توضیح بانک تجارت درباره مانده اجباری حساب‌ها

طی هفته گذشته برخی از خوانندگان هفته‌نامه عصر ارتباط با دفتر هفته‌نامه تماس گرفته و اعلام کردند بانک تجارت بدون اطلاع دادن به مشتریان 20 هزارتومان را در حساب آنها نگه می‌دارد و اجازه برداشت از دستگاه‌های کارت‌خوان را نمی‌دهد. یکی از خوانندگان در تماس با خبرنگار ما گفت:" چند روز است که بانک تجارت ۲۰ هزار تومان پول من را به گروگان گرفته و حتی نمی‌توانم از دستگاه پوز برداشت کنم. قسمت جالب قضیه این است که اگر کسی ۲۹ هزار تومان در حساب داشته باشد، آن هم بلوکه محسوب می‌شود چون دستگاه ای‌تی‌ام اجازه برداشت ۹ هزار تومان پول را نمی‌دهد."

مشتری دیگری از بانک تجارت در یکی از شبکه‌های اجتماعی هفته‌نامه نوشته بود:"14هزارتومان در کارت تجارتم از دوره دانشجویی موجود بود، امروز می‌خواستم خرج کنم که پیام ‌آمد موجودی نداری. به بانک مراجعه کردم،‌گفتند تعرفه جدید است و 20هزار تومان ازحساب هرشخص بلوکه می‌‌شود و باید موجودی بیشتر از20هزار تومان باشد."

برای اطلاع از چند و چون ماجرا با یک مقام مسوول در بانک تجارت گفت‌وگو کردیم. وی در تشریح این قضیه گفت: همه بانک‌ها اجازه دارند که حداقل مانده‌حساب را خودشان تعیین کنند و این موضوع همیشه وجود داشته است. به‌طور مثال سا‌ل‌ها این حداقل مانده بین 5 تا 10 هزار تومان بوده است و حالا تبدیل به 20 هزار تومان شده است.

این مقام آگاه گفت: اساسا ماهیت حساب‌های قرض‌الحسنه حضور در جشنواره‌ها و قرعه‌کشی‌ها است و اگر مانده حساب برای مشتریان تعریف نشود آنها مانده‌حساب خود را برداشت کرده و به این ترتیب شانس حضور در قرعه‌کشی و جشنواره‌های ادواری را از دست می‌دهند این در حالی است که در حساب‌های جاری مشتریان می‌توانند مانده حساب یک ریالی داشته باشند. بنابراین هر بانک بر اساس سیاست‌های خود و صلاح مشتریان تصمیم‌گیری می‌کند و مانده‌حساب مشخصی را تعیین می‌کند.