رفتارهایی که مصداق جدید مردم‌آزاری تلقی می‌شود

فرهنگ غلط استفاده از گوشی‌های هوشمند

گوشی‌های موبایل امروزه حقیقتا به بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی ما تبدیل شده‌اند، به نحوی که اغلب افراد هر شش تا هفت دقیقه گوشی خود را چک می‌کنند.

اما آیا این موضوع به این مفهوم است که ما از وجود این ابزار لذت هم می‌بریم و خوشحال هستیم؟

چندی پیش یکی از خوانندگان سایت «رددیت» به طرح پرسشی از سایرین پرداخت که «چه چیزی بیشتر در فرهنگ فعلی استفاده از گوشی‌های هوشمند شما را آزار می‌دهد؟»

آیا شما هم به این موضوع فکر کرده‌اید که در کنار تمام قابلیت‌های گوشی‌های هوشمند، چه چیزی در خصوص آنها کلافه‌کننده است؟ شاید برخی تاکنون روی این مساله حساس نشده باشند، اما مطمئنا هر کدام از ما با وجود وابستگی فراوانی که به این ابزار داریم، با لحظه‌ای توقف و نگاه از بالا به این پدیده، پاسخی برای این پرسش خواهیم داشت.

جالب آنکه این پرسش در سایت مذکور در کمتر از 24 ساعت دو هزار پاسخ به همراه داشت و نشان داد موضوع پرسش، درد دل خیلی‌ها بوده و آنها را برای پاسخ به هیجان آورده است.

اما بد نیست به 17 مورد از 2000 پاسخی که به این پرسش داده شده نگاهی بیندازیم تا ببینم چه چیزی در مورد گوشی‌های همراه بیشتر مردم را کلافه کرده و البته شاید پاسخ شما با آنها نیز مشترک باشد.

1- در مورد من انتظار همیشه و همه‌جا در دسترس بودن به یک عذاب تبدیل شده است. گاهی من وسط یک کار هستم، با خودم خلوت کردم، در فکر هستم و هر تماس، پیام یا ایمیلی که ارسال می‌شود، همه انتظار پاسخ فوری دارند. بله! من پیام شما را دیدم، نیاز به پیگیری نیست، کمی صبر کنید پاسخ خواهم داد.

2- از دیدن افراد بی‌فرهنگی که همه‌جا موسیقی از گوشی موبایلشان پخش می‌شود عصبانی هستم و ابدا علاقه‌ای به شنیدن موسی مورد علاقه آنها ندارم. لعنت به این ابزارهای کوچک با آن صداهای بلندشان!

3- هرگز چهره افرادی را که در مکان‌های عمومی به تلفن خود از طریق اسپیکر پاسخ می‌دهند فراموش نمی‌کنم؛ هرگز!

4- اینکه بعضی‌ها احساس می‌کنند چون تلفن همراه دارید پس باید شبانه‌روز جوابگو باشید، کمی مرا عصبی می‌کند. جالب‌تر اینکه وقتی به بعضی‌ها جواب نمی‌دهید، با ناراحتی این‌طور پاسخ می‌دهند که چند دقیقه قبل در شبکه‌های اجتماعی در دسترس بودی و یک پست هم گذاشتی، پس چرا پاسخ تلفن را ندادی!

در پاسخ این افراد باید گفت، این دلیل خوبی نیست، هر کاری زمانی دارد و پست گذاشتن در شبکه‌های اجتماعی هم یک کار و علاقه محسوب می‌شود و از طرفی شاید در لحظه‌ای دیگر درگیر باشم!

5- تنها چیزی که در خصوص فرهنگ استفاده از تلفن‌های هوشمند مرا اذیت می‌کند،‌ افرادی هستند که در ارتباطات حضوری و چهره به چهره، باز هم اولویت را به کسانی می‌دهند که تماس تلفنی دارند. این افراد دقت نمی‌کنند وقتی فردی برای شما وقت گفت‌وگوی حضوری گذاشته ارزشمندتر از یک مکالمه غیرحضوری است و بارها در طول یک ملاقات حضوری، به تلفن خود پاسخ می‌دهند.

6- به نظر من گوشی‌های هوشمند تمرکز کاربران را نابود کرده است. وقتی این ابزار نبود می‌توانستم ساعت‌ها وقت برای خواندن یک کتاب بگذارم. اما حالا بعد از 10 تا 15 دقیقه کار و مطالعه و به‌عنوان جایزه و استراحت به سراغ تلفن همراه می‌روم.

7- من هنوز دلم برای روزهایی تنگ است که یک کنسرت را از لابه‌لای گردن‌های بلند و عجیب می‌دیدم، اما این روزها مجبورم یک کنسرت را از لابه‌لای انبوهی از دست‌ها و گوشی‌های موبایل که در حال فیلم‌برداری و عکاسی هستند، ببینم!

8- در مورد من یکی از فرهنگ‌های بد استفاده از تلفن‌های هوشمند، استفاده از آن هنگام غذا خوردن هست؛ یعنی این‌قدر مشغله دارند که حتی در زمان کوتاه غذا خوردن هم باید در دسترس باشند؟ باور کنم یا این یک بیماری است؟!

9- اینکه یک نفر وقتی سرش توی گوشی موبایل است به من برخورد می‌کند، بسیار آزاردهنده است، به‌خصوص وقتی پس از برخورد عذرخواهی هم می‌کند. خب، اگر خیلی فرد باادبی هستید می‌توانید هنگام استفاده از تلفن همراه به کسی برخورد نکنید که نیاز به عذرخواهی باشد.

