خبری از تخصیص بودجه نیست

احتمال حذف پاویون ایران در جیتكس 2019

همه ساله در اخبار ارقام هنگفتی در قالب وام، تسهیلات و حمایت برای حضور شركت‌ها و هیات‌های ایرانی در نمایشگاه‌های مختلف دنیا هزینه می‌شود. شاید بتوان به جرات گفت بالغ بر 80 درصد حضور در نمایشگاه‌های مذكور، غیرضروری بوده و جنبه سیاحتی داشته و هیچ‌گاه شاهد خروجی ملموس و حضور مرتب ایرانی‌ها در این نمایشگاه‌ها نیستیم.

از سوی دیگر بخش زیادی از این نمایشگاه‌ها اصولا بازار هدف ایران محسوب نشده و نه تنها هیچ دستاوردی برای كشور به همراه ندارد بلكه موجب اتلاف مقادیر زیادی از بودجه‌های دستگاه‌های مختلف نیز می‌شود.

برای مثال كافی است در این خصوص اخبار را جست‌وجو كرده و بودجه‌های زیادی كه مثلا از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری هزینه شده را بررسی كرده و پیگیر خروجی باشید تا ببینید نتیجه چه بوده است.

در این میان اما هستند نمایشگاه‌هایی كه سال‌هاست ایران در آنها حضور مستمر و مرتب دارد. یكی از این نمایشگاه‌ها، جیتكس دوبی است كه از جنبه‌های مختلفی برای ایران و شركت‌های حاضر در آن مغتنم است. دلایل زیادی نیز در این خصوص وجود دارد كه نمایشگاه جیتكس را در قیاس با دیگر نمایشگاه‌های شناخته شده در حوزه فناوری متمایز می‌كند.

1. نخست آنكه نمایشگاه جیتكس از سال 1981 میلادی تاكنون به‌طور مرتب برگزار شده است.

2. نمایشگاه جیتكس از سال‌ها پیش تاكنون از سوی ایرانی‌ها و شركت‌های خارجی به عنوان محفلی قدیمی برای دیدار، ملاقات و قرارهای تجاری مطرح بوده است.

3. این نمایشگاه هزینه‌های به مراتب كمتری به نسبت حضور در نمایشگاه‌های اقصی نقاط دنیا (اعم از بلیت هواپیما، اقامت و ...) دارد.

4. به علت وضعیت اقتصادی كشور، وضعیت شركت‌های ایرانی، گرانی حضور در نمایشگاه‌های اروپایی و آمریكایی و در نهایت تعطیلی نمایشگاه سبیت آلمان، میزان گرایش و استمرار برای حضور در نمایشگاه منطقه‌ای جیتكس دوبی بیش از گذشته است.

5- نمایشگاه جیتکس از سال‌ها قبل به عنوان دروازه ورود و تعامل با تجار ایرانی و خارجی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات محسوب می‌شود.

با این وجود اگرچه شنیده‌ها حاكی از قطعی شدن حضور تعدادی از استارت‌آپ‌های ایرانی در این نمایشگاه است اما در عین حال شنیده می‌شود برپایی پاویون قدیمی ایران در این نمایشگاه به دلیل عدم حمایت و تخصیص تسهیلات منتفی شده است.

به تازگی نیز اتحادیه صادرکنندگان نرم‌افزار از احتمال لغو حضور پاویون جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه فناوری اطلاعات جیتکس ۲۰۱۹ خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اتحادیه صادرکنندگان نرم‌افزار، اگرچه شرکت‌های ایرانی در حوزه فناوری‌ اطلاعات و استارت‌آپ‌ها، چند سالی است که به‌طور مستمر در نمایشگاه جیتکس دوبی حضور می‌یابند، اما امسال خبرها حکایت از آن دارد که بودجه لازم برای برپایی پاویون جمهوری اسلامی ایران در این نمایشگاه تامین نشده و احتمال لغو حضور ایران در قالب پاویون وجود دارد.

در این میان اگرچه شرکت‌های فعال فناوری می‌توانند به صورت مستقل در نمایشگاه جیتکس ۲۰۱۹ حضور یابند؛ که هزینه‌های بالایی دارد، اما حضور در قالب پاