به منظور کاهش هزینه و افزایش سرعت

صنف کامپیوتر باید آزمایشگاه استاندارد ایجاد کند

در روزهای اخیر سیدمهدی میرمهدی کمیجانی رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رییس سازمان ملی استاندارد، انتقاداتی را در خصوص افزایش تعرفه‌های بررسی استاندارد و زمانی طولانی كه برای بررسی استاندارد كالاهای كامپیوتری و ماشین‌های اداری تلف می‌شود، مطرح كرد.

بر اساس اظهارات رییس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران، تعرفه بررسی استاندارد برخی از كالاهای كامپیوتری اخیرا تا چهار برابر افزایش داشته كه این امر مشكلاتی را برای فعالان حوزه فاوا به وجود آورده است.

نظر به اهمیت این موضوع که یکی از دغدغه‌های قدیمی و لاینحل صنف کامپیوتر محسوب می‌شود سراغ میرمهدی رفتیم تا در یک گفت‌وگو به بررسی جزییات بیشتر از مشكلات واردكنندگان كامپیوتر و ماشین‌های اداری در كشور بپردازیم.

 

*در حال حاضر چند آزمایشگاه برای تعیین استاندارد در حوزه ماشین‌های اداری و كامپیوتری در داخل كشور داریم؟ به نظرتان آیا این تعداد آزمایشگاه كافی است و نیازی به مراکز بیشتر در این خصوص نیست؟

در خصوص آزمایشگاه‌های استاندارد فکر می‌کنم که در حوزه ماشین‌های اداری و کامپیوتری تنها مرکز استاندارد موجود در كشور مرکز تحقیقات انفورماتیک باشد که بررسی کالاهای کامپیوتری و ماشین‌های اداری را انجام می‌دهد. با توجه به حجم واردات مطمئنا این یک آزمایشگاه پاسخگوی نیازها نبوده و كافی نیست و به همین جهت اعضای صنف ما درخواست‌های زیادی داشتند تا تعداد سازمان‌های بررسی‌کننده استاندارد افزایش پیدا کند. باوجود این درخواست‌های بحق، اما متاسفانه در حال حاضر آزمایشگاهی که هم‌اکنون وجود دارد آنقدر قوی عمل کرده است و نیز شاید به سبب رابطه‌هایی که وجود دارد، امکان اینکه آزمایشگاه‌های دیگر سربرآورده و شروع به فعالیت کنند وجود نداشته است.

*شنیده می‌شود در تركیب سهامداران برخی از شركت‌های استاندارد، شركت‌های واردكننده كامپیوتری نیز حضور دارند. آیا این موضوع باعث ایجاد نوعی رانت اطلاعاتی نمی‌شود یا باعث نمی‌شود كه این افراد كالاهای خود را زودتر ترخیص كرده و كالاهای رقبا را معطل نگه دارند؟

توجه داشته باشید كه برخی از سهامداران شركت صنایع انفورماتیك در تجارت شخصی‌شان در حوزه ماشین‌های اداری و دولتی فعالیت دارند كه این موضوع ممكن است باعث شود كار بررسی استاندارد كالاهای آنها سریع‌تر انجام شود؛  اما اینکه قصد داشته باشند از رانت خاصی استفاده کنند و در رقابت با دیگران از این طریق جلو بیفتند، تا به حال من چنین چیزی ندیدم اما مطمئنم با توجه به سرمایه‌ای که در آنجا گذاشته شده است و نیز با توجه به شرکتی که وجود دارد مطمئنا این افراد در اولویت قرار دارند.

* چرا باتوجه به اینكه اتحادیه می‌بایست حافظ منافع صنف كامپیوتر باشد، ناظری از طرف اتحادیه به سازمان استاندارد نمی‌فرستید تا در زمینه كنترل نوبت و شیوه رسیدگی و دیگر مسایل بر روند كاری استاندارد نظارت داشته باشید؟

اتحادیه این امکان را ندارد که ناظری از طرف خودش به استاندارد بفرستد زیرا چنین چیزی در قانون پیش‌بینی نشده است؛ لذا هر شخص یا سازمانی می‌بایست ناظر کار خود باشد. مطمئنا خود مرکز استاندارد مراحل و روند کاری خاص خود را دارد و طبق چارت سازمانی که دارند کارها را انجام می‌دهند و خدمات‌رسانی می‌کنند.

