طرح‌های ایرانسل برای حل مشکل کاربران TD-LTE

ارسال پارازیت در تهران مساله جدیدی نیست و منشا و نهادهای ارسال‌کننده آن نیز شناخته شده هستند و چند سالی می‌شود که پرونده‌ای در این خصوص در شورای‌عالی امنیت ملی در دست رسیدگی است. اگرچه نتیجه این پیگیری‌ها همچنان روشن نیست، اما ارسال این سیگنال‌ها روی برخی ارایه‌دهندگان خدمات اینترنتی و کاربران‌شان تاثیرات منفی گذاشته و باعث قطعی یا اختلال در اینترنت آنها شده است.

شرکت ایرانسل نیز که مدتی است در برخی نقاط تهران با اعتراض کاربرانش مواجه است، با انتشار اطلاعیه‌ای برای حل مشکل این قبیل کاربران اطلاعیه‌ای صادر کرده است.

در اطلاعیه ایرانسل آمده است: با توجه به اینکه برخی مشترکان اینترنت ثابت (TD-LTE) ایرانسل در بعضی نقاط شهر تهران، اخیرا به دلیل ارسال سیگنال‌های مزاحم روی سامانه GPS و تداخل ناشی از آن، با اختلال‌هایی برای استفاده از خدمات اینترنت ثابت روبه‌رو بوده‌اند تیم فنی ایرانسل با ارایه راهکارهایی در بخشی از این مناطق، تا حدود زیادی اثرات تداخل ایجاد شده را کم کرده است.

ایرانسل ضمن تاکید مجدد بر وجود منشا این اختلال در خارج از شبکه خود و عذرخواهی از مشترکان فوق، همزمان با بررسی و انجام پیگیری‌های لازم برای برطرف کردن مشکل ناخواسته به وجود آمده در خارج از شبکه، راهکارهایی برای جبران این تجربه ناخوشایند، به این دسته از کاربران، ارایه کرده است.

این راهکارها با توجه به تقاضای مشترکان و بنا به جمع‌بندی درخواست‌های ارایه شده، با توجه به بررسی جداگانه حساب‌های کاربری و میزان مصرف هر یک از مشترکان توسط کارشناسان ایرانسل، متفاوت است.

از جمله راهکارهای ارایه شده می‌توان به تمدید تاریخ انقضای بسته‌های فعال مشترکان اینترنت ثابت، جابه‌جایی بسته اینترنت ثابت (TD-LTE) با بسته اینترنت همراه (3Gو 4G)، بازپرداخت هزینه دریافت خدمات و راهکارهای دیگر اشاره کرد. پیگیری و تماس‌های لازم در این خصوص، توسط کارشناسان ایرانسل با مشترکان انجام خواهد گرفت.

رفع اختلال‌های مقطعی به وجود آمده در برخی نقاط شهر تهران که منجر به تجربه ناخوشایند بعضی از مشترکان شده و ایرانسل را نیز متضرر کرده است، در مراجع ذی‌صلاح در حال پیگیری است.

در بخش دیگری از اطلاعیه ایرانسل آمده است: در این خصوص، پیش از این، در تیرماه سال جاری، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، عنوان کرده بود: موضوع قطع شدن جی‌پی‌اس در برخی از نقاط تهران پیگیری و موضوع به مراجع قضایی ارجاع داده شده و درخواست شده که این اختلال باید رفع شود.

آذری جهرمی همچنین تاکید کرده است: این موضوع در شورای‌عالی امنیت ملی هم پیگیری شده و شورای امنیت ملی هم ابلاغ کرده که این اتفاق نباید بیفتد. ما بر اساس چارچوبی که وظیفه داشتیم، پیگیری کردیم. زيرا ارسال این سیگنال‌ها با اجازه و مجوز وزارت ارتباطات نیست و قانون الزام کرده که هرگونه ارسال سیگنال باید با اجازه این وزارتخانه باشد.

حسین فلاح جوشقانی، معاون وزیر ارتباطات و ريیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) نیز پیش از این گفته بود: با بررسی‌های به عمل آمده توسط سازمان تنظیم مقررات، منبع اختلال شناسایی و به مراجع مربوطه هم گزارش شده، اما متاسفانه تا کنون اقدامی براي توقف این اختلالات صورت نگرفته است.

ایرانسل تاکید می‌کند هم ‌اکنون امکان استفاده از شبکه اینترنت ثابت (TD-LTE)، برای مشترکان این خدمات در تمامی ایران، به جز برخی نقاط شهر تهران، بدون هیچ‌گونه اختلالی امکان‌پذیر است اما در برخی نقاط شهر تهران، به دلیل ارسال سیگنال‌های مزاحم روی سامانه GPS و تداخل ناشی از آن، مشترکان اینترنت ثابت اختلال‌هایی را تجربه کرده‌اند که این اختلال‌ها خارج از کنترل شبکه ایرانسل است.