ICT ایرانی در هفته‌ای كه گذشت

هیچ‌گاه اینترنت برای تست شبکه ملی قطع نمی‌شود

هفته گذشته ادعای قطعی خودخواسته اینترنت توسط شركت زیرساخت خبرساز و موجب شد كه این شركت به ارایه توض یحاتی پرداخته و اعلام كند هیچ‌گاه اینترنت مردم برای تست شبکه ملی قطع نشده و نخواهد شد.

این اظهارات در حالی مطرح شد كه مصاحبه ویدیویی منتشر شده از وزیر ارتباطات نشان می‌داد كه قطعی خودخواسته اینترنت در دستور كاری وزارت ارتباطات و شركت زیرساخت قرار داشته است.

از دیگر اخبار مهم حوزه فاوا در هفته گذشته می‌توان به دفاع سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق از سامانه تی‌تک، تصویب لایحه صندوق مكانیزه فروش، اظهارامیدواری برای اجرای نسخه الکترونیکی در ۱۰ درصد مطب‌ها و استفاده صرفا 6درصدی مردم از كارت سوخت اشاره داشت.

ICT ایرانی در هفته‌ای كه گذشت - تكذيب قطعي خودخواسته اينترنتتكذیب قطعی خودخواسته اینترنت

 هفته گذشته یک کاربر شبکه اجتماعی توییتر با تقطیع بخشی از مصاحبه اخیر محمدجواد آذری‌جهرمی مدعی شده بود وزارت ارتباطات خودخواسته اینترنت را برای آزمودن شبکه ملی اطلاعات قطع كرده؛ توییتی که موجب شد سجاد بنابی، نایب‌رییس هیات‌مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت به طرح این ادعا واکنش نشان دهد.

بنابی در پاسخ به این ادعا در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: هیچ‌گاه اینترنت مردم برای تست شبکه ملی قطع نشده و نخواهد شد. برخی مراجع در ارزیابی تاب‌آوری شبکه ملی در برابر تحریم‌ها، بعضا اینترنت بانک‌ها یا شبکه انرژی را قطع و تداوم خدمت را بررسی کردند.

وی در خاتمه تاکید کرد: نادان نیستیم که تحریم‌های ناموفق آمریکا را ما به مردم و شرکت‌های ایران تحمیل کنیم.

گفتنی است نایب‌رییس هیات‌مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت 12 مردادماه در تشریح قطعی چندی پیش اینترنت گفته بود: اتفاقی که افتاده بود و ممکن است تکرار شود این است که برخی لینک‌های ارتباطی ما با تامین‌کننده‌های اینترنت در خارج از کشور قطع شد. برای اینکه این اتفاق نیفتد البته تمهیداتی اندیشیده شده و از شش، هفت سال پیش سعی کردیم نقاط اتصال کشور به اینترنت را توسعه دهیم. در حال حاضر تقریبا در همه مرزهای غربی، شمالی و جنوبی ما اتصال اینترنت داریم، به همین دلیل امکان قطع اینترنت کشور به ‌یکباره تقریبا وجود ندارد چون اگر از یک ورودی قطعی اینترنت داشته باشیم می‌توانیم آن را از ورودی‌های دیگر جبران کنیم. یکی از کارهایی که ما سعی داریم انجام دهیم بالانس کردن توزیع ورودی‌ها است تا شاهد قطعی‌های مختصر هم نباشیم.

بنابی تاکید داشت: اما آن اتفاقی که افتاد این بود که اینترنت دو تامین‌کننده‌ خارجی، به دلیل قطعی فیبر ایجادشده در اروپا قطع شد. با اینکه تلاش کردیم توزیع مناسبی داشته باشیم اما این دو مسیر در یک نقطه اروپایی روی‌هم افتادند و وقتی قطعی اتفاق افتاد انگار ورودی دو مرز ما به‌طور کامل قطع شد. این اتفاق خیلی نادر و البته خارج از اراده ما و تامین‌کننده بود. شرکت تامین‌کننده‌ ظرفیت هم که یک شرکت اروپایی بود (و مستقیم با ما قرارداد ندارد) در نهایت ناچار به عذرخواهی و جبران خسارت شد.

ICT ایرانی در هفته‌ای كه گذشت - دفاع سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق از سامانه تی‌تکدفاع سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق از سامانه تی‌تک

هفته قبل سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با تاکید بر اینکه با ادعاهای غیرمستند درباره سامانه‌های مبارزه با قاچاق برخورد قضایی می‌شود، گفت: پس از راه‌اندازی «سامانه تی‌تک»، امکان شناسایی تخلفات حوزه دارو و محصولات سلامت‌محور فراهم شد.

حمیدرضا دهقانی‌نیا سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما که با موضوع ساماندهی بازار دارو برگزار شد، با بیان اینکه پس از راه‌اندازی سامانه تی‌تک، امکان شناسایی تخلفات حوزه دارو و محصولات سلامت‌محور فراهم شد، گفت: واضح است درصورت عدم وجود این سامانه، در عمل امکان شناسایی متخلفانی که برخلاف اظهار اولیه‌شان کالاهای دیگری وارد کشور می‌کردند، وجود نداشت.

وی با بیان اینکه ماموریت‌های پیش‌بینی شده برای سامانه تی‌تک محقق شده و باید آن را به عنوان یک فرصت دید، اظهارداشت: به‌طور کلی سامانه به جای انسان تصمیم نمی‌گیرد و اگر کاربری اطلاعات نادرستی را در آن وارد یا تایید کند، این اطلاعات در سامانه ثبت شده و در اختیار ناظر قرار می‌گیرد؛ بنابراین از این موضوع نمی‌توان به عنوان اشتباه سامانه یاد کرد.

دهقانی‌نیا با اشاره به اینکه در حال‌حاضر 60 الی 70 درصد اتصال سامانه تی‌تک با سامانه جامع تجارت برقرار است، گفت: طبیعی است که تا رسیدن به اتصال کامل میان این دو سامانه و نقطه مطلوب فاصله وجود دارد؛ به همین منظور اخیرا رییس‌جمهور در نشست ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، بر اتصال کامل این دو سامانه تا 22 اسفندماه امسال تاکید داشتند.

دهقانی‌نیا در ادامه هدف از استقرار سامانه تی‌تک را ایجاد شفافیت در اعطای مجوزهای واردات دارو و اقلام سلامت‌محور از سوی مراجع ذی‌صلاح دانست و خاطرنشان کرد: علاوه بر اینکه ایجاد شفافیت در این زمینه می‌تواند به عنوان فرصتی برای مبارزه با قاچاق کالا تلقی شود، مصرف‌کننده نهایی نیز می‌تواند اصالت کالا را از طریق این سامانه استعلام کند.

وی افزود: عملکرد سامانه تی‌تک در ایجاد شفافیت در حوزه محصولات سلامت‌محور به گونه‌ای بوده است که موجب شده در وزارت بهداشت کسی به دنبال ایجاد سامانه‌ای موازی با تی‌تک نباشد.

دهقانی‌نیا ضمن اشاره به جدیدترین آمار کشفیات قاچاق محصولات سلامت‌محور گفت: در سال ۹۶ میزان کشفیات قاچاق ورودی ۲ هزار و ۸۳ میلیارد ریال و میزان کشفیات قاچاق خروجی ۱۲۷۲ میلیون ریال بوده و در ۱۲ماهه سال گذشته نیز، کشفیات قاچاق ورودی ۱۳۶۹ میلیارد ریال و کشفیات قاچاق خروجی ۱۵۷۸ میلیون ریال برآورد می‌شود.

ICT ایرانی در هفته‌ای كه گذشت - تصویب لایحه صندوق مكانیزه فروشتصویب لایحه صندوق مكانیزه فروش

هفته قبل نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایرادات شورای نگهبان به لایحه نحوه استفاده، نگهداری و نظارت بر پایانه فروشگاهی(صندوق مکانیزه فروش) را اصلاح کردند.

بر اساس این اصلاحیه در ماده ۲ این لایحه، مقرر شد کارگروهی مرکب از نمایندگان سازمان، اتاق اصناف ایران و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که در هر استان تشکیل می‌شود، به صورت سالانه درخواست مودیانی که اظهار به عدم توانایی در استفاده از پایانه‌های فروشگاهی سامانه مودیان را دارند، بررسی کند.

در صورتی که این کارگروه با در نظر گرفتن شرایط مودی نظیر ویژگی‌های جسمی، منطقه جغرافیایی، سابقه مالیاتی و زیرساخت‌ها و امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، تشخیص به ناتوانی یا توانایی کمتر وی در استفاده از پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان را دهد، شرکت‌های معتمد ارایه‌دهنده خدمات مالیاتی موظف خواهند بود نسبت به آموزش، توانمندسازی، نصب، راه‌اندازی استفاده از پایانه فروشگاهی و سامانه مودیان برای این دسته از مودیان اقدام کنند.

مسوولیت و جریمه‌های عدم صدور صورت‌حساب الکترونیکی از طریق سامانه مودیان به نیابت از آن قبیل مودیان بر عهده شرکت‌های معتمد ارایه‌کننده خدمات مالیاتی خواهد بود؛ این مسوولیت و جریمه‌های موضوع این قانون شامل مواردی که عدم صدور صورت‌حساب الکترونیکی ناشی از کتمان درآمد توسط مودی است، نخواهد بود.

بر این اساس مودیان مکلف خواهند بود که کارمزد (تعرفه) استفاده از خدمات شرکت‌های معتمد ارایه‌دهنده خدمات مالیاتی را که مطابق با ترتیبات ماده(۲۶) این قانون تعیین می‌شود، پرداخت کنند.

ICT ایرانی در هفته‌ای كه گذشت - اما و اگرهای اجرای نسخه الکترونیکیاما و اگرهای اجرای نسخه الکترونیکی

هفته قبل رییس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت گفت: اجرای نسخه الکترونیکی درون شبکه بهداشت و درمان در حال انجام است، اما برای اجرا در بخش خصوصی مشکلاتی وجود دارد. با این حال امیدواریم تا پایان سال در ۱۰ درصد مطب‌های کل کشور اجرایی شود.

حمیدرضا صفی‌خانی درباره اجرای برنامه نسخه الکترونیکی افزود: امکان انجام این کار برای بخش خصوصی کاملا فراهم شده و از بین سامانه‌های بخش خصوصی که در مطب‌ها قرار می‌گیرند به ۲۶ سامانه که می‌توانند سند را به صورت الکترونیک به درگاه پرونده الکترونیک سلامت بفرستند گواهی‌نامه دادیم. این امکان وجود دارد که اگر فردی به مطب مراجعه کرد، نسخه الکترونیک دریافت کرده و اطلاعات او روی پرونده الکترونیک ثبت شود، اما برای توسعه آن به دو مشکل در بخش خصوصی برخورد کردیم.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات وجود امضای الکترونیک است و در این زمینه باید همگام با سازمان نظام پزشکی پیش برویم تا پزشکان امضای الکترونیک خود را دریافت کنند. موضوع دوم پرداخت سازمان‌های بیمه‌گر است که بتوانند بر اساس امضا و سند الکترونیک، پرداخت انجام دهند. در این زمینه با سازمان‌های بیمه‌گر مذاکراتی انجام دادیم و اگر این مشکل برطرف شود، هر مطبی که مجهز به سامانه دارای گواهی‌نامه باشد، می‌تواند نسخه‌نویسی الکترونیک را انجام دهد.

ICT ایرانی در هفته‌ای كه گذشت -استفاده صرفا 6 درصدی مردم از كارت سوختاستفاده صرفا 6 درصدی مردم از كارت سوخت

هفته قبل نتیجه بررسی‌ها نشان داد با وجود الزامی‌شدن استفاده از کارت سوخت شخصی، تنها ۵ تا ۶ درصد از مردم در سراسر کشور هم‌اکنون از کارت سوخت شخصی استفاده می‌کنند.

با اجرای مصوبه دولت و در راستای هماهنگی‌های قبلی صورت‌گرفته بین سران قوا، به ‌منظور رصد و مدیریت کامل عرضه سوخت در کشور، استفاده از کارت سوخت شخصی به‌هنگام سوخت‌گیری در جایگاه‌های عرضه بنزین الزامی شده است.

این بررسی نشان می‌دهد که با وجود الزامی شدن استفاده از کارت سوخت شخصی، از آنجا که امکان استفاده از کارت جایگاه‌دار نیز بدون محدودیت هنوز برای مردم وجود دارد، اغلب مالکان خودرو، استفاده از کارت جایگاه‌دار را به استفاده از کارت سوخت شخصی ترجیح می‌دهند و تنها 5 تا 6 درصد از مردم در سراسر کشور، هم‌اکنون از کارت سوخت شخصی استفاده می‌کنند.

پیگیری‌ها از مجموعه وزارت نفت حاکی از این است که با به اتمام رسیدن فرایند باقی‌مانده کارت سوخت‌های المثنی صادرشده به دست متقاضیان، محدودیت‌هایی در استفاده از کارت سوخت جایگاه‌داران اعمال خواهد شد.