* شما پیش از این روی نحوه تعرفه‌گذاری استاندارد هم بحث داشتید آیا برای پیگیری این موضوع اعتراضی كرده‌اید و سازمان استاندارد در این خصوص چه كرده است؟

در خصوص پولی که گرفته می‌شود و تعرفه‌گذاری که صورت می‌گیرد شفافیت وجود ندارد و باید بگویم که حتی برای این مساله مبنای قانونی نیز وجود ندارد. به همین علت ما به خود استاندارد اعتراض کردیم و این اعتراض را به صورت مکتوب نیز به آنها داده و درخواست جواب داده‌ایم و می‌خواهیم بدانیم بر اساس چه قانون و تعرفه‌ای برای بررسی یک دستگاه می‌بایست هزینه چهار برابری نسبت به گذشته دریافت شود. مگر غیر از بررسی استانداردی که پیش از این نیز صورت می‌گرفته کار دیگری صورت می‌گیرد که ایجاد هزینه کند؟  

فراموش نكنید که تمام این دستگاه‌هایی كه به استاندارد ارسال می‌شوند استاندارد اروپا را دارند و صرفا به دلایل گمرکی و اینکه حتما می‌بایست استاندارد بگیرند به شرکت صنایع انفورماتیک ارسال می‌شوند. طبیعتا اگر این شركت بخواهد مبلغ تعرفه خود را اضافه کند می‌بایست این موضوع را پیش از اعمال به همه اعلام کند و شیوه دریافت این مبلغ را نیز به تمام وارد کنندگان به صورت مکتوب اعلام کند.

در حال حاضر اجناسی که در گمرک هستند بسیار زیاد هستند که در یک ماه اخیر افزایش بیشتری نیز داشته است؛ علت آن نیز افزایش قیمتی است که برای استاندارد در نظر گرفته شده است، این اختلاف قیمت بسیار زیاد است و بر مبنای نامه‌ای که ما نوشتیم و نیز بر اساس شكایتی كه دوستان کردند انتظار داریم تغییری در قیمت‌ها ایجاد شده و کالاهای كامپیوتری با قیمت منطقی توسط استاندارد بررسی شوند. مبلغی که در حال حاضر گرفته می‌شود بسیار زیاد است.

* آیا در قانون زمان خاصی برای بررسی استاندارد كالاها در نظر گرفته شده است و به نظرتان چه مدت زمان برای بررسی كالاهای كامپیوتری باید داده شود؟

در حال حاضر زمان طولانی که برای بررسی استاندارد كالاهای كامپیوتری و ماشین‌های اداری گرفته می‌شود باعث می‌شود كه آنها ارزش خود را از دست بدهند و فروش‌شان در بازار ممکن نباشد.

در خصوص ماشین‌های اداری زمانی که درام و کارتریج و سایر قطعات نصب و به برق وصل می‌شوند مطمئنا بعد از آن دستگاه دست دوم محسوب می‌شوند که این امر ضرر مضاعفی را برای واردکننده ایجاد می‌کند و در مجموع با تمام هزینه‌هایی که می‌شود ضربه نهایی به مصرف‌کننده می‌خورد و باعث رکود بازار می‌شود. تمام این مسایل دست به دست هم داده و باعث می‌شود سرمایه‌ها از کشور خارج شود.

*چه راهكارهایی برای حل مشكل استاندارد کالاهای کامپیوتری و ماشین‌های اداری به نظرتان وجود دارد؟

راهکار این است که صنف بیاید یک شرکتی را تاسیس كند و در آن به منافع فردی فکر نشده و فقط به دنبال این باشند که مشکل استاندارد را حل کنند. با این روش هم تعرفه کمتری دریافت می‌شود و هم اینکه با سرعت بیشتر و روی حساب و کتاب دقیق‌تری کارها پیش خواهند رفت. لذا اگر صنف دست به دست یکدیگر دهند مطمئنا می‌توانند یک آزمایشگاه بسیار خوب و قوی برای خود ایجاد کنند. زیرا ما تمام امکانات لازم را در صنف داریم و چه بسا افرادی که در حال واردات هستند اطلاعات کامل‌تری در حوزه استاندارد نسبت به کسانی که در حال حاضر مشغول فعالیت در حوزه استاندارد هستند، داشته باشند.

اگر نبود چه می‌شد؟

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه