چک‌های الکترونیکی در راهند

بانک مرکزی پیش‌نویس «الزامات، ضوابط و فرایندهای اجرایی چک الکترونیکی» را منتشر کرد. رویکرد اصلی سامانه چک الکترونیکی، به حداقل رساندن مخاطرات و کاستی‌های موجود در فرایندهای چک کاغذی و ارایه روشی امن و در عین حال ساده برای مشتریان و بانک‌ها بیان شده است.

به استناد این پیش‌نویس، چک الکترونیکی (دیجیتال) نوع جدیدی از چک است که تمامی قوانین چک کاغذی در آن قابل اجراست. در این نوع چک، اطلاعات در قالب «داده‌پیام» چک مورد استفاده قرار گرفته و در نهایت با امضای الکترونیکی توسط مشتری صاحب گواهی امضای الکترونیکی معتبر و قابل استناد می‌شود. طبق این سند، ارتباط مشتریان بانکی با سامانه مربوط به چک الکترونیکی، به وسیله درگاه‌های غیرحضوری امن بانک‌ها مانند اینترنت‌بانک و موبایل‌بانک یا نرم‌افزار شعب و از طریق کانال امن ارتباطی بین سیستم متمرکز بانک‌ها و سامانه چک الکترونیکی برقرار می‌شود.

بر این اساس، تمامی فرایندهای چک الکترونیکی به جز فرایندهای مسدودی و دریافت گواهی عدم پرداخت (که مراجعه به شعبه در آنها ضروری است) به صورت غیرحضوری انجام می‌شود. عملیات نقد کردن حضوری (مراجعه به شعبه) نیز بدون امضای الکترونیکی و با ارایه مدرک هویتی در طرح قابل اجراست. در فرایند چک الکترونیکی، گیرندگان این چک‌ها برای نقد کردن نیازی به گواهی امضای الکترونیکی ندارند و می‌توانند مبلغ چک را به مقصد یکی از حساب‌های خود وصول کنند. البته این افراد برای انتقال چک الکترونیکی باید گواهی امضای الکترونیکی داشته باشند.

بانک مرکزی در این پیش‌نویس بیان کرده است که ساختار کارمزد صدور، انتقال و دریافت وجه چک‌های الکترونیکی متعاقبا اعلام می‌شود و مشابه روال جاری درباره چک‌های کاغذی، بانک موظف است به ابطال تمبر مالیاتی برای هر عدد چک الکترونیکی ارایه‌شده به مشتریان اقدام کند.

بانک مرکزی در خصوص واحد پولی چک‌های الکترونیکی تاکید کرده که در فاز اول اجرای طرح چک الکترونیکی صرفا صدور چک‌های الکترونیکی از نوع ریالی مد نظر است.

طبق پیش‌نویس مقررات بانک مرکزی درخصوص چک الکترونیکی، اعطای همزمان دسته چک کاغذی و الکترونیکی به یک حساب از سوی بانک بلامانع است. لکن اعطای دسته چک جدید منوط به بازگشت تمامی برگه‌های دسته چک قبلی و حداقل 80‌درصد مجموع برگه چک‌های کاغذی و الکترونیکی تعیین وضعیت شده است.

ارایه بسته اینترنت سحر تا افطار

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه