سیستم‌عامل‌هایمان را صادر کنیم

خداییش ما ایرانی‌ها دیگه زیادی افتاده و سربه‌زیر هستیم. این روزها خیلی از کشورهای دنیا با گردن‌کلفتی‌های آمریکا دست به گریبان هستن و نمی‌دونن چیکارش باید بکنن؛ یکیش مثلا گوگل که داره سیستم‌عامل و فروشگاهش رو روی محصولات و گوشی‌های هواوی می‌بنده.

اروپایی‌ها و خیلی دیگه از کشورهای دنیا هم مشکلاتی با شبکه‌های اجتماعی و گوگل آمریکا دارن.

در واقع چین، اروپا، روسیه و خیلی دیگه از جاهای دنیا با چالش‌هایی دست به گریبان هستن که ما سال‌ها پیش کلا حل کردیم و گذاشتیم کنار.

تازه همین هفته پیش خبر رسید که شبکه نسل 5 توي ایران به فاصله کوتاهی بعد از راه‌اندازی و نصب سیستم‌عامل بومی موبایل هم راه‌اندازی خواهد شد. یعنی ما توي شوک جشن یکی از دستاوردهای ملی هستیم که یكدفعه یه دستاورد دیگه رو می‌شه و جشن‌هامون خلاصه هی می‌رن توی همدیگه.

مسوولان هم اینقدر افتاده هستن که این اتفاقات مهم رو در حد یه توییت یا یه خبر بیشتر ارایه نمی‌کنن که بعدا حرف براشون درنیارن که شوآف می‌کنین و نگن این بی‌مزه بازیا چیه. یه سیستم‌عامل ملی ساختن و یه بهره‌برداری از شبکه نسل 5 که دیگه این همه شلوغ‌کاری نداره!

حالا من می‌خوام بگم ما که اینقدر سریع و راحت مشکلات خودمون رو حل کردیم، چرا یه نیم‌نگاهی هم به بقیه دنیا نداشته باشیم و دانش و توانایی فنی خودمون رو صادر نکنیم. مثلا چرا این سیستم‌عامل ملی موبایل رو نمی‌ذاریم در اختیار هواوی که مشکلش حل بشه.

آخه اینکه خوب نیست ما از دانشمون استفاده نکنیم. چندین سال قبلش هم که سیستم‌عامل کامپیوتر ساختیم و اینقدر ماخوذ به حیا بودیم و عرضه نکردیم که اونم بی‌استفاده افتاد یه گوشه.

یا مثلا چرا جست‌وجوگرهای ملی رو نمی‌فرستیم برای بقیه دنیا که بابا اینقدر التماس گوگل رو نکنین، ما داریم، بفرمایید. پیام‌رسان هم که داریم و عرضم خدمت شما که اگه خاطرم باشه چند سال قبل یه چند تا شبکه اجتماعی و ایمیل و مرورگر و یوتیوب ملی هم راه انداختیم.

خب من حرفم اینه چرا نباید این دستاوردها رو صادر کنیم و دنیا رو از این قلدری آمریکایی‌ها نجات بدیم. اتفاقا می‌گن راز موفقیت یک پلتفرم در گسترش میزان استفاده از اون‌هاست. یعنی خواستم بگم یه وقت کسی نشینه برای صادرات این طرح‌های ملی تعرفه و پول بگیره. نه! اون طوری ممکنه رقبای رایگانی مثل گوگل، مایکروسافت، فیس‌بوک، توییتر و ... امکانی برای رقابت باقی نذارن.

مخلص کلام اینکه خواهش می‌کنم مسوولان فعلی نذارن دستاوردهای کشورمون توي حوزه اینترنت و فضای مجازی به خاطر افتادگی و کمرویی مسوولان به سرنوشت طرح‌های قبلی دچار بشه و کسی از وجودشون باخبر نشه.

لذا پیشنهاد می‌کنم از همین امروز یک کمپین بین‌المللی بذاریم و یه هشتگ «#خارجی‌ایرانی‌بخر» بزنیم و نذاریم موفقیت‌هامون محدود به خودمون بشه.

عزت زیاد

آق فری

تقویم تاریخ ICT ایران

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه