ICT ایرانی در هفته‌ای كه گذشت

فرار بزرگ بیمه‌ای کسب‌وکارهای نوین

هفته‌ گذشته نایب ريیس هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی خبر از فرار بيمه‌اي برخي شركت‌هاي استارت‌آپي كشور داد و اعلام كرد كه مي‌بايست براي حل اين مشكل راه‌حلي انديشيده شود.

از ديگر اخبار مهم حوزه فاوا در هفته گذشته مي‌توان به مطرح شدن وعده راه‌اندازي سامانه ثبت اموال مسوولان، احتمال بروز شوك قيمت در بازار موبايل، اظهارات نامشخص مسوولان در خصوص سيستم‌عامل بومي و حذف تلگرام طلايي از سيستم‌عامل اندرويد اشاره كرد كه در اين مطلب به مشروح اين اخبار مي‌پردازيم.

 

فرار بیمه‌ای بزرگ صاحبان کسب‌وکارهای نوین

هفته گذشته علي حيدري، نایب ريیس هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی از حلقه بسته مدیران کشور، عدم اجرای قوانین مربوط به منع به‌کارگیری بازنشستگان و قرار نگرفتن فرصت‌های شغلی در اختیار جوانان انتقاد کرد و با اشاره به دور زدن قوانین کار از سوی کسب‌و‌کارهای نوین گفت: قدمت قوانین و مقررات کار و تامین اجتماعی از یکسو و تغییر و تحولات سریع و پر بسامد اقتصادی، اجتماعی ، فرهنگی، سیاسی، دانشی، تکنولوژیکی در سطوح بین‌المللی، ملی و محلی از سوی دیگر باعث شده است که فضای جدیدی از «کسب‌وکار» ایجاد شود که ابزارهای سنتی و قدیمی قوانین کار و تامین اجتماعی در این محیط نو پدید کاربرد موثری ندارد و یک فرار بیمه‌ای بزرگ و دور زدن قوانین کار و تامین‎اجتماعی در این محیط کسب‌و‌کار نوین از این منظر شکل گرفته است که بایستی برای آن فکری کرد و چاره‌ای جست.

عضو و نایب ريیس هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی افزود: با نظام یارانه‏‌ای غلط نیز روبه‌رو هستیم. در حال حاضر بر اساس برخی برآوردها ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه پیدا و پنهان پرداخت می‌شود که اتفاقا بخشی از آن که به اصطلاح هدفمند شده و به صورت نقدی است که آن نیز به علت عدم ابتنا بر آزمون وسع، عملا غیر هدفمند است.

وعده راه‌اندازي سامانه ثبت اموال مسوولان

هفته قبل معاون فناوری اطلاعات قوه قضاییه از طراحی سامانه ثبت دارایی‌های مسوولان خبر داد و گفت: آيین‌نامه آن توسط ريیس قوه قضايیه ابلاغ خواهد شد و همه مسوولان در راستای حفظ بیت‌المال موظف به ثبت و ضبط دارایی‌های خود در این سامانه هستند.

شهریاری در خصوص امکان نشر دادن احکام قضایی نیز با اشاره به اینکه در اینجا موضوع حفظ حریم خصوصی افراد و ملاحظات قانونی در انتشار اسامی آنها وجود دارد، افزود: سامانه نقد و بررسی آرای قضایی را با حذف اسم اشخاص به زودی راه‌اندازی خواهیم کرد.

معاون فناوری اطلاعات قوه قضايیه در پاسخ به سوالی در رابطه با چرایی نپیوستن دستگاه قضایی به سامانه دسترسی آزاد اطلاعات گفت: ما مشکلی برای پیوستن به این سامانه نداریم و اگر حیطه اطلاعاتی که باید منتشر شود معلوم باشد انجام خواهیم داد و اتفاقا برخی از مواردی که در حیطه وظایف ما بوده مثل ثبت و ضبط دارایی‌های مسوولان که قانون اساسی حدود آن را معین کرده، انجام شده است.

معاون فناوری اطلاعات قوه قضايیه در پاسخ به سوال دیگری در مورد تعداد کنونی دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی کشور گفت: تا پایان سال 1397 قرار بود هزار و400 دفتر به دفاتر موجود اضافه شود پیش از این هم 600 دفتر موجود بود که احتمالا اکنون تعداد دفاتر به 2 هزار رسیده است.

احتمال بروز شوك قيمت در بازار موبايل

از سال گذشته واردات گوشی به شکل رسمی تقریبا به صفر رسیده و همان تعداد گوشی که به قول مسوولان ذی‌ربط وارد بازار شده، از قیمت چنان بالایی برخوردارند که اکثر خریداران ترجیح می‌دهند گوشی‌های قاچاقی که حالا نام مسافری گرفته‌اند خریداری کنند.

از گارانتی گوشی هم که اعتبار خود را حداقل نزد کاربران ایرانی از دست داده، بگذریم، تقریبا ۹۰ درصد خریداران ترجیح می‌دهند گوشی با قیمت کمتر و بدون گارانتی خریداری کنند زيرا هزینه گارانتی گاهی از یک میلیون در رده گوشی‌های متوسط و تا ۳ میلیون در گوشی‌های پیشتاز هم می‌رسد.

با این حال از ماه آینده این سامانه دیگر روی گوشی‌های غیرمسافر بسته می‌شود. این سامانه سال گذشته نیز بسته و سپس باز شد، این بار در مورد بسته شدن سامانه، وزیر ارتباطات از مذاکره با وزیر کشور برای باز شدن دوباره این سامانه خبر داد و وزیر کشور نیز در واکنش به این موضوع توضیح داد: با توجه به درخواست دستگاه‌های متولی تا پایان اردیبهشت ماه فرصت داده شد تا با آگاه‌سازی مردم، اقدامات لازم در تامین گوشی تلفن همراه مورد نیاز کشور و اقدامات لازم برای مقابله با قاچاق انجام شود.

اما فعالان بازار معتقدند، در شرایطی که تامین کالای رسمی با مشکل مواجه است و بازار به شدت با کمبود کالا مواجه شده، بستن مسیر کالای مسافری عملا مسیر ورود کالا را قطع می‌کند و آنها مجالی برای ادامه فعالیت و خرید و فروش کالا نخواهند داشت که در این شرایط عدم عرضه بر افزایش قیمت‌های کالا دامن می‌زند و به ضرر مصرف‌کننده و فروشنده است.

حمیدرضا دهقانی‌نیا، سخنگوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با استناد به آمار واردات رسمی و مسافری گوشی مسافری، توضیح داده که چگونه واردات مسافری تعادل بازار را بر هم زده است.

به گفته وی، نیاز گوشی تلفن همراه کشور به‌طور معمول چیزی حدود يك میلیون و 500 هزار دستگاه در ماه است که با توجه به شرایط ارزی کشور در حال حاضر به 900 هزار گوشی در ماه رسیده، اما بر اساس آمار‌ ثبت شده در سامانه همتا از شهریور 97 تا 4 اردیبهشت 98 حدود 4 میلیون و 100 هزار گوشی تلفن همراه از طریق مسافر وارد کشور شده است.

با همه این تفاسیر، این سوال پیش می‌آید که پس از بسته شدن سامانه ثبت گوشی‌های مسافری، آیا واردکنندگان رسمی امکان واردات گوشی به کشور را خواهند داشت و بازار به تعادل می‌رسد؟ آیا قیمت گوشی با وجود شرایط نابسامان اقتصادی، صعود می‌کند یا ثابت می‌ماند؟ یا همچنان علاوه بر افزایش قیمت دلار که باعث بالا رفتن قیمت‌ها می‌شود، واردات رسمی هم موجبات افزایش قیمت را فراهم خواهد کرد؟

باید منتظر بمانیم و ببینیم تا اوایل خرداد واردات گوشی به چه شکلی انجام خواهد شد، اما برخی فعالان بازار مدعی هستند، احتمالا افزایش قیمت و شوکی تازه را در بازار شاهد خواهیم بود.

اظهارات نامشخص در خصوص سيستم‌عامل بومي

هفته گذشته حميد فتاحي، معاون وزیر ارتباطات وعده ايجاد سيستم‌عامل ملي را مطرح كرد و گفت: تا زمانی که کسب‌و‌کارهای ایرانی در بستر سیستم‌عامل‌های آمریکایی فعال هستند، توقع هرگونه رفتار و اتفاقاتی از این دست، وجود دارد. اما هم اکنون برای مدیریت این فضا، در بخش وزارت ارتباطات و با همکاری مرکز تحقیقات مخابرات و سازمان فناوری اطلاعات ایران، موضوع راه‌اندازی سیستم‌عامل بومی را مجدد در دستور کار قرار دادیم و این مساله با جدیت بیشتری به جریان افتاده است.

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه پلتفرم سیستم‌عامل بومی مدنظر آماده است و باید آن را با سیستم‌های فعلی آمریکایی که کسب‌وکارهای آنلاین ما روی آن قرار دارند جایگزین کنیم، خاطرنشان کرد: در این صورت زمین بازی در اختیار کسب‌و‌کارهای ایرانی قرار می‌گیرد و می‌توان آن را مدیریت کرد.

نكته نامشخص در خصوص اين اظهارات اما عبارت "پلتفرم سيستم‌عاملي ملي" است كه مشخص نيست پلتفرم اين سيستم‌عامل چه تفاوتي با خود آن دارد و آيا اصولا چنين سيستم‌عاملي طراحي شده يا آنچه مطرح مي‌شود نوعي بازي با واژه‌ها است.

تلگرام طلايي در ايستگاه آخر؟

حذف پوسته‌های فارسی تلگرام از سیستم‌عامل اندروید به موضوع خبرساز روزهای اخیر تبدیل شده است. سیستم‌عامل اندروید بدون اجازه کاربران اقدام به حذف این دو برنامه از روی گوشی‌های کاربران کرد که علت حذف این برنامه‌ها، جاسوس‌ابزار بودن اعلام شده است.

اگرچه مسوولان نتوانستند از هاتگرام و طلاگرام دل بکنند اما گوگل به جای آنها کار را یکسره کرد تا بار دیگر یادآوری کند سرویس خارجی می‌تواند غیر قابل اعتماد باشد. شاید در آینده گوگل به سرویس‌های دیگری نیز برچسب جاسوسی بزند و آنها را حذف کند؛ همچنان که وزیر اعلام کرده: "در این ماجرا پوسته‌های تلگرام به علاوه برنامه‌های ایرانی دیگری حذف شده‌اند."

همچنین این شرایط می‌تواند نقطه امیدی برای پیام‌رسان‌های داخلی باشد که اگرچه سال گذشته اوضاع خوبی نداشته‌اند اما یک بار دیگر شانس خود را امتحان کنند، به شرطی که گفته و عمل تصمیم‌سازان یکی شود.

در آخر نیز هاتگرام که پیش از پایان سال 97، ادعا کرده بود تقریبا به مراحل پایانی استقلال از تلگرام رسیده اکنون فرصت خوبی دارد تا دستاوردهای خود را ارایه کند و در قالب پیام‌رسان مستقلی به کاربران خود سرویس دهد.