بوت‌کمپ‌های برنامه‌نویسی و کارآفرینی

راهکاری برای افزایش مهارت و توسعه اشتغال

توسعه زیرساخت‌های ارتباطی طی چند سال­ گذشته و فراهم شدن امکان دسترسی به اینترنت پهن‌باند در سرتاسر کشور سبب ایجاد انواع کسب‌و‌کارهای جدید شده که تاثیر قابل توجهی در زندگی روزمره افراد جامعه ایجاد کرده است. امروزه اکثر شهروندان برای پرداخت، خرید و حمل و نقل از اپلیکیشن‌های متنوعی که روی تلفن همراه خود دارند بهره می‌گیرند. این اتفاق علاوه بر افزایش سهولت برای مردم، پتانسیل فراوانی برای اشتغال متخصصان نظیر برنامه‌نویسان، توسعه‌دهندگان وب و سازندگان اپلیکیشن‌های تلفن‌همراه به‌وجود آورده است. به‌طوری که حتی انتظار می‌رود با ادامه این روند و توسعه بیشتر کسب‌وکارهای دیجیتال در کشور، در آینده نزدیک با کمبود نیروی کار متخصص در این بخش مواجه شویم.

با این حال، نرخ بیکاری در بین فارغ‌التحصیلان رشته‌های مرتبط با علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات در کشور همواره جزو بالاترین‌ها بوده است. طبق آمار رسمی وزارت کار در سال 1395 بالاترین نرخ بیکاری در رشته علوم کامپیوتر و حدود 41 درصد گزارش شده است[1]. این مساله در حالی­ در کشور ما رخ داده که رشته‌های مهندسی و علوم کامپیوتر در زمره پردرآمدترین رشته‌ها در کشورهای توسعه یافته به‌شمار می‌روند.

عدم شناخت صحیح از وضعیت بازار کار و نبود مهارت‌های مورد نیاز بازار در میان فارغ‌التحصیلان دانشگاهی یکی از دلایل تشدید این مشکل است. روش‌های متداول آموزشی در مراکز دانشگاهی کشور، بدون توجه به نیازهای واقعی صنعت و نادیده گرفتن اهمیت کسب مهارت‌های مورد نیاز بازار کار در دوره تحصیل سبب شده تا جوانان بسیاری خصوصا در رشته‌های فنی و مهندسی پس از اتمام تحصیل با تفاوت اساسی بین مباحث نظری آموخته و چالش‌های واقعی بازار کار مواجه شوند.

بوت‌کمپ‌های برنامه‌نویسی و کارآفرینی راهکاری اثربخش برای ارتقاي مهارت فارغ‌التحصیلان و علاقه‌مندان به ايجاد کسب‌و‌کار مبتنی بر وب هستند که طی چند سال­ اخیر در دنیا رایج شده‌اند. بوت‌کمپ‌ها دوره‌های فشرده و متمرکز آموزشی هستند که مهارت‌های کاربردی و عملی منطبق با نياز بازار کار را به کارجویان و علاقه‌مندان به کارآفرینی در زمینه فناوری اطلاعات و علوم کامپیوتر آموزش می‌دهند. در واقع افراد به جای فراگیری آموزش‌های تئوری مفصل در دوره‌های چهار ساله دانشگاهی، با حضور در دوره‌های کوتاه‌مدت، مهارت حل مسايل دنیای کار واقعی و آموزش‌های مورد نیاز آن مانند برنامه‌نویسی، توسعه‌ وب یا ساخت اپلیکیشن را از طریق کار روی پروژه‌های عملی فرا می‌گیرند. از همین رو می‌توان گفت که بوت‌کمپ‌ها برای افرادی ایده‌آل هستند که می‌خواهند مهارت‌های فنی مورد نیاز برای اشتغال را در یک دوره زمانی بسیار کوتاه و فشرده به‌دست آورند.

مدت زمان برگزاری یک دوره بوت‌کمپ‌ معمولا 2 تا 3 ماه است که البته در برخی موارد مدت برگزاری دوره به شش ماه یا بیشتر هم می‌رسد. دوره‌های آموزشی بوت‌کمپ‌ها معمولا تمام وقت است، اما برگزاری بوت‌کمپ‌های نیمه‌وقت یا آنلاین نیز در دنیا رایج است.

بوت‌کمپ‌ها طی چند سال گذشته در سراسر جهان و خصوصا در آمریکا و کانادا گسترش یافته‌اند. بر اساس گزارش منتشر شده توسط ITU در سال 2016 بیش از 67 بوت‌کمپ فقط در کشورهای آمریکا و کانادا فعالیت می‌کردند که بیش از 16 هزار نفر موفق به کسب مهارت در دوره‌های آموزشی آنها شدند و از این تعداد حدود 75 درصدشان توانستند شغلی دائمی به‌دست آورند. یکی از بوت‌کمپ‌های موفق دنیا جنرال اسمبلی[2] نام دارد. این مجموعه در اوایل سال 2011 در کشور آمریکا تاسیس شد و هم­اکنون در بیش از 30 شهر در سرتاسر جهان برای آموزش مهارت‌های فنی به کارجویان و علاقه‌مندان به کسب‌وکار فعال است.

بوت‌کمپ‌ها همواره به‌روزترین مهارت‌های فنی را مطابق با نیاز کسب‌و‌کارها برای ساخت و راه‌اندازی محصولات آموزش می‌دهند که از جمله مهم‌ترین آنها شامل موارد زیر هستند:

* زبان‌های برنامه‌نویسی

* پلتفرم‌های توسعه وب

* سرور و هاستینگ

* پایگا‌های داده

 

اگرچه کدنویسی مهم‌ترین مهارتی است که شرکت‌کنندگان در بوت‌کمپ‌ها کسب می‌کنند، اما در کنار آن مهارت‌های دیگری که افراد برای کار به آن نیاز دارند، مثل امکان ایجاد ارتباط و شبکه‌سازی را نیز در طول دوره تمرین می‌کنند. وجود یک ساختار آموزشی منظم و گروهی و همراهی مربیان در طول دوره سبب افزایش کارآیی آموزشی و صرفه‌جویی در وقت و هزینه متقاضیان خواهد شد.

تجربه موفق برگزاری بوت‌کمپ‌ها در دنیا بیانگر این است که این راهکار در کشور ما نیز می‌تواند به منظور افزایش مهارت کارجویان و کمک به رفع معضل بیکاری، رشد کسب‌وکارها و استفاده کارآمد از منابع انسانی در بخش فناوری اطلاعات مورد توجه قرار گیرد.

از همین رو این مساله نیازمند توجه کافی در اسناد توسعه کارآفرینی و اشتغال است و در گام اول لازم است که اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی برای تبیین ضرورت شکل گیری بوت‌کمپ‌های برنامه‌نویسی درکشور مورد توجه قرار گیرد. همچنین جلب حمایت نهادهای تسهیلگر و دستگاه‌های مرتبط نظیر سازمان فنی و حرفه‌ای و مشارکت مراکز دانشگاهی، پارک‌های علم و فناوری و سایر اجزای اکوسیستم نوآوری در ایجاد و گسترش بوت‌کمپ‌های برنامه‌نویسی و کارآفرینی در کشور ضرورت فراوانی دارد.

 

[1] khabaronline.ir/news/744292

[2] General Assembley