جالب‌تر اینکه مسیریاب‌ها یکی از دلایلی هستند که افراد با سر رو به پایین در خیابان تردد می‌کنند و اتفاقا زمانی‌که یکی از آنها به من برخورد می‌کند و تلفن همراهش از دستش به زمین می‌افتد، نه‌تنها ناراحت نمی‌شوم بلکه خوشحال هم می‌شوم. این درس خوبی برای این قبیل افراد است تا یاد بگیرند کجا و چطور از این ابزار استفاده کنند!

10-                    انگار از وقتی گوشی‌های هوشمند آمده مردم کمتر از دنیا و لحظات خاص و زیبا لذت می‌برند. این افراد به جای لذت بردن از یک منظره و لحظه خاص ظاهرا وظیفه خودشان می‌دانند که همه‌چیز را در صفحه کوچک موبایلشان ببیند؛ آن‌هم در حالی که به‌سرعت در حال گرفتن عکس و ضبط تصاویر هستند تا در شبکه‌های اجتماعی پست کنند! نمی‌دانم واقعا این‌قدر مهم است؟ یعنی شما برای یک لایک مجازی حاضرید از هوای مطبوع و یک لحظه ناب بگذرید که چند نفر در فضای مجازی برای شما یک علامت بگذارند و بگویند آفرین!؟

11-                    دلم می‌خواهد از کسانی که موقع رانندگی با موبایل خود سرگرم هستند و به این‌ شكل هم باعث خطر و هم باعث ترافیک می‌شوند، عکس گرفته و برای جریمه به پلیس بدهم. اما در آن صورت من هم می‌شوم یکی مانند آنها! نمی‌دانم این افراد زمانی که موبایل نبود چطور زندگی می‌کردند؟

12-                    وقتی در ساعات شلوغ در اتوبوس و مترو که برای تنفس بهتر همه سر خود را بالا گرفته‌اند، دیدن فردی که سر خود را در آن ازدحام و کمبود اکسیژن پایین گرفته و در حال بازی کندی‌کرش است، دیوانه می‌شوم. هر وقت چنین افرادی را می‌بینم قسم می‌خورم که 10 تار موهایم سفید می‌شود. هر وقت هم که به ذهنم خطور می‌کند چیزی به آنها بگویم، می‌دانم جوابی خواهم گرفت که پشیمان می‌شوم!

13-                     به نظر من مشکل فرهنگ استفاده از تلفن همراه نیست، قرن‌ها است که افراد بی‌فرهنگ در همه‌جا مشاهده می‌شوند و باید آنها را تحمل کنیم.

14-                    نمی‌دانم بعضی‌ها نمی‌فهمند یا فکر می‌کنند دیگران نمی‌فهمند. در کتابخانه جوانان زیادی را دیده‌ام که با هدفون گوشی‌هایشان با صدای بلند در حال گوش دادن آهنگ هستند و حتی یک درصد فکر نمی‌کنند که در آن مکان آرام دیگران هم مجبور به شنیدن آهنگ مسخره آنها هستند؟

15-                    بعضی‌ها مشکل گردن پیدا می‌کنند از بس در حال سرکشی‌های به‌اصطلاح یواشکی به صفحه گوشی دیگران هستند. این افراد همان‌هایی هستند که در گذشته همیشه در حال تلاش برای خواندن گوشه‌ای از روزنامه دیگران بودند! درحالی‌که فکر می‌کنند کسی متوجه تلاش آنها برای نگاه‌های دزدکی نیست. تلفن همراه یک وسیله شخصی است، لطفا رعایت کنید.

16-                    این روزها در مکان‌های عمومی، رستوران‌ها و هر جایی که نیاز به آرامش دارید به‌ناگاه متوجه می‌شوید که در یک لحظه در کادر دوربین چند گوشی هوشمند قرار دارید که در حال گرفتن فیلم و عکس از خودشان هستند. به نظر این افراد کار آنها باعث شکستن حریم خصوصی دیگران و نگرانی آنها نمی‌شود؟ من می‌خواهم غذا بخورم اما احساس می‌کنم کسی در حال فیلم‌برداری از طرز غذا خوردن من است و شاید فردا روزی در شبکه‌های اجتماعی تصویر خود را به‌عنوان یک طنز ببینی! این کار بی‌فرهنگی است، لطفا رعایت کنید.

17-                    در گذشته تحمل چند مکالمه و ارسال چند پیامک بود که باعث آزار می‌شد، اما حالا فیس‌بوک، انواع مسنجرها، توییتر، فیس‌تایم، اسنپ‌چت، ایمیل و خیلی چیزهای دیگر که من اصلا اسم و کاربرد آنها را هم نمی‌دانم به زندگی جوانان اضافه شده و گوشی‌های هوشمند بیکار نمی‌مانند. مردم در حال بمباران همدیگر با انواع پیام‌ها، عکس‌ها و ویدیوها هستند. این دیگر چه وضعی است!

همان‌طور که خواندید، این موارد به‌مراتب زیاد است و شاید به ذهن شما نیز نكات بیشتری برای افزودن به فرهنگ غلط استفاده از تلفن‌های هوشمند برسد. پس اگر مواردی که ذکر شد شامل حال شما هم می‌شود،‌ لطفا بیشتر رعایت حال دیگران را کرده و دست از مردم‌آزاری بردارید. اگر هم شامل حال شما نمی‌شود، پس فرهنگ استفاده صحیح از تلفن هوشمند را دارید.

آیپد جدید اپل خیلی هم جدید نیست!

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه