مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک

بانک توسعه صادرات از پیشگامان استفاده از بانکداری باز است

سید ابوطالب نجفی، مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک در مراسم بهره‌برداری از بستر بانکداری باز در بانک توسعه صادرات ایران، گفت: بانک توسعه صادرات، یکی از پیشتازان توسعه و بهره‌برداری از بستر بانکداری باز کشور است.

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک، بیان كرد: بانک‌ها از یک سو تحت فشار مشتریان هستند.نسل جدید مشتریانی که در رده مشتریان حقیقی یا حقوقی، در دنیای دیجیتال متولد می‌شوند، انتظاراتشان از صنعت بانکی و موسسات مالی متفاوت از گذشته است و بانک ملزم است خدمات مورد نیاز آنها را ارايه دهد.

نجفی همچنين گفت: امروزه بازیگران جدیدی از جمله گوگل و eBay در حالی وارد صنعت بانکداری می‌شوند که بانک‌های ما درگیر برخی مقررات هستند، این بازیگران بدون محدودیت‌های یادشده فعالیت کرده و سهم خود را از بازار مطالبه می‌کنند.

وی با اشاره به مقررات جهان‌شمول در حوزه بانکداری، افزود: در ادامه این تغییرات، مقررات جدید بر صنعت بانکداری حاکم می‌شود که یکی از آنهاPSD2 است که مبدا آن از اروپاست و در حال حاضر در ایران نیز تحت لوای مقررات جدید اجرا می‌شود؛ مقررات مبارزه با پولشویی و برگزیت از جمله لوایحی است که با محوریت مدیریت نظام بانکی در دنیا مورد پذیرش کشورهاست و کشور ما نیز برای رعایت این مقررات بین‌المللی تحت فشار است.

مدیرعامل شرکت خدمات انفورماتیک گفت: از طرفی از بعد فناوری نیز تحت فشار هستیم، انواع ساز و کار مالی مانند بلاک‌چین، بانکداری باز، نظام پرداخت در شبکه‌های اجتماعی، هوش مصنوعی و... صنعت بانکداری را محاصره کرده و اگر بانک‌ها نتوانند چالش‌های یادشده را مدیریت کنند، قطعا کسب‌و‌کار خود را از دست خواهند داد و سهم بازار مالی را به رقبا واگذار خواهند کرد.

نجفی گفت: گرچه بانکداری باز هنوز جایگاه خود را در نظام بانکی کشور پیدا نکرده اما روند رو به رشد را آغاز کرده که تاثیر مهمی بر صنعت بانکداری خواهد گذاشت.

به گفته سید ابوطالب نجفی مهم‌ترین چالش نظام بانکی در بانکداری باز، حضور هکرهاست و خاطر نشان کرد: صنعت بانکداری در دنیا با چالش‌هایی روبه‌روست که حرکت روان آنها را در نظام مالی مختل می‌کند.

وی افزود: موضوع احراز هویت در این فرایند بسیار مهم بوده و لازم است مشتریان و بازیگران در این فرايند به دقت رصد شوند؛ در غیر این صورت بانک در معرض خطری بزرگ قرار می‌گیرد.

نجفی گفت: ما در شرکت خدمات انفورماتیک، روند فناوری را مانیتور کرده و برای آشنایی بانک‌ها با این سازوکار سرمایه‌گذاری می‌کنیم؛ در ادامه با طراحی سرویس‌های مربوطه با کمک مدیریت ارشد بانک، سرویس مربوطه را به مشتریان ارايه می‌دهیم؛ یکی از سازوکارهای یاد شده، پلتفرم شاهین (پلتفرم بانکداری باز شرکت خدمات انفورماتیک) است که بانک توسعه صادرات به عنوان یکی از پیشتازان این فرایند، در توسعه و بهره‌برداری از آن همکاری دارد.