ICT ایرانی در هفته‌ای که گذشت

انهدام شبکه جاسوسی سایبری توسط ایران

هفته قبل خبر کشف و از بین رفتن یک شبکه جاسوسی آمریکا در حوزه سایبر توسط ایران اعلام و گفته شد این شبکه جاسوسی قصد انجام عملیات سایبری علیه کشورمان را داشته است.

از دیگر اخبار مهم حوزه فاوا در هفته گذشته می‌توان به تدوین آیین‌نامه نظارت بر فعالیت تاکسی‌های اینترنتی، اولتیماتوم سردار رحیمی به سایت دیوار و کارت زرد مجلس به وزیر ارتباطات اشاره کرد.

 

ICT ایرانی در هفته‌ای که گذشت - كشف بزرگ‌ترين شبكه جاسوسي سايبري کشف بزرگ‌ترین شبکه جاسوسی سایبری

هفته گذشته مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات از انهدام بزرگ‌ترین شبکه جاسوسی آمریکا در حوزه سایبری در عرصه بین‌المللی خبر داد.

مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات تصریح کرد: نخستین بار است که شبکه جهانی اطلاعاتی آمریکا، متشکل از شمار قابل توجهی از جاسوسان این کشور در ایران و دیگر کشورها با مدیریت و ضربه بهنگام ضد جاسوسی جمهوری اسلامی ایران و با مشارکت متحدان اطلاعاتی ما در جهان، شناسایی و متلاشی شد.

دبیر شورای‌عالی امنیت ملی، از کشف شبکه گسترده عملیات سایبری تهاجمی علیه کشورمان خبر داد و اعلام کرد: مستندات کشف این شبکه جاسوسی به زودی از طریق وزارت اطلاعات منتشر می‌شود.

مدیرکل ضدجاسوسی وزارت اطلاعات گفت: دستگاه اطلاعاتی کشورمان علاوه بر شناسایی و رصد فعالیت اعضای این شبکه در داخل بر فعالیت ماموران سازمان جاسوسی آمریکا «CIA» در دیگر کشورهای جهان، اشراف کامل داشت و ضربه‌ای کامل و همه‌جانبه به این شبکه وارد کرد.

وی، فضای سایبری را مهم‌ترین و گسترده‌ترین فضای جاسوسی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران دانست و با تبیین نحوه عملکرد این شبکه در ایران اظهار کرد: آمریکایی‌ها برای برقراری ارتباط امن با جاسوسان‌ خود در ایران و دیگر کشورها از فضای بسیار پیشرفته سایبری استفاده می‌کردند و کشف این شبکه از جایی آغاز شد که ما موفق شدیم به سیستم امن آمریکایی‌ها در این شبکه اشراف و نفوذ یابیم.

این مقام ارشد اطلاعاتی درباره نحوه ارتباط آمریکایی‌ها با این شبکه اطلاعاتی گفت: آنان برای برقراری ارتباط امن با اعضای این شبکه از «سایت‌های پوششی» اینترنتی مانند سایت‌های حوزه بهداشت و سلامت استفاده می‌کردند.

ICT ایرانی در هفته‌ای که گذشت - دومین آيین‌نامه نظارت بر فعالیت تاکسی‌های اینترنتیدومین آیین‌نامه نظارت بر فعالیت تاکسی‌های اینترنتی

هفته قبل محسن پورسیدآقایی معاون شهردار تهران از تدوین آیین‌نامه نظارت بر فعالیت تاکسی‌های اینترنتی خبر داد و گفت: قرار است به زودی آیین‌نامه نظارت بر تاکسی‌های اینترنتی بین وزارت کشور و وزارت صنایع به‌طور مشترک تنظیم شود.

وی با اشاره به مانع‌تراشی نهادهای مختلف در مسیر نظارت گفت: متاسفانه وزارت صنایع به دلیل حمایت از اتحادیه‌های ذی‌ربط با وزارت کشور همراهی نمی‌کند و در مقابل تنظیم آیین‌نامه‌های نظارتی بر عملکرد شرکت‌های تاکسی اینترنتی مقاومت می‌کند.

معاون شهردار تهران، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را از دیگر نهادهای موافق با نظارت بر فعالیت تاکسی‌های اینترنتی عنوان کرد و افزود: وزارت ارتباطات موافق است که تاکسی‌های اینترنتی به‌صورت سازمان‌یافته در شهر تردد کنند و اقدامات لازم را در این زمینه انجام داده اما معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با نظارت بر تاکسی‌های آنلاین مخالف است.

او دلیل مخالفت این معاونت را تاکید بر وجه استارت‌آپی این نهادها عنوان کرد و افزود: متاسفانه آقای ستاری در بدنه دولت با نظارت بر فعالیت این شرکت‌ها مخالف است و توضیح ایشان این است که نظارت مانع رشد و شکوفایی این شرکت‌ها می‌شود. اما به این نکته توجه نمی‌کند که بی‌قانونی و نبود یک نهاد ناظر و میدان دادن بی‌قید و شرط به استارت‌آپ‌ها هم مشکلات جدیدی در کشور ایجاد می‌کند و در برخی مواقع با آثار اجتماعی جبران‌ناپذیری همراه است.

ICT ایرانی در هفته‌ای که گذشت - اولتیماتوم سردار رحیمی به سایت دیوار اولتیماتوم سردار رحیمی به سایت دیوار

هفته قبل رییس پلیس پایتخت اظهار کرد: واقعا متاسفیم که برخی از سایت‌ها مانند دیوار به بهانه‌های واهی هر نوع تبلیغ و آگهی را منتشر می‌کنند و انشاا... از سوی پلیس برخورد جدی‌تری با مسوولان این سایت‌ها خواهد شد. سردار حسین رحیمی رییس پلیس انتظامی پایتخت، در خصوص تبلیغات همخانه خانم در سایت دیوار و پرونده ویژه «دکتر سلام» گفت: متاسفیم که برخی از سایت‌ها مانند دیوار به بهانه‌های واهی، جری شدند و هر نوع تبلیغ و آگهی را منتشر می‌کنند و انشاا... از سوی پلیس برخورد جدی‌تری با مسوولان این سایت‌ها خواهد شد.

وی ادامه داد: این را اعلام می‌کنیم قطعا افراد و سایت‌هایی که تبلیغات می‌کنند و آگهی‌هایی مانند همین مساله‌ای که اشاره شد را می‌گذارند باید کنترل شوند و هیچ‌گونه بهانه‌ای برای فرار از قانون ندارند و پلیس در این خصوص به زودی تصمیم‌گیری خواهد کرد.

سردار رحیمی با اشاره به اعمال قانون در مورد این دسته از خانه‌ها تصریح کرد: قطعا ما در رابطه با افرادی که تبلیغاتی را در فضای مجازی منتشر می‌کنند و شئونات در آن رعایت نمی‌شود و حتی می‌توان گفت بیشتر به ترویج ابتذال و فساد می‌پردازند، برخورد قاطع خواهیم کرد.

ICT ایرانی در هفته‌ای که گذشت - کارت زرد مجلس به وزیر ارتباطاتکارت زرد مجلس به وزیر ارتباطات

هفته گذشته، نمایندگان مجلس در جلسه علنی به وزیر ارتباطات کارت زرد دادند. در این جلسه محمود سلامی نماینده مجلس از وزیر ارتباطات درباره علت عدم تحقق وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات سوال کرد. در جلسه علنی صبح مجلس، سوال محمود سلامی نماینده خواف و رشتخوار از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره علت عدم تحقق موارد مندرج بند ط ماده ۳ قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح شد.بعد از توضیحات نماینده سوال‌کننده و وزیر، مصری رییس جلسه از سلامی پرسید که آیا از پاسخ قانع شده است، که این نماینده در پاسخ گفت: ضمن تشکر از حسن نیت وزیر نسبت به حل مسایل و مشکلات مناطق محروم، به دلیل آنکه مدت‌ها پیگیر موضوع بوده معتقدم که اتفاقی رخ نداده است و آمار و ارقام ارایه‌شده جایگاهی ندارد.بیت‌اله عبداللهی نماینده دیگر، در جریان بررسی طرح سوال از وزیر ارتباطات و فناوری، پس از استماع توضیحات آذری‌جهرمی، از پاسخ‌های وی قانع شد و گفت: به دلیل جوانی آقای وزیر و اینکه باید به جوانان فرصت داد سوال خود را از وی به شرط قول حل مشکلات ارتباطی شهرستان هریس، به رای نمی‌گذارم.همچنین وزیر ارتباطات در پاسخ به سوال عبدالرضا مصری، نایب رییس مجلس که ریاست جلسه علنی مجلس را برعهده داشت مبنی براینکه می‌توانید چنین قولی دهید؟ قول حل مشکلات ارتباطاتی شهرستان هریس را داد.وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه توجه به اهداف برنامه ششم در اولویت ما قرار دارد، گفت: عدم پیگیری موضوع منطقه‌ای نباید دستاورد‌های ملی را زیر سوال ببرد. پاسخ‌های وزیر به رای مجلس گذاشته شد و نمایندگان با ۸۳ رای موافق، ۸۳ رای مخالف و 7 رای ممتنع از مجموع ۱۹۶ نماینده حاضر در مجلس اعلام کردند که از پاسخ‌های وزیر قانع نشدند.