ICT ایرانی در هفته‌ای که گذشت

دستورالعمل تبلیغات انتخابات در فضای مجازی

هفته گذشته اخبار حوزه ICT  تحت تاثیر فضای تبلیغاتی و انتخاباتی قرار داشت. کشمکش‌ها بر سر شبکه‌های اجتماعی و سیم‌کارت‌های بی‌هویت نیز از جمله مسایلی بود که در این رابطه مورد توجه قرار گرفتند.
اما هفته قبل اعلام شد که دستورالعمل کاملی درباره تبلیغات در فضای مجازی ابلاغ شده و به تمام استان‌ها فرستاده شده است تا از تخلفات تبلیغاتی در فضای انتخابات جلوگیری شود.
از سوی دیگر اما هفته گذشته بار دیگر وزیر ارتباطات به حمایت از شبکه‌های اجتماعی پرداخت و دست به افشاگری درباره مخالفان این شبکه‌ها زد. واعظی در صحبت‌های خود مدعی شد کسانی که روزی خودشان مخالف شبکه‌های اجتماعی بودند و حالا در آنها سرمایه‌گذاری کردند خواستار بسته شدن شبکه‌های اجتماعی هستند.
همچنین وجود سیم‌کارت‌های بی‌هویت و قطع نشدن آنها از دیگر مسایلی بود که هفته گذشته مورد توجه رسانه‌های حوزه آی‌تی قرار گرفت و برخی از فعالان این حوزه از لزوم ورود دستگاه قضا به پرونده سیم‌کارت‌های بی‌هویت برای جلوگیری از وقوع تخریب‌های انتخاباتی صحبت کردند.
هفته قبل همچنین سند جدیدی از پشت پرده ویروس استاکس‌نت منتشر شد که نشان می‌داد آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) این ویروس را طراحی و منتشر کرده است و به این ترتیب بعد از چند سال سازندگان این ویروس که قصد آسیب رساندن به نیروگاه‌ اتمی‌ ایران را داشتند عملا مشخص شد.
علاوه بر آنچه تاکنون به آن اشاره شد هفته گذشته همچنین اعلام شد که وزارت کار قصد دارد سامانه‌ای را افتتاح کند که تمام قراردادهای کار در آن ثبت شوند و از این طریق روابط کار بین کارگران و کارفرمایان تنظیم شود.
 
دستورالعمل تبلیغات انتخاباتی در فضای مجازی
از دو ماه پیش تاکنون گروه‌ها و کانال‌های متعددی راه‌اندازی شده و به شکل و شمایل مختلفی به موضوع انتخابات پرداخته‌اند. نقطه مشترک بیشتر محتواسازی‌های صورت گرفته اما مشارکت حداکثری در انتخابات و اهمیت این نوع مشارکت و الزامات آن است.
حسین ذوالفقاری معاون امنیتی وزارت کشور در این باره گفت که دستورالعمل کاملی درباره تبلیغات در فضای مجازی تهیه و به استان‌ها ابلاغ شده است مبنی بر این که هر کدام از ستادهای انتخاباتی نامزدها که بنا دارند کار تبلیغاتی انجام دهند، باید دقیقا آن کانالی که می‌خواهند در فضای مجازی ایجاد کنند با شناسه مشخص باشد.
وی افزود: اگر در آن کانال‌ها مطلبی نوشته شود، مسوولیتش مستقیم متوجه آن ستاد انتخاباتی است که در حال انجام دادن کار تبلیغاتی است، اما اگر خارج از آن و در سایت و کانال دیگری از این کاندیدا یا ستاد تبلیغاتی حرفی مطرح شود، باید بلافاصله درخصوص آن مطلب اظهارنظر کنند و مشخص شود که این مطلب متعلق به آنها هست یا خیر که اگر آن مطلب مربوط به آنها نباشد باید بلافاصله طی اطلاعیه‌ای تکذیبیه بزنند.
به گفته وی ستادهای تبلیغاتی نامزدها مکلف هستند تبلیغات خود را در فضای مجازی ساماندهی کنند.
ذوالفقاری درباره تخلفات انتخاباتی در فضای مجازی نیز گفت: مواردی بوده که از سوی کمیته قضایی رصد شده‌اند و در این زمینه تذکر و برخوردهای لازم با تخلفات و جرایم صورت می‌گیرد.
نامزدهای انتخابات و هواداران آنها باید به این مهم توجه داشته باشند که جرایم انتخاباتی در زمان تبلیغات در فضای مجازی، مشمول مجازات‌های مقرر در قانون می‌شود.
افشاگری واعظی درباره شبکه‌های اجتماعی
هفته گذشته واعظی وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه حقوق شهروندی که از سوی دولت یازدهم پیگیری می‌شود بخش قابل توجهی در حوزه ICT دارد، تاکید کرد: طبق این حقوق شهروندی معتقدیم شبکه‌های اجتماعی باید برای استفاده مردم باز باشند و به غیر از آنچه که منافی عفت عمومی‌ و غیر اخلاقی است و با آن مخالفیم نمی‌خواهیم قیم مردم باشیم که چه چیزی را بدانند یا ندانند.
وی بدون اشاره به فرد یا گروه و ارایه آدرس خاصی مدعی شد: می‌بینیم کسانی که روزی خودشان مخالف شبکه‌های اجتماعی بودند و حالا در آنها سرمایه‌گذاری کردند خواستار بسته شدن شبکه‌های اجتماعی هستند اما دولت این موارد را جزو حقوق شهروندی می‌داند و با بسته شدن آن مخالف است.
هنوز هیچ فرد یا گروهی واکنشی به این اظهارات واعظی نشان نداده است.

افشای سندی از نقش NSA در استاکس‌نت
هفته گذشته سند جدید و مهمی ‌از پشت پرده ویروس استاکس‌نت منتشر شده که نشان می‌دهد آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) این ویروس را طراحی و منتشر کرده است.
آخرین اطلاعاتی که گروه هکری Shadow Brokers هفته گذشته فاش کرده است، سند دیگری را در اختیار متخصصان امنیت اطلاعات قرار داده است که نشان می‌دهد NSA عامل طراحی و انتشار ویروس استاکس‌نت بوده است.
ماجرا از این قرار است که گروه هکری Shadow Brokers گروه Equation را که با آژانس امنیت ملی آمریکا همکاری می‌کند، هک کرده است. گروه Shadow Brokers روز جمعه گذشته بخشی از اطلاعات به دست‌آمده از گروه Equation را منتشر کرده است که در میان آنها یک ابزار برای انجام حملات هکری وجود دارد. نکته مهم این است که کدهای این ابزار دقیقا با کدهای استفاده شده در بدافزار استاکس‌نت یکی بوده به‌طوری که حتی امضاهای (Signatures)  این کدها نیز یکسان است.
به گزارش یک محقق شرکت سیمانتک، این بهره‌برداری برای سوءاستفاده از فایل‌های MOF در ویندوز توسعه داده شده و دقیقا همان اسکریپتی است که در حمله استاکس‌نت مورد استفاده قرار گرفته است. این محقق به خبرگزاری‌ها گفت: ارتباط قوی بین بدافزار استاکس‌نت و ابزارهای منتشره توسط Shadow Brokers وجود دارد.
استاکس‌نت نخستین سلاح دیجیتالی است که تولید و استفاده شده است و مدارک زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد این ویروس با همکاری آمریکا و اسراییل با هدف نابودی تاسیسات اتمی ‌ایران و به ویژه سانتریفیوژهای کشور در نطنز طراحی شده است. ایران با وجود اسنادی که از گذشته تا کنون منتشر شده است، شکایتی رسمی از عاملان این حمله در مجامع بین‌المللی نداشته است.

