لزوم تمرکز مسوولان دولت روی ماموریت‌های دولت

دولت یازدهم به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود و بیشتر وزرای کابینه نیز در حال دفاع از کارنامه و عملکرد چهار ساله خود هستند. در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در مدت مذکور وعده‌های زیادی در جامعه مطرح شد که برخی از آنها به نتیجه رسید و بسیاری هم همچنان بلاتکلیف و یا ناتمام مانده‌اند.
البته موضوع این نوشتار به هیچ عنوان سیاسی نیست اما با توجه به فضای حاکم بر جامعه و مباحث مطرح شده ذکر چند نکته در حوزه فاوا خالی از لطف نیست.
واقعیت این است که در دولت یازدهم وعده‌های مطرح شده در حوزه آی‌سی‌تی بسیار متعدد بود و شاید طبیعی باشد که بسیاری از آنها به سرانجام نرسیده باشند، البته در حال حاضر در مقطعی از زمان هستیم که شاید بازگو کردن این موارد با توجه به پایان عمر دولت فایده زیادی نداشته باشد، اما فارغ از این که برنده انتخابات چه کسی باشد، بهتر است که در دولت بعدی تمرکز عمدتا روی پروژه‌های زیرساختی و مهم حوزه ICT که بار اصلی آن روی دوش دولت است، معطوف شود.
این روزها از بهره‌برداری نشدن دولت الکترونیکی، محقق نشدن شبکه ملی اطلاعات، ابهامات موجود در تخفیف و تفکیک ترافیک اینترنت و امثالهم صحبت می‌شود؛ پروژه‌های زیرساختی که انحصارا در اختیار دولت است و ورود بخش خصوصی به آنها به اجرایی شدن بسترهای اصلی موکول می‌شود.
فراموش نکنیم که بخش خصوصی همواره راه خود را پیدا کرده و فارغ از دولت‌ها منافع اقتصادی خود را مدنظر قرار می‌دهد. برای مثال کسب‌وکارهای اینترنتی را در نظر بگیرید یا اپراتورهای تلفن همراه و اینترنت که بی‌نیاز به تشویق دولت‌ها و به دور از سمت‌وسوی سیاسی ایشان، ناگزیر به یافتن راه‌هایی برای ماندن در کورس رقابت و حیات اقتصادی‌شان هستند. 
بنابراین دولتمردان نمی‌توانند، تمام دستاوردهای بخش خصوصی را جزو کارنامه و پرونده کاری خود محسوب کنند، در واقع عملکرد دولت جایی محسوس و مشهود است که تنها نقش و کارکرد دولت در میان است و پای بخش خصوصی در میان نیست. لذا دولت‌ها باید تکالیف واقعی و زیرساختی برای خود متصور شوند و روی بخشی از فاوا که مسوولیت مستقیم اعم از عملیاتی، مالی، قانونی، هماهنگی و اجرایی دولت را می‌طلبد، ورود کنند. همچنان که در حوزه اقتصاد مقاومتی کارشناسان معتقدند نباید وظایف جاری و ساری دستگاه‌های دولتی را جزو اقتصاد مقاومتی محسوب کنیم.
از این‌رو انتظار می‌رود متولیان فاوا در دولت آتی، تمرکز و انرژی خود را صرفا معطوف به مسوولیت‌های خود کنند که در این صورت بخش خصوصی نیز راه خود را برای تکمیل طرح‌های مذکور خواهد یافت.