فکری به حال خودپردازهای 'خسته' کنید

چند روز پیش به هایپراستار تهران رفتم و قصد داشتم از دستگاه خودپردازی که متعلق به بانک سامان بود پول بگیرم. در شرایطی که عجله داشتم و جمعیت زیادی هم در صف منتظر بودند که از دستگاه استفاده کنند؛ عملکرد کند و "خسته" این خودپرداز توجهم را به خود جلب کرد.

مدت‌زمان انتظار برای شمردن و تحویل پول در این خودپرداز به قدری زیاد بود که به نظر می‌رسید کار شمارش پول به صورت دستی و توسط افراد ناوارد انجام می‌شود و گویی خبری از سیستم اتوماتیک نیست.

این در حالی است که خودپردازهای جدید برخی از بانک‌های کشور با سرعت بسیار بالایی کار می‌کنند به طوری که کاربر ناچار می‌شود برای عقب نماندن از دستگاه سریع‌تر عمل کند تا مانع ضبط کارت یا بازگشت پولش شود.

با یک نگاه اجمالی به عملکرد خودپردازهای بانکی متوجه می‌شوید که هریک از آنها سرعت عمل متفاوتی دارند. درواقع هر دستگاه خودپرداز باتوجه به سخت‌افزار و نرم‌افزاری که از آن بهره می‌برد عملکرد متفاوتی دارد.

تفاوت دستگاه‌های خودپرداز البته به همین امر محدود نمی‌شود و تفاوت فونت‌های استفاده شده در دستگاه‌های خودپرداز نیز در برخی از این دستگاه‌ها کاملا محسوس است. برای مثال اگر گذرتان به خودپردازهای قدیمی بانک ملی که هنوز هم در برخی از نقاط کشور نصب هستند خورده باشد حتما متوجه ناخوانا و منفصل بودن حروف الفبای فارسی در نوشته‌ها شده‌اید.

به هر روی به نظر می‌رسد لازم است که استانداردی مشخص و چارچوبی عینی برای نحوه ارایه خدمات توسط خودپردازها شکل گرفته و بانک مرکزی نظارت دقیق‌تری در این حوزه داشته باشد.

در بسیاری از کشورها بانک‌ها برای آنکه مشتریان خود را به کارکردن بیشتر با خودپردازها و اپ‌های خود تشویق کنند نرم‌افزار استفاده شده در اپلیکیشن و دستگاه خودپرداز را به یک شکل تعریف می‌کنند تا فونت‌ها وتصاویر در اپ و دستگاه خودپرداز یکی باشد و کاربر به ماندن در محیط کاربری آن بانک خاص ترغیب شود؛ این نوع نگاه البته هنوز جای خالیش در بین بانک‌های کشور ما حس می‌شود.

هفته‌نامه عصر ارتباط در راستای وظایف رسانه‌ای خود آماده درج نظرات مردم و پاسخ‌های احتمالی بانک‌ها و همینطور بانک مرکزی در خصوص نحوه و چند و چون عملکرد خودپردازهای نصب شده در گوشه و کنار کشور است.