ICT ایرانی در هفته ای که گذشت

پلیس یک کارت مترو با ۴۷سال اعتبار پیدا کرد!

هفته گذشته خبر جعل شدن کارت مترو و دستگیری دو متهم در خصوص جعل کارت بلیت مترو برای افزایش اعتبار آن تا سال ۱۴۴۵ خبرساز شد. گفته می‌شود سازنده این كارت جعلی، آن را روی یك سایت اینترنتی برای فروش آگهی كرده است و قیمت 30 میلیونی هم برای آن تعیین كرده است.

از دیگر اخبار مهم حوزه فاوا در هفته گذشته می‌توان به جا ماندن ۸۳۹ هزارکارت ملی هوشمند در دفاتر پست و پیشخوان، قرار گرفتن مهندسی نرم‌افزار در رده مشاغل پرتقاضای ایران، اعلام نحوه حذف قبض کاغذی برق در تهران، افشای تاثیر سایت دیوار بر بالا رفتن قیمت خودرو و كاهش استقبال ایرانی‌ها از پرداخت‌های موبایلی اشاره كرد كه در این مطلب به شرح آنها پرداخته‌ایم.

ICT ایرانی در هفته ای که گذشت - جعل شدن کارت متروجعل شدن کارت مترو

فرمانده یگان انتظامی پلیس متروی پایتخت از دستگیری دو متهم در خصوص جعل کارت بلیت مترو برای افزایش اعتبار آن تا سال ۱۴۴۵ خبر داد.

سرهنگ علی ‌راقی در این خصوص اظهار کرد: ماموران پلیس آگاهی متروی تهران در بررسی‌های به عمل آمده متوجه یک آگهی در سایت خرید و فروش اینترنتی شدند که فردی یک کارت بلیت مترو را آگهی کرده و مدعی شده بود این کارت بلیت تا سال ۱۴۴۵ اعتبار دارد و آن را به قیمت ۳۰ میلیون تومان می‌فروشد.

وی ادامه داد: از آنجا که به نظر می‌آمد این آگهی یک کلاهبرداری است و چنین کارت بلیتی توسط متروی تهران صادر نشده است، با فرد ارسال‌کننده آگهی تماس گرفته شد تا طی یک برنامه‌ریزی دستگیر شود.

راقی با اشاره به حضور فرد در محل گفت: این فرد با حضور در محل ادعا کرد که چنین کارتی را دارد و حتی برای اثبات این موضوع، کارت بلیت را جلوی چشمان ماموران تست کرد که مشخص شد این کارت تا سال ۱۴۴۵ اعتبار دارد. به این ترتیب متهم که با یک نفر دیگر در مترو حضور یافته بود به کلانتری تحویل داده شدند.

این مقام مسوول افزود: متهمان که هر دو دانشجوی فوق لیسانس بودند، مدعی شدند با همکاری یکی از دوستانشان و با انجام یک سری عملیات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری موفق به دستکاری کارت بلیت مترو شدند و قصد داشتند این کارت بلیت را به قیمت ۳۰ میلیون تومان به فردی که خواهان آن باشد، بفروشند.

به گفته فرمانده یگان انتظامی پلیس متروی پایتخت هم اکنون در این خصوص پرونده‌ای تشکیل و متهمان برای انجام تحقیقات تکمیلی به مقام قضایی معرفی شدند.

بر اساس گزارش پلیس پایتخت، راقی در پایان گفت: چنانچه شهروندان قصد خرید کارت بلیت اعتباری مترو را دارند از جایگاه‌های معتبر مستقر شده در ایستگاه‌های مترو اقدام به خرید این کارت‌ها کنند زیرا اخیرا مشاهده شده در سایت‌های خرید و فروش مجازی این شکل معاملات انجام می‌شود و هیچ نظارتی هم از سوی ناظران سایت‌های خرید و فروش اینترنتی بر اصالت کالا صورت نمی‌گیرد.

ICT ایرانی در هفته ای که گذشت - ۸۳۹ هزار کارت ملی هوشمند در دفاتر پست و پیشخوان۸۳۹ هزار کارت ملی هوشمند در دفاتر پست و پیشخوان

سخنگوی سازمان ثبت احوال با اعلام تکمیل ثبت نام ۸۰ درصد واجدین شرایط برای دریافت کارت ملی هوشمند گفت: ۸۳۹ هزار و ۵۸ کارت‌ ملی هوشمند در دفاتر پست و پیشخوان باقی مانده است كه صاحبانش برای دریافت آن مراجعه نکرده‌اند.

سیف‌اله ابوترابی با بیان اینکه تا ۱۰ خرداد سال جاری ۵۱ میلیون و ۲۲۲ هزار و ۲۷۹ نفر نسبت به تکمیل ثبت‌نام کارت ملی هوشمند خود اقدام کرده‌اند، اظهار کرد: از این تعداد برای ۴۵ میلیون و ۵۱۸ هزار و ۶۳۲ نفر کارت ملی هوشمند صادر شده است و حدود 8 میلیون نفر از واجدین شرایط نیز هنوز برای ثبت‌نام کارت ملی هوشمند مراجعه نکرده‌اند.

وی ادامه داد: ۸۳۹ هزار و ۵۸ نفر کارت‌های ملی هوشمندشان صادر شده اما کارت‌هایشان در دفاتر پست و پیشخوان مانده و برای دریافت آن مراجعه نکرده‌اند.

سخنگوی سازمان ثبت‌احوال اضافه کرد :۸۰ درصد واجدین شرایط کارت ملی هوشمند را دریافت کرده‌اند و اگر ۲۰ درصد باقی مانده نیز ثبت‌نام کنند این طرح به پایان خواهد رسید.

ابوترابی در پایان گفت: از ابتدای خرداد ۹۸ تدابیری اندیشیده شده است تا افرادی که تکمیل ثبت‌نام کارت ملی هوشمندشان را انجام داده‌اند با دریافت برگه‌ای بتوانند تا زمان صدور کارت‌هایشان، کارهای اداری خود را انجام دهند و دستگاه‌هایی مانند بانک و …نیز می‌توانند از ثبت‌احوال برای احراز هویت افراد استعلام کنند.

ICT ایرانی در هفته ای که گذشت - مهندسی نرم‌افزار در رده مشاغل پرتقاضای ایرانمهندسی نرم‌افزار در رده مشاغل پرتقاضای ایران

با توجه به شرایط اقتصادی کنونی و داغ شدن تب کنکور و انتخاب رشته، جمعیت زیادی از جوانان این روزها در فکر آینده شغلی و انتخاب مسیر مناسب هستند. علاوه بر علاقه و استعداد، درآمد مناسب و تقاضای کافی از سمت بازار کار معیارهای مهمی در انتخاب مسیر شغلی به حساب می‌آیند. طبق آمار منتشره توسط مجموعه ایران تلنت، رشته مهندسی کامپیوتر در شرایط فعلی بازار کار ایران دارای موقعیتی استثنایی است.

بر اساس آمار منتشر شده، متخصصان گروه «تحقیق و توسعه محصول»، «برنامه‌ریزی استراتژیک» و «توسعه نرم‌افزار و وب» به ترتیب بیشترین دریافتی را در رده سازمانی «کارشناس» در سال ۹۷ داشته‌اند.

اولین گروه شغلی پردرآمد در رده سازمانی کارشناس، «تحقیق و توسعه محصول» است. مهندسان برق (۲۰ درصد)، مکانیک (۱۹ درصد) و فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم پایه و کاربردی (۱۲ درصد) بخش اعظم شاغلان در این گروه شغلی پردرآمد را تشکیل می‌دهند.

ICT ایرانی در هفته ای که گذشت - اعلام نحوه حذف قبض کاغذی برق در تهراناعلام نحوه حذف قبض کاغذی برق در تهران

هفته قبل مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان تهران گفت: در راستای پیاده‌سازی برنامه‌های دولت الکترونیک برای حذف قبوض کاغذی، این شرکت آماده است تا با دریافت شماره تلفن همراه و شناسه قبض مشترکان تحت پوشش، اقدام به حذف قبض کاغذی برق آنها کند.

به گزارش شرکت توزیع نیروی برق استان تهران، حاجی رضا تیموری در این باره اظهار كرد: این طرح با هدف تامین رضایت شهروندان، جلوگیری از اثرات مخرب زیست محیطی، افزایش بهره‌وری و صرفه‌جویی در هزینه‌ها با بهره‌گیری از فناوری اطلاعات و ارتباطات در آینده‌ای نزدیک اجرا و به تدریج قبوض کاغذی برق مشترکان تحت پوشش شرکت توزیع نیروی برق استان تهران حذف خواهد شد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان تهران، افزود: مشترکان می‌توانند از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی این شرکت در اینترنت، استفاده از اپلیکیشن خدمات غیرحضوری، مراجعه حضوری به مناطق برق تحت پوشش شرکت و استفاده از سامانه پیامکی به شماره ۵۰۰۰۴۰۱۲۱ اقدام به حذف قبض کاغذی برق خود کنند.

وی ادامه داد: همچنین ۳۵۰ مامور آموزش‌دیده نیز که برای قرائت کنتورهای مشترکان به درب منازل آنها مراجعه می‌کنند، با گردآوری اطلاعات مشترکان، شرکت را در زمینه اجرای این طرح یاری می‌دهند.

تیموری، تعداد مشترکان شرکت توزیع نیروی برق استان تهران را بالغ بر 2 میلیون و ۲۰۰ هزار مشترک اعلام کرد که از این تعداد تاکنون اطلاعات نزدیک به یک میلیون مشترک گردآوری شده است.

ICT ایرانی در هفته ای که گذشت - سایت دیوار مسوول گرانی خودروسایت دیوار مسوول گرانی خودرو

هفته گذشته رییس اتحادیه فروشندگان خودرو اصفهان با بیان اینکه 80 درصد رکود و گرانی بازار خودرو به سایت‌های دیوار و شیپور مربوط است، گفت: هم اکنون نسبت به 20 روز گذشته شاهد کاهش 70 درصدی معاملات خودرو هستیم.

وی افزود: در حال حاضر خودروهای ایرانی بین 5 تا 20 میلیون تومان و خودروهای خارجی بین 50 تا 100 میلیون تومان ریزش قیمت داشته‌اند. خودروهای یک میلیاردی حدود 250 تا 300 میلیون تومان کاهش قیمت داشتند و خودروهای 500 میلیاردی حدود 100 میلیون تومان کاهش قیمت داشته است.

رییس اتحادیه فروشندگان خودرو اصفهان در خصوص تصمیماتی برای ممانعت از قیمت‌گذاری خودرو در سایت دیوار، شیپور و دیگر سایت‌ها اظهار کرد: با دستور قوه قضاییه مقرر شد قیمت خودرو از این سایت‌ها حذف شود البته دوباره قیمت‌ها به این سایت‌ها بازگشت، با این وجود حذف قیمت‌ها در کاهش قیمت خودرو تاثیر داشت.

ICT ایرانی در هفته ای که گذشت - كاهش استقبال ایرانی‌ها از پرداخت‌های موبایلیكاهش استقبال ایرانی‌ها از پرداخت‌های موبایلی

ابزارهای پرداخت موبایلی با وجود روند رو به گسترش استفاده از گوشی‌های همراه و راحتی کار نتوانسته‌اند سهم قابل توجهی را از بازار پرداخت های الکترونیکی به خود اختصاص دهند به‌طوری که تنها ۱۲.۷ درصد ابزار و ۶ درصد ارزش بازار پرداخت الکترونیکی کشور را دارند، ارزش تراکنش‌های آنها در اردیبهشت ماه نیز ۱۴ دهم درصد نسبت به مدت مشابه پارسال افت کرده است.

تعداد تراکنش‌های ابزار کارت‌خوان فروشگاهی در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ نسبت به اردیبهشت ۱۳۹۷ کاهش ۱.۴ درصدی داشته اما مبلغ تراکنش‌ها ۲.۳ درصد رشد کرده است.

تعداد تراکنش‌های ابزار پذیرش اینترنتی نیز در دوره مورد بررسی افزایش ۲.۱ درصدی را نشان می‌دهد اما مبلغ این تراکنش‌ها ۲.۲ درصد کاهش یافته است.

همچنین در دوره مورد بررسی، تعداد تراکنش ابزار پذیرش موبایلی با کاهش هفت دهم درصدی مواجه بوده و مبلغ تراکنش‌های موبایلی نیز ۱۴ دهم درصد افت داشته است.