شبکه‌های اجتماعی زیر ذره‌بین

شبکه‌های اجتماعی زیر ذره‌بین - اینترنت رایگان وزیر ارتباطات به زوج‌های جواناینترنت رایگان وزیر ارتباطات به زوج‌های جوان

هفته گذشته دوربین صدا و سیما سراغ محمدجواد آذری‌جهرمی وزیر ارتباطات رفت و خبرنگار صدا و سیما از او خواست به مردم و زوج‌های جوان به مناسبت هفته ازدواج عیدی دهد. جهرمی هم که به نظر می‌رسید غافلگیر شده، اعلام کرد که به همه زوج‌هایی که در این هفته ازدواج کنند، تا پایان سال اینترنت رایگان خواهد داد.

واكنش كاربران به این وعده وزارت ارتباطات متفاوت بود و برخی از این وعده خوشحال شده و در مقابل بعضی نیز پرداخت هدیه از بودجه وزارت ارتباطات كه در واقع بیت‌المال است را شایسته ارزیابی نكردند.

در این میان یكی از رسانه‌ها نیز با حساب و كتاب‌هایی كه انجام داده نشان داد چیزی حدود یك میلیارد و 700 میلیون تومان می‌بایست برای تامین اینترنت زوج‌های جوانی كه در هفته ازدواج، عروسی كرده‌اند پرداخت شود و به انتقاد از این تصمیم شتابزده وزیر ارتباطات پرداخت.

باوجود این مخالفت‌ها با تصمیم وزیر ارتباطات برای اهدای اینترنت رایگان، اما كم هم نبودند زوج‌های جوانی كه از این تصمیم استقبال كردند و آنقدر با دفتر وزیر ارتباطات برای دریافت جایزه‌شان تماس گرفتند كه باعث شد جهرمی در صفحه شخصی خود در شبكه‌های اجتماعی از مردم بخواهد به او رحم كرده و به وزارتخانه زنگ نزنند و از طریق ثبت مشخصات خود در سامانه‌ای كه ایجاد می‌شود پیگیر دریافت هدایای خود باشند.

شبکه‌های اجتماعی زیر ذره‌بین - شبكه‌های اجتماعی پرجمعیت‌تر از چین و هندشبكه‌های اجتماعی پرجمعیت‌تر از چین و هند

بر اساس آمار منتشره در شبكه‌های اجتماعی در حال حاضر بیش از ۵ میلیارد نفر به تلفن همراه دسترسی دارند كه بیش از ۴ میلیارد نفر از آنها، عضو شبکه‌های اجتماعی هستند كه از این تعداد فیس‌بوک بیش از ۲ میلیارد نفر عضو و اینستاگرام حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفر عضو دارند.

برخی از كاربران شبكه‌های اجتماعی این‌طور تحلیل می‌كنند كه آمار بالای كاربران شبكه‌های اجتماعی در حكم خلق کشور جدیدی است که در آن به‌جای شهروند با شبکه‌وند مواجه هستیم. بر اساس این تحلیل، افراد به‌واسطه شبکه‌های اجتماعی اخبار مشترک دریافت كرده و دغدغه‌های مشترک، سلیقه‌های مشترک و در نهایت ذائقه‌های مشترک پیدا می‌کنند.

نگاه كاربران به این پدیده اثرگذار اما متفاوت بوده و برخی به ذكر قدرت بالای مردم به واسطه شبكه‌های اجتماعی اشاره داشته‌اند و در مقابل برخی نیز این نقد را داشتند كه شبكه‌های اجتماعی در حال شكل‌دهی به خواست‌ها و سلایق مردم هستند كه این امر باعث از بین رفتن هویت‌های بومی می‌شود.

تقویم تاریخ ICT ایران

تقویم تاریخ ICT ایران

این دروغو که می‌گی راسته؟!

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه