تمام قربانیان واناکرای کاربر ویندوز ۷ بوده‌اند

با گذشت از حملات شدید باج افزار واناکرای، بررسی‌ها نشان می‌دهد تقریبا تمامی قربانیان باج افزار مذکور از سیستم عامل ویندوز ۷ استفاده می‌کنند.

به گزارش فارس به نقل از ورج، داده های منتشر شده توسط شرکت امنیتی کاسپراسکای حاکی است حدود 98 درصد از رایانه‌های آلوده به واناکرای از یکی از نسخه های ویندوز 7 استفاده می کنند و کمتر از یک درصد از آنها مجهز به ویندوز ایکس پی هستند. ویندوز 2008 آر 2 هم کمتر از یک درصد از آلودگی های مذکور را به خود اختصاص داده است.

ویندوز 7 کماکان محبوب‌ترین نسخه از ویندوز است و چهار برابر بیشتر از ویندوز 10 در سراسر جهان کاربرد دارد و همین امر رمز آلودگی گسترده آن به باج افزار واناکرای محسوب می شود. همچنین با کاهش استفاده از ویندوز ایکس پی سهم آن از آلودگی واناکرای نیز به شدت کاهش یافته است.

مایکروسافت قبلا برای مقابله با آسیب پذیری هایی که منجر به نفوذ باج افزار واناکرای شده، وصله هایی عرضه کرده بود، اما تعلل کاربران و عدم نصب وصله های مذکور باعث موفقیت باج افزار یاد شده و توزیع سریع و گسترده آن گردید. به تازگی برخی ابزار رایگان هم برای مقابله با واناکرای عرضه شده که اطلاعات مربوط به یکی از آنها از آدرس https://github.com/aguinet/wannakey در دسترس است.

 

خودروهای فورد هوشمند شدند

شرکت فورد فرآیند هوشمندسازی خودروهای تولیدی سال 2016 خود را آغاز کرده و به همین منظور قصد دارد سه اتومبیل خود را به پلتفورم های Android Auto و CarPlay مجهز کند.

به گزارش فارس به نقل از انگجت، از مزایای استفاده از این پلاتفورم‌ها می توان به دسترسی به طیف گسترده ای از اطلاعات و امکانات و ابزار تفریحی اشاره کرد.

کاربران Android Auto می توانند برای به روزرسانی پلاتفورم یاد شده و استفاده از قابلیت های جدید آن از طریق پرت یو اس بی یا شبکه های وای – فای اقدام کنند.

پلاتفورم های یادشده با گوشی های هوشمند نیز سازگاری دارند و لذا کنترل اتومبیل ها را از داخل منازل نیز ممکن می کنند. جستجوی سریع و موقعیت یابی از جمله دیگر امکانات Android Auto و CarPlay‌است.

یکی از قابلیت های این دو سیستم فناوری پیشرفته نقشه خوانی است. همچنین از این طریق می توان از داخل اتومبیل به برنامه های محبوبی مانند اسکایپ، کتاب های صوتی آمازون و Spotify دسترسی یافت.

علاوه بر فورد، دو شرکت خودروسازی آئودی و ولوو هم قصد دارند دسترسی به پلاتفورم های یاد شده را از داخل خودروهای تولیدی خود امکان پذیر کنند. هر چند هنوز جزییات بیشتری را در این زمینه اعلام نکرده اند.

 

ویندوز ۱۰ اس قادر به اجرای لینوکس نیست

در حالی که قرار بود ویندوز ۱۰ اس قادر به اجرای سیستم عامل لینوکس باشد، حالا مشخص شده سیستم عامل مذکور قادر به چنین کاری نیست.

به گزارش فارس به نقل از زددی نت، توزیع‌های مختلفی از سیستم‌عامل لینوکس در فروشگاه آنلاین ویندوز موجود است و قرار بود این نسخه‌ها در محیط ویندوز 10 اس قابل اجرا باشند، اما حالا مشخص شده که این وعده مایکروسافت عملیاتی نمی شود.

ویندوز 10 اس که نسخه ای ارتقا یافته از ویندوز 10 با قابلیت بوت سریع تر است تنها قادر به نصب برنامه های عرضه شده در فروشگاه ویندوز است و صرفا مرورگر اج مایکروسافت بر روی آن اجرا می شود.

ویندوز 10 اس همراه با لپ‌تاپ سرفیس‌بوک هزار دلاری مایکروسافت وبرخی لپ تاپ های دیگر عرضه می شود که حداقل قیمت آنها 189 دلار است.

مایکروسافت قبلا اعلام کرده بود که توزیع های محبوب لینوکس مانند اوبونتو و SUSE Linux از فروشگاه آنلاین ویندوز قابل بارگذاری و نصب هستند و می توان آنها را در کنار ویندوز اجرا نمود.

اما در عمل مشخص شده که ویندوز 10 اس و لینوکس در کنار یکدیگر قابل نصب و راه اندازی نیستند و سیستم عامل ویندوز محدودیت هایی در این زمینه ایجاد می کند. در چنین شرایطی بعید به نظر می رسد استقبال گسترده ای از ویندوز 10 اس که محدودیت های زیادی دارد به عمل آید.

 

دستیار هوشمند گوگل ابزار خانگی را کنترل می‌کند

با ارتقای دستیار هوشمند گوگل موسوم به Google Assistant می‌توان از آن برای کنترل و مدیریت طیف گسترده‌ای از ابزار و محصولات خانگی استفاده کرد.

به گزارش فارس به نقل از تک هایو، ابزار مذکور که در قالب بلندگوی هوشمند Home در دسترس است برای کنترل لوازم خانگی و تولیدات شرکت های مشهوری مانند iRobot،  LG، GE Appliances و  D-Link قابل استفاده خواهد بود.

برنامه ها و نرم افزارهای هوشمند به کار رفته در این محصولات با Google Assistant سازگار شده اند و البته برخی از آنها قبلا با بلندگوی هوشمند شرکت آمازون نیز سازگاری داشتند.

Google Assistant از این پس می تواند برای کنترل محصولات و ابزار متصل به شبکه وای – فای منزل مورد استفاده قرار بگیرد، کاربران با استفاده از فرامین صوتی می توانند جاروبرقی منزل را هدایت و کنترل کنند یا دریابند که چه بخشی از آن کثیف و چه بخشی تمییز است.

Google Assistant با یخچال ها، اجاق گازها، ماشین‌های ظرفشویی، ابزار تهویه مطبوع و دیگر لوازم خانگی هوشمند هم سازگار شده و می تواند آنها را نیز کنترل کند. همچنین می توان از این طریق لامپهای موجود در منازل را هم کنترل نمود. گوگل قصد دارد در آینده بر تعداد ابزار و لوازم خانگی مورد پشتیبانی Google Assistant بیفزاید.

 

ساخت نسل جدید سمعک با الهام از حشرات

محققان دانشگاه تورنتو دریافتند که ساختار شنوایی نوعی پشه بومی مکزیک به نام Orima ochracea می تواند الهام بخش تولید نسل جدیدی از حسگرهای صوتی با قابلیت کاربرد در سمعک باشد.

به گزارش ایرنا از ساینس دیلی، این حشره ساختار شنوایی بسیار خاصی دارد که دقیق‌ترین سیستم شنوایی مستقیم را در بین جانوران فراهم می‌کند. گوش‌های این حشره بر خلاف بسیاری از جانوران، دارای ساختاری متصل به هم هستند و ورود صدا از یک گوشی موجب لرزش ساختارهای شنوایی گوش دیگر هم می‌شود که این تفاوت زمان بین شنیدن صداها توسط گوش‌های حشره، امکان تشخیص جهت صوت را فراهم می‌کند.

پشه‌های ماده از این مکانیزم برای تشخیص جهت و مبدا صدای پشه‌های نر بهره می‌برند.

محققان با الهام از این ساختار شنوایی نسل جدیدی از فناوری‌ها از جمله میکروفون‌های جهت‌دار مورد استفاده در سمعک را تولید کرده‌اند. اما این ساختار دارای یک نقطه ضعف مهم است که یکی از بزرگترین چالش‌های مهندسان در ساخت سمعک محسوب می‌شود.

این چالش، فراهم کردن امکان شناسایی صداها و تشخیص مبدا آن‌ها در بین مجموعه‌ای از اصوات است. متاسفانه ساختار شنوایی پشه Orima ochracea نیز راهکار مناسبی را در اختیار نمی گذارد و زمانی که صداهای منحرف‌کننده با شدت زیاد برای پشه پخش می‌شود، آن هم به اشتباه تصور می‌کند که صدا از جهت خاصی به گوش می‌رسد و حواس آن از صدای پشه نر منحرف می‌شود.

محققان امیدوارند با انجام بررسی‌های بیشتر راهکار مناسبی را برای حل این مشکل بیابند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه eLife منتشر شده است.

 

کره شمالی پشت پرده حملات سایبری قرار دارد

کارشناسان امنیت سایبری مدعی یافتن سرنخ هایی درباره حملات سایبری گسترده هفته گذشته شدند که در نهایت کره شمالی پشت این عملیات قرار دارد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، ده ها هزار رایانه در کشورهای مختلف جهان جمعه گذشته هدف حمله باج افزاری قرار گرفتند که دسترسی به اطلاعات روی سیستم را محدود کرده و تنها به ازای دریافت مبلغی مشخص، این وضعیت را لغو می کرد.

بیمارستان های انگلیس و برخی شرکت های پستی و ارتباطی در اسپانیا از جمله اولین سازمان هایی بودند که هدف حمله این ویروس قرار گرفتند.

حال یکی از محققان شرکت گوگل متوجه شباهتی شده است که بین ویروس یاد شده با حملات سایبری پیشین منتسب به کره شمالی وجود دارد.

این موضوع به سرعت مورد توجه شرکت های امنیت سایبری قرار گرفت و دیگر محققان هم به بررسی احتمال دست داشتن پیونگ یانگ در این حمله سایبری پرداختند.

در بیانیه شرکت کسپراسکای در همین رابطه آمده است: در حال حاضر نیازمند تحقیقات بیشتری روی نسخه های قدیمی تر این ویروس هستیم.

بیانیه می افزاید: این سرنخ شاید کلید حل برخی رازهایی باشد که در ارتباط با این حمله سایبری مطرح است.
بنا به اعلام این شرکت، سرنخ های یافت شده به گروهی با اسم رمز «لازاروس» می رسد که متهم به هک بانک مرکزی بنگلادش و سرور های شرکت سونی در سال 2014 است.

اداره تحقیقات فدرال آمریکا (اف.بی.آی) پیش از این مدعی ارتباط گروه لازاروس با دولت کره شمالی و تلاش پیونگ یانگ برای حذف فیلم کمدی «مصاحبه» از پایگاه داده سونی شده بود که ماجرای تلاش برای ترور رهبر کره شمالی را به تصویر می کشید؛ با این حال پیونگ یانگ این ادعا را مردود دانسته است.

 

اعلام وضعیت فوق‌العاده سایبری در کویت و نگرانی از حمله هکرها

به دنبال وقوع حملات سایبری گسترده درسطح بین المللی مسئولان دولت کویت ضمن ابراز نگرانی شدید در این زمینه تدابیر گسترده ای را برای جلوگیری از حمله هکرها اتخاذ کرده اند.

به گزارش ایرنا مقامات کویتی که طی چند سال اخیر تدابیر قوی را برای حفاظت از تاسیسات حساس خود در برابرحملات سایبری اتخاذ نکرده اند در این زمینه ابراز نگرانی دارند و بانک مرکزی به تمامی بانک ها ابلاغیه و اطلاعات گسترده ای را برای در پیش گرفتن اقدامات احتیاط آمیز ابلاغ کرده است.
وزارت دارایی کویت همچنین نسبت به ورود هکرها به سیستم بانکی و سامانه پرداخت پول سیار مردمی نگرانی دارد و طی ساعت های گذشته عملیات رصد گسترده ای در این زمینه انجام شده است.

مقامات کویتی همچنین با برگزاری جلسات مختلف تلاش می کنند تا جلوی هر گونه درز اطلاعات و از کار افتادن فعالیت مراکز و تاسیسات حیاتی این کشور و دستیابی هکرها به اطلاعات محرمانه آن را بگیرند.

این حمله نخست کشورهای اروپایی راهدف قرار داد و شرکت‌های معتبر ارائه دهنده سرویس‌های پست الکترونیک پیش از افزایش گستره آن موفق به شناسایی و مهار باج افزار شدند.

وزارت کشور روسیه نیز شامگاه جمعه اعلام کرد که بخشی از دستگاه های رایانه این وزارت خانه هدف حملات ویروسی قرار گرفته است و اقدام های لازم برای دفع و جلوگیری از تکرار آن انجام شده است.

سامانه‌های رایانه‌ای کشورهای مختلف جهان ازجمله روسیه از روز جمعه هدف یک باج افزار قرار گرفته‌اند که پس از آلوده کردن سیستم هدف، دسترسی به اطلاعات را محدود کرده و درخواست پرداخت پول می کند.

 

لنز حرفه‌ای و باکیفیت سونی

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه