مدیرعامل شرکت توسعه و نوآوری شهر:

آمادگی هوشمندسازی تمام امور شهروندی در کلان‌شهرها را داریم

«شهرنت‌ها» به عنوان مجموعه‌ای جدید در نظام بانكی ایجاد شدند تا به شکل كیوسك‌هایی به ارایه خدمات بانكی و حتی خدمات شهروندی الکترونیکی بپردازند و امکان احراز هویت شخصی را در هر ساعتی از شبانه‌روز داشته باشند و برای اینکه بتوان امکانات یک شهر را به سمت هوشمندسازی برد نخستین زیرساختی که لازم است در یک شهر ایجاد شود چیزی شبیه به همین «شهر نت»‌هاست که با این دانش و تجربه‌ای که امروز در اختیار ما است آمادگی هموارسازی این مسیر را در شهرداری‌ها و فرمانداری‌های شهرهای بزرگ داریم.

رضا حاجی‌علی‌بیگی مدیرعامل شرکت توسعه و نوآوری شهر با بیان این مطلب گفت: نگاه در «شهرنت‌ها» روی محور ایجاد و توسعه یك شهر الكترونیكی و هوشمند بوده است، طبیعی است كه لازمه چنین هدفی الكترونیكی شدن شهروندان و ایجاد شهروندان الكترونیكی و خدمات هوشمند است. برای آنكه بتوانیم در كشور، یك شهر هوشمند داشته باشیم طبیعتا در اولین گام باید خدمات شهروندی را از طریق پلتفرم‌های نرم‌افزاری ارایه کرد و می‌بایست بسیاری از زیرساخت‌های ما به سمت الكترونیكی شدن حركت كند و در تمام زمینه‌ها همچون جمع‌آوری زباله، حمل و نقل شهری، آبیاری گیاهان، استفاده از اینترنت چیزها، روشن و خاموش كردن چراغ‌های شهری و معابر و بسیاری از موارد دیگر زیرساخت‌های لازم را فراهم كرد تا این كارها به صورت الكترونیكی و هوشمند انجام پذیرند که همگی این‌ها مستلزم وجود پلتفرم‌های مناسب برای یکپارچه‌سازی خدمات و مدیریت جامع آنها است.

وی ادامه داد: شرکت توسعه و نوآوری شهر به عنوان بال اجرایی و توانمند بانک شهر در اجرای پروژه‌های فناوری اطلاعات، با اتکا به نیروهای متخصص، تجربیات ارزشمندی در عملیاتی‌کردن پروژه‌های بزرگ و با اهمیت با محوریت سه حوزه مهم بانکی-فناوری-شهری دارد از جمله اجرای موفقیت‌آمیز پروژه پیشخوان‌های شهرنت، ساخت دستگاه‌های بانکدار هوشمندITM(Intelligent Teller Machine)  و پلتفرم‌های نرم‌افزاری و موبایلی در حوزه فرایندها و خدمات الکترونیکی.

مدیرعامل شرکت توسعه و نوآوری شهر افزود: از آنجا‌که یکی از ماموریت‌های اصلی شرکت توسعه و نوآوری شهر، طراحی و پیاده‌سازی راه‌حل‌های IT و همچنین تولید محصولات خلاقانه در حوزه فناوری‌های نوین با تكیه بر دانش، تخصص، خلاقیت و مشارکت در سطح کشور، منطقه‌ و جهان است بر آن شدیم تا با تولید و پیاده‌سازی سامانه‌هایی که برای استفاده دوگانه در زمان‌های عادی و بحرانی طراحی شده‌اند، امکان مدیریت جامع و کارآمد بحران به معنی واقعی آن را فراهم كنیم و پیامدهای مالی و جانی ناشی از بحران‌ها و بلایای طبیعی را به حداقل برسانیم؛ به عنوان مثال همین موضوع مهم و بسیار ضروری مدیریت جامع بحران در یک شهر که باید در کمترین زمان، بیشترین بهره‌وری را داشته باشد و ما با ساخت پلتفرمی تحت عنوان «مدیریت جامع بحران» سعی در انجام این مهم داشته‌ایم و قطعا اجرا و طراحی چنین سامانه‌هایی برای یک شهر از واجب‌ترین کارهاست.

حاجی‌علی‌بیگی در توضیح بیشتر افزود: برای مثال ارایه خدمات الکترونیکی و یکپارچه به شهروند این امكان را می‌دهد كه برای پارك كردن خودرو در هر كجا، از روز قبل فضا رزرو كرده و دغدغه‌ای برای جای پارك نداشته باشد. همچنین در یك شهر هوشمند، كاربر به راحتی می‌تواند كیف پول الكترونیكی خود را شارژ و استفاده كند؛ نتیجه ارایه چنین خدماتی كم شدن صف‌ها و ترددها در شهر است.

وی ادامه داد: لازمه اجرای تمام این موارد اما ایجاد یك حساب شهروندی است که ما توانایی ایجاد این حساب را داریم و حتی می‌توانیم برای آن حساب‌سنجی انجام داده و مثلا به كاربر بگوییم در مركز خرید «شهروند» چقدر اعتبار دارد، سرمایه اجتماعی او چقدر است. بر اساس این اعتبارسنجی بانك می‌تواند به اندازه سرمایه اجتماعی شهروند به او اعتبار ریالی پرداخت كند؛ این‌ها اصلی‌ترین اهداف ما در شركت «توسعه و نوآوری شهر» است.

مدیرعامل شرکت توسعه و نوآوری شهر گفت: با همین اهداف و ماموریت‌ها، در حال حاضر مركز نوآوری و مركز شتاب‌دهی بانك شهر در بحث فناوری‌های نوین از سوی شرکت توسعه و نوآوری شهر راه‌اندازی شده و آمادگی سرمایه‌گذاری روی بسترهای فناوری - شهری را دارند. ذکر این نکته هم ضروری است كه مزیت اصلی شتاب‌دهنده ما نسبت به دیگر شتاب‌دهنده‌ها متصل بودن به شهرداری‌ها و دسترسی و استفاده از اطلاعات آماری و به‌روز شهرها هستند. همچنین شركت توسعه و نوآوری شهر امكان همكاری و دعوت از شهرداران این كلان‌شهرها را دارد و می‌تواند در خصوص بحث شهروند الكترونیكی و شهر هوشمند با آنها همكاری لازم را داشته باشد. در حال حاضر مشخصا آمادگی همكاری با شهرداری‌های شهرهای مشهد، شیراز، اصفهان، یزد، كرمان، سمنان، تبریز و بسیاری دیگر از شهرها در موضوعات شهروندی را داریم.

حاجی‌علی‌بیگی مدیرعامل شرکت توسعه و نوآوری شهر در پایان گفت: از سوی دیگر در شركت توسعه همواره نگاهمان به توسعه بازارهای برون‌مرزی نیز هست و قصد داریم با كمك به فین‌تك‌ها و شهرداری‌های شهرهای بزرگ كشورهای همسایه همچون عراق، سوریه، گرجستان، ارمنستان، آذربایجان، افغانستان و پاكستان بتوانیم در حوزه تجارت الكترونیكی و شتاب‌دهی با بازارهای آنها كار كنیم و خدمات فنی، مهندسی و علمی ایرانی را به آنها ارایه دهیم. فعالیت‌های ما در این حوزه در حال انجام است و نمونه‌های اولیه بازاریابی برای برخی كشورها را طراحی و آماده كرده‌ایم.