با بهره‌برداری از فاز نخست طرح تانوما 

فیبرنوری شرکت مخابرات به خانه‌ها رسید

دوشنبه هفته گذشته مراسم بهره‌برداری از طرح شبکه دسترسی برپایه فیبر نوری (تانوما) شرکت مخابرات ایران با حضور معاون اول دولت و کاندیدای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، وزیر ارتباطات و مدیرعامل، اعضای هیات مدیره و معاونان شرکت مخابرات ایران برگزار شد.
تانوما که برگرفته از عنوان تار نوری مخابرات ایران است، سرویس اتصال فیبرنوری به منازل و ساختمان‌ها است. این سرویس به تکنولوژی جدیدی گفته می‌شود که به جای استفاده از کابل مسی از فیبرنوری برای انتقال اطلاعات تا ساختمان یا محل مشتری استفاده می‌کند. همچنین می‌توان از طریق تانوما سرویس‌های گوناگونی از جمله تلفن، اینترنت، سرویس‌های چند رسانه‌ای و دیگر سرویس‌های بر بستر دیتا را با سرعت و کیفیتی بسیار بالاتر از کابل مسی در اختیار مشترکان قرار داد.
درفاز اول این طرح، انتقال فیبر نوری به هشت استان کشور صورت می‌گیرد و به این ترتیب در هشت استان مورد نظر شامل تهران با 245 هزار پورت، ‌اصفهان 85 هزار پورت، خراسان رضوی 70 هزار پورت، فارس 61 هزار پورت، خوزستان 61 هزار پورت، البرز 28 هزار پورت و کرمانشاه 20 هزار پورت آماده واگذاری شده است. همچنین در مرحله اول 16 بسته از محصولات FTTH و ADSL با نام طرح‌های الماس، زمرد و مروارید در قالب اینترنت پرسرعت بر بستر فیبر نوری به مشتریان ارایه می‌شود.
بر اساس این گزارش در این مرحله سرویسی که روی شبکه دسترسی فیبرنوری به متقاضیان ارایه می‌شود اینترنت پرسرعت است که با توجه به علاقه و نیاز مشتری سرویس‌های دیگر روی اینترنت قابل دریافت است. همچنین تعرفه سرویس اینترنت در بستر شبکه فیبرنوری مخابرات مانند تعرفه سرویس ADSL مصوب کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات است و تغییر تعرفه‌ای ایجاد نشده است.
رسول سراییان مدیرعامل شرکت مخابرات ایران در مراسم افتتاح پروژه شبکه دسترسی برپایه فیبر نوری درباره قابلیت‌های این طرح جدید گفت: شبکه دسترسی برپایه فیبرنوری امکانات زیادی برای مردم ایجاد می‌کند از جمله آنکه پیش از این اگر افراد نیازمند داشتن دو خط تلفن ثابت بودند، می‌بایست از مخابرات دو بار سیم‌کشی انجام می‌شد اما امروز با همین تار نوری که به منزل می‌آید نه تنها هرتعداد خط تلفن که نیاز دارند واگذار می‌شود، بلکه سرویس اینترنت، دوربین مداربسته، سرویس‌های هوشمند وسایل منزل بر این بستر فعالیت خواهند کرد.
سراییان ادامه داد: اکنون کار اتصال مجتمع‌های مسکونی و مرکزهای تجاری شهر تهران و هشت شهر دیگر آغاز شده است و به مرور و براساس تقاضای مردم توسعه خواهد یافت.
مدیرعامل شرکت مخابرات ایران از مدیران مجتمع‌های مسکونی درخواست کرد برای بهره‌مندی زودتر از این خدمت با مراجعه به پورتال این شرکت از وضعیت منطقه خود در این زمینه آگاه شوند و اگر وضعیت اجازه نداد با انعقاد قرارداد برای اتصال اقدام می‌شود.
به گفته وی، اکنون تعداد زیادی از مراکز تجاری و مجتمع‌های بزرگ مسکونی در تهران به فیبرنوری مجهز شده‌اند.
مدیرعامل شرکت مخابرات ایران به ظرفیت ایجاد یک میلیون پورت اتصال نیز پرداخت و گفت: فازنخست آن 500هزار پورت است که تا شهریورماه امسال برقرارخواهد شد.
وی با بیان اینکه برای توسعه فیبر نوری و درنهایت خدمات و دسترسی‌ها در فناوری اطلاعات کشور باید سه اتفاق بیفتد، خطاب به معاون اول رییس‌جمهوری گفت: نخستین درخواست ما از دولت این است که برای پیشرفت این پروژه زمینه دریافت تسهیلات 2 میلیارد دلاری مخابرات از صندوق توسعه ملی فراهم کند.
سراییان ادامه داد: درخواست دوم ما این است که دولت برای توسعه سریع‌تر فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور، با الزام دستگاه‌ها به استقرار دولت الکترونیکی، دولت همراه و هوشمندسازی فرایندها اسباب تحریک تقاضا را فراهم کند.
مدیرعامل مخابرات درباره درخواست سوم نیز گفت: از دولت می‌خواهیم برای توسعه فیبر نوری در مراکز کمتر توسعه‌یافته مشارکت کند.
در این مراسم البته، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهوری و کاندیدای انتخابات، واعظی وزیر ارتباطات دولت یازدهم و معاون وزیر ارتباطات (رییس هیات مدیره شرکت مخابرات) نیز به سخنرانی پرداختند که با توجه به نزدیک بودن به انتخابات ریاست‌جمهوری، محور این سخنرانی‌ها ارایه عملکرد دولت در بخش ارتباطات و پاسخ به منتقدان سیاسی بود.