لعنت به جمله "سیستم قطع است"

 

یکی از دوستانم تعریف می‌کرد که چند روز قبل رفته بود تو فلان اداره برای کاری. البته او داشت از کارمندی که به صندلی‌اش تکیه زده بود صرفا یکسری اطلاعات و راهنمایی می‌گرفت.

لابه‌لای حرف‌هایشان یک ارباب رجوع بیچاره دیگر از راه رسید که کارش به سیستم مربوط می‌شد. کارمند هم حرفش را با من قطع کرد و بدون اینکه دستانش را از پشت سرش بردارد به او گفت: "سیستم قطع است."

کارمند دیگری که چند میز آنطرف‌تر نشسته بود و صدای همکارش را شنید، گفت: نه آقای فلان! سیستم وصل شده.

آقای فلان هم ناگهان دستانش را از پشت سرش برداشت و روی میزش خم شد، طوری که من فکر کردم می‌خواهد کامپیوترش را چک کند که کار ارباب‌رجوع را انجام دهد. اما دیدم زهی خیال باطل او روی میزش خم شد و با چشم‌غره نگاهی به همکار فضولش کرد و با صدای عصبانی گفت: خانم بهمانی فرمودین سیستم وصل است؟!

خانم بهمانی هم که پیام همکارش را با تمام وجود گرفته بود، به من‌ومن افتاد و گفت: نمی‌دونم، شایدم سیستم قطعه، بعد دستی به ماوس و کیبوردش کشید که مثلا مستندسازی کند و گفت: درسته انگار سیستم هنوز قطعه!

ارباب‌رجوع هم که به وضوح دریافته بود که سرکار است، پرسید چه کنم که پاسخ شنید نمی‌دانم برو فردا بیا.

ارباب رجوع هم که معلوم بود از راهی طولانی آمده و خسته است، رو به من کرد و یواش گفت: لعنت به این سیستم که همیشه قطع است، قبلا که این سیستم‌های مسخره و کامپیوتر نبود، نه صفی بود و نه معطلی و نه بهانه‌ای برای اینکه بگویند برو فردا بیا.

ناچار و دست از پا درازتر، از اداره رفت، چون آنقدر با تجربه بود و می‌دانست که اگر بخواهد پیله‌ کند و سراغ یک مسوول بالاتر را بگیرد، دفعه بعد که کارش به آن کارمند بیفتد، کاری می‌کند که برایش خاطره شود.

دلم برایش سوخت، چون من هم آنقدر تجربه داشتم که می‌دانستم اگر بخواهم مداخله کنم و گیر بدهم، برای خودم خاطره‌ساز خواهد شد!

وضعیت هم طوری شده که به هر کی هم بگی چرا مثلا سیستم قطع است یا چرا کسی پشت میزش نیست یا چرا با مردم اینطوری می‌کنید، یک خشاب کامل جواب در آستین دارند که مثلا ای آقا دلت خوش است، طرف چند هزار میلیارد تومن بالا کشیده رفته کانادا داره صفا می‌کنه، شما حالا رگ گردنت کلفت شده و صداتو برای منه کارمند بالا می‌بری؟

شما اگه بلدی حق بگیری برو اول اون بابا رو گیرش بیار و بعد بیا یقه منو بگیر و ... یه مشت از این جور حرفا.

اما باز هم وجدانم آرام نمی‌گیرد و هزار و یک سوال در ذهنم دارم، اولا اگر سیستم قطع است، چرا لااقل مدیران این قبیل مراکز ترتیبی نمی‌دهند که ارباب‌رجوع هم واقعا بداند سیستم قطع است. ثانیا اگر واقعا سیستم قطع است، به درک! خب لااقل با مردم خوب برخورد کنید و تا جایی که می‌شود بدون سیستم لعنتی کارشان را جلو ببرید.

خلاصه که لعنت به جمله مجهول و سیستم بی‌زبانی که همیشه قطع است و مایه دردسر مردم شده است.

عزت زیاد

آق‌فری

اتريوم

تقویم تاریخ ICT ایران

شبکه‌های اجتماعی زیر ذره‌بین

تقویم تاریخ ICT ایران

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه