میزبانی بازار کامپیوتر از پاییز سرد

اقبال بلند گوشی‌فروش‌ها نسبت به صنف کامپیوتر

هم‌زمان با بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها، نرخ دلار نیز آهنگ صعودی در پیش گرفت و این موضوع هر روز امید به رونق را بیش از پیش در دل فعالان بازار کالاهای گوناگون و از جمله کامپیوتر از بین می‌برد.
اما برخی کالاها مانند گوشی موبایل مخاطبان خود را دارند و در حدی محبوب هستند که نمونه‌های گران‌قیمت آنها هم به‌راحتی در بازار به فروش می‌رسند.
تفاوت وضعیت میان این بازارها موضوع گزارش این هفته ماست. اگر به این موضوع علاقه‌مندید، این گزارش را بخوانید.
گرانی دلار باز هم امید کامپیوترفروش‌ها را ناامید کرد
رکوردزنی نرخ دلار آزاد به رقم بالای 3600 تومان در هفته‌ای که گذشت، داغ‌ترین خبری بود که نه‌تنها برای افرادی که با بازار کامپیوتر و دیجیتال در ارتباط هستند نگران‌کننده بود، بلکه سایر بازارها را تحت تاثیر قرار داد.
رشد ناگهانی قیمت، کاهش شدید تقاضا و خودداری برخی از فروشندگان از فروش کالاهای کمیاب اتفاقی بود که در بازار کالاهای کامپیوتری، دیجیتال، لوازم خانگی، صوتی و تصویری و ... شاهد آن بودیم.
البته برخی جراید و رسانه‌های خبری، بالاترین قیمت دلار آزاد را در هفته گذشته حدود 3570 تومان اعلام کرده و با این حال از رشد 2 تا 10 درصدی قیمت‌ها در بازار خبر دادند، درحالی‌که نرخ فروش دلار در بازار آزاد 3600 تومان و میزان رشد قیمت به‌طور متوسط در حدود پنج درصد اعلام شده است که این رقم در مورد کالاهای گران‌قیمت و البته کمیاب به حدود 8 تا 10 درصد هم می‌رسد.
نکته مورد توجه این است که**گرانی دلار در شرایطی رخ داده که فعالان بازار کامپیوتر پس از یک دوره دست‌کم شش ماهه رکود، به رونق بازار در آستانه فصل بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها دل بسته بودند، در‌حالی‌كه گرانی دلار تمام معادلات را به هم ریخت و موجب شد اندک امید فعالان بازار کامپیوتر و کالاهای دیجیتال به یاس تبدیل شود.**
محمد جوانبخت، یکی از فعالان بازار کامپیوتر پایتخت در این زمینه می‌گوید: نرخ دلار در روزهای میانی هفته جاری تا حدودی کاهش یافت، اما بازار همچنان در بدترین شرایط به سر می‌برد و از رونق فاصله‌ای بس طولانی دارد.
فعالان بازارهای کامپیوتر در نقاط مرکزی شهر هم با تایید این موضوع می‌گویند: میزان مراجعه به بازار نسبت به ماه گذشته افزایشی نسبی یافته است، اما از خرید خبری نیست. به گفته آنها، بیشتر افرادی که به بازار مراجعه می‌کنند به قصد پرسیدن قیمت کالا و مقایسه آن به بازار مراجعه کرده و میزان خرید در بازار بسیار ناچیز است.
با این حال فعالان بازار به بهبود اوضاع در ماه‌های آینده دلخوش‌ هستند و می‌گویند: وقتی دانشجویان و دانش‌آموزان به کالایی نیاز داشته باشند می‌توانند خرید را طی یک هفته یا در نهایت یک ماه به تعویق بیندازند، اما نمی‌توانند از خرید امتناع كنند، به همین دلیل ما به بهبود اوضاع در آینده نزدیک امیدواریم.
کارشناسان معتقدند كه با حلواحلوا کردن دهان شیرین نمی‌شود و نمی‌توان به این خیالات و همچنین خریدهای جزیی دل خوش کرد. به گفته آنها بهبود اوضاع بازار تنها به افزایش خرید منوط نیست و باید تصمیم‌های اساسی برای رفع معضلات بازار اتخاذ شود؛ تصمیم‌هایی در زمینه واردات، قیمت‌گذاری، سیستم توزیع و عرضه و... .
مهره مار گوشی‌فروش‌ها
در هفته گذشته نوسانات نرخ دلار آزاد بر بازار گوشی موبایل هم تاثیر گذاشت و موجب کاهش تقریبی حجم تقاضا از بازار گوشی شد، اما این کاهش تقاضا هرگز در حد بازار کامپیوتر نبوده است و فروشندگان بازار موبایل مشتریان خود را داشتند.
همچنین بازار تجهیزات جانبی گوشی موبایل مخاطبان خود را از میان گروه‌های دانشجو داشت.
به این ترتیب گوشی‌هایی با میانگین قیمت یک میلیون تا یک میلیون و 900 هزار تومان و حتی دو میلیون و 200 هزار تومان بازاری به نسبت گرم داشتند.
در کنار این گوشی‌ها محصولات تازه‌وارد اپل هم حسابی در بازار سروصدا به پا کرده و مخاطبان خاص و ویژه خود را داشتند.
گوشی‌های آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس که حدود دو هفته قبل به بازارهای جهانی عرضه شدند، مخاطبان بسیاری در بازارهای جهانی داشتند.
 شرکت اپل آیفون ۷ مدل ۳۲ گیگابایتی را با قیمت ۶۴۹ دلار، مدل ۱۲۸ گیگابایتی را با قیمت ۷۴۹ دلار و مدل ۲۵۶ گیگابایتی را با قیمت ۸۴۹ دلار به بازار عرضه کرد. همچنین علاقه‌مندان می‌توانند آیفون ۷ پلاس با ۳۲ گیگابایت حافظه‌ داخلی را هم با قیمت ۷۶۹ دلار بخرند. البته برای خرید این گوشی با ظرفیت ۱۲۸ گیگابایت و ۲۵۶ گیگابایت باید ۸۶۹ و ۹۶۹ دلار بپردازید.
در خوش‌بینانه‌ترین وضعیت و با احتساب نرخ دلار در کمترین قیمت در شرایط فعلی (3500 تومان) آیفون ۷ با حافظه‌ ۳۲ گیگابایت را می‌توان با قیمت دو میلیون و 200 تا دو میلیون و 300 هزار تومان خریداری کرد.
این قیمت برای مدل ۱۲۸ گیگابایت به نزدیک دو میلیون و 600 هزار تومان و برای مدل ۲۵۶ گیگابایتی به دو میلیون و 970 هزار تومان می‌رسد. همچنین اگر همین روند را برای آیفون ۷ پلاس در نظر بگیریم، برای خرید مدل ۳۲ گیگابایتی باید مبلغ دو میلیون و 690 هزار تومان، برای مدل ۱۲۸ گیگابایتی سه میلیون تومان و برای مدل ۲۵۶ گیگابایتی تقریبا سه میلیون و 400 هزار تومان بپردازید.
این درحالی است که واردکنندگان این گوشی‌ها از فقدان نمایندگی‌های اپل در ایران سوءاستفاده کرده و آیفون‌هایی را که به‌صورت مسافری وارد کشور شده‌اند با قیمتی به مراتب گران‌تر از آنچه باید به فروش می‌رسانند.
بر اساس اطلاعات به‌دست‌آمده در حال حاضر تمام مدل‌های آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس وارد کشور نشده‌اند، اما می‌توان مدل ۱۲۸ گیگابایتی آنها را پیدا کرد. این گوشی ابتدای ورودش به بازار ایران قیمتی در حدود شش تا هفت میلیون تومان داشت.
البته از زمان ورود آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس به کشور قیمت این محصول با کاهش مواجه شده است. با تحقیقاتی که صورت گرفته آیفون ۷ در حال حاضر با قیمت پنج میلیون و 100 هزار تومان و مدل پلاس با قیمت شش میلیون و 400 هزار تومان به‌فروش می‌رسد و حالا قیمت‌ها تا حدودی کاهش یافته است.
به گفته فعالان بازار گوشی موبایل، بی‌شک قیمت این گوشی در ماه آینده کاهش خواهد یافت، اما هستند افرادی که قیمت برایشان اهمیتی ندارد و می‌خواهند هر کالای جدیدی را زودتر از دیگران در اختیار داشته باشند و همین افراد هستند که بازار مسافری‌فروشی را داغ می‌کنند، حتی در دوران رکود شدید بازار و گرانی دلار.