حداقل کالاهایی که از عمر تولید آنها مدت زیادی نگذشته باشد، شاهد کاهش چشمگیر موجودی هستیم.

بررسی آمار و ارقام ارایه شده درباره حجم واردات کالاهای کامپیوتری هم گویای این موضوع است که اگرچه میزان واردات کاهش یافته است، اما با توجه به کاهش چشمگیر سطح تقاضا از بازار باید گفت که میزان عرضه و تقاضا در بازار همخوانی داشته و حتی اگر موجودی در بازار باشد، خریدار نخواهد داشت.

به هر حال **آمار و ارقام ارایه‌شده از سوی بخش آمار گمرک نشان‌دهنده این موضوع است که حجم واردات کالاهای کامپیوتری و دیجیتال نظیر نوت‌بوک نسبت به سال قبل کاهش چشمگیری یافته است.**

کاهش شدید حجم واردات نوت‌بوک

نوت‌بوک از کالاهایی است که با وجود عرضه کالاهای جایگزین نظیر کامپیوترهای آل‌این وان، تبلت‌های هیبریدی و حتی جلب توجه‌ها به سمت پی‌سی، همچنان محبوب‌ترین کامپیوتر شخصی همراه به شمار می‌آید.

به همین دلیل علاوه بر واردکنندگان و فروشندگان، گروه‌های گوناگون کاربری نیز به بررسی وضعیت و میزان واردات این کالا از طریق مبادی رسمی می‌پردازند.

اهمیت این موضوع در حدی است که حتی کارشناسان بازار و گمرک بر اساس آمار و ارقام ارایه شده در رابطه با حجم واردات این کالا وضعیت بازار کامپیوتر را ارزیابی کرده و حتی خطر قاچاق را در بازار نوت‌بوک مورد بررسی قرار می‌دهند.

با این حال گمرک همچنان به ارایه آمار و ارقام به صورت کیلویی و غیرکارشناسی مبادرت می‌ورزد و از ارایه آمار دقیق و مستند خودداری می‌کند.

در هر صورت بر اساس آنچه گمرک در ‌‌سایت خود در مورد حجم واردات نوت‌بوک اعلام کرده است، در یک ماهی که از سال 1396 گذشته است تنها 11 هزار و 417 کیلوگرم نوت‌بوک از مبادی رسمی وارد کشور شده است که با در نظر گرفتن میانگین وزن 4 کیلوگرم برای هر دستگاه همراه با شارژر و جعبه و ...، به این نتیجه می‌رسیم که در یک ماهی که از سال جاری گذشته است تنها 2 هزار و 854 دستگاه نوت‌بوک از مبادی رسمی وارد کشور شده است.

این درحالیست که در مدت مشابه در سال گذشته حجم واردات انواع نوت‌بوک در حدود 47 هزار و 640 کیلوگرم بوده است که با احتساب میانگین وزن 4 کیلوگرم برای هر نوت‌بوک، به این نتیجه می‌رسیم که در مدت اعلام شده 11 هزار و 910 دستگاه از مبادی رسمی وارد کشور شده است. این موضوع به معنی کاهش واردات 9 هزار دستگاه نوت‌بوک از مبادی رسمی است.


 

نشانه‌های رشد قاچاق هر روز پررنگ‌تر از قبل

اگر چه بسیاری از کارشناسان بر این باورند که کاهش حجم واردات از مبادی رسمی تنها نشان‌دهنده رشد قاچاق در بازار است، اما برخی دیگر قصد دارند فضا را امن جلوه دهند و معتقدند کاهش حجم واردات در حدی که گمرک اعلام کرده است می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که مهمترین آن تعطیلات دو هفته‌ای عید نوروز است.
به گفته این گروه از کارشناسان معمولا در ماه نخست سال حجم واردات از مبادی رسمی کاهش می‌یابد که علت تعطیلی دو هفته‌ای است. این درحالیست که کارشناسان منتقد می‌گویند: تعطیلات دو هفته‌ای هر سال وجود دارد و این **کاهش چشمگیر 9 هزار دستگاهی ظرف یک سال به شدت نگران‌کننده است و نشانه رشد عرضه کالاهای قاچاق در بازاری است که به شدت به کالاهای ارزان و میان‌قیمت نیاز دارد.**

گروه دیگری از کارشناسان نیز بر این باورند که واردکنندگان به بهانه اینکه انتخابات ریاست جمهوری در راه است از واردات کالا خودداری کرده و ترجیح دادند که پس از مشخص شدن نتیجه انتخابات برای واردات کالا و اصلا ماندن و نماندن در این حوزه تصمیم‌گیری کنند.

برخی دیگر نیز دلیل کاهش حجم واردات نوت‌بوک را عدم اعلام تعرفه‌های وارداتی جدید عنوان کرده و می‌گویند: هر سال دولت تعرفه‌های ورودی جدید را اوایل سال اعلام می‌کرد و این درحالیست که امسال هنوز تعرفه‌های جدید اعلام نشده است و واردکنندگان کالاهای وارداتی را با همان تعرفه قبلی وارد کشور کرده‌اند. همین موضوع موجب شده است بسیاری از واردکنندگان ترجیح دهند واردات کالا را تا مشخص شدن تکلیف تعرفه‌های وارداتی به تعویق بیاندازند، ضمن اینکه مشتری هم برای کالاهای وارداتی وجود ندارد.

کارشناسان می‌گویند: در شرایط فعلی محدود کالاهای جدیدی که وارد کشور شده‌اند نیز روی دست واردکنندگان مانده‌اند و در حال حاضر حتی کالاهایی که از طریق قاچاق وارد بازار شده‌اند و با قیمتی پایین‌تر از عرف بازار به فروش می‌رسند مخاطب ندارند.

آنها همچنین پیش‌بینی کردند در صورت تداوم روند کنونی تعطیلی بازار نزدیک است؛ مگر اینکه دولت تصمیمی اصولی برای نجات این صنف اتخاذ کند و یا نرخ دلار آزاد به تعادل برسد.