سیم‌کارت‌های بی‌هویت همچنان در دسترس
هفته گذشته یکی از رسانه‌های حوزه آی‌تی نوشت: بارها این جملات را شنیده‌اید که سیم‌کارت‌های فاقد هویت یا دارای نقص اطلاعات قطع ارتباط شده و فروش آنها نیز متوقف شده است؛ اما متاسفانه علی‌رغم وعده‌های مسوولان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان، این سیم‌کارت‌ها هنوز هم به‌فروش می‌روند و انواع فروخته شده نیز کماکان زنگ می‌خورند! (و در واقع صرفا یکطرفه شده‌اند!) این‌ در حالی است که مسوولان به‌صراحت اعلام کرده‌اند که پرونده سیم‌کارت‌های بی‌هویت بسته‌شده و تمام سیم‌کارت‌های فروخته شده از قبل نیز سروسامان ‌یافته است.
نکته گنگ ماجرا این است که این سیم‌کارت‌ها نه قطع شده‌اند و نه فروش آنها متوقف شده است.
آنچه بررسی‌ها نشان می‌دهد این است که سیم‌کارت‌های بی‌هویت به‌سادگی فروش یک بطری آب‌معدنی در دکه‌های روزنامه‌فروشی سطح شهر به فروش می‌رسند و کمتر کسی بابت این تخلف آشکار اپراتور متخلف اعتراضی می‌کند.
البته این تخلفات از چشم نهادهای امنیتی، قضایی و انتظامی‌ دور نمانده است،‌ چراکه هر روز پرونده‌های مکرری از جرم و جنایت با استفاده از این سیم‌کارت‌ها در دستگاه قضایی کشور تشکیل می‌شود و از این بابت هزینه‌های زیادی چه به لحاظ پیگیری‌های قضایی و چه به لحاظ فرهنگی، ‌امنیتی و اجتماعی به کشور وارد می‌شود.
طبیعی است باتوجه به نزدیک شدن به انتخابات شوراهای اسلامی ‌شهر و روستا و انتخابات ریاست‌جمهوری و امکان بهره بردن از سیم‌کارت‌های بی‌هویت برای فعالیت‌های تخریبی علیه نامزدها، اهمیت رسیدگی به وضعیت این سیم‌کارت‌ها دو چندان شده است. با نظر به این که نزدیک به دو سال است که وزارت ارتباطات قول شناسایی کامل و قطع این سیم‌کارت‌ها را مطرح کرده ولی عملا این وعده به شکل ریشه‌ای و کامل محقق نشده، به نظر وقت آن رسیده است که دستگاه قضا خود رأسا به ماجرای سیم‌کارت‌های بی‌هویت ورود کرده و یک بار برای همیشه این مشکل را حل کند.

الزام کارفرمایان به ثبت قرارداد در سامانه
هفته گذشته معاون وزیر کار با اشاره به اینکه طراحی سامانه الکترونیکی ثبت قراردادها در مراحل نهایی قرار دارد، گفت: تمام قراردادهای کار باید در این سامانه ثبت شوند. 
وی افزود: از طریق این سامانه تمام اطلاعات مربوط به کارگاه‌ها، کارگران و کارفرمایان ثبت و ضبط می‌شود و  می‌توان از طریق آن روابط کار را بین کارگران و کارفرمایان تنظیم کرد.
معاون وزیر کار همچنین اضافه کرد: یکی از سامانه‌هایی که ذیل سامانه مذکور فعالیت خواهد کرد سیستم طراحی و ایجاد سامانه الکترونیکی ثبت قراردادهای کار است که در راستای اجرای ماده ۷ و تبصره ماده ۱۰ قانون کار در دستور کار قرار گرفت.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه قراردادهای کار باید ساماندهی شوند و نظارت بر قراردادها افزایش یابد، در حال حاضر عملیات طراحی سامانه الکترونیکی ثبت قراردادها تقریبا در مراحل نهایی قرار دارد اما برای تکمیل اطلاعات این سامانه باید یکسری از اطلاعات کارگران و کارفرمایان از طریق سازمان تامین اجتماعی دریافت شود که این هماهنگی‌ها در حال انجام است.
معاون وزیر کار همچنین خاطر نشان ساخت: پس از تکمیل این سامانه، تمام قراردادهای کار باید در این سامانه ثبت شوند تا از هر گونه تخلف در تنظیم قراردادهای کار جلوگیری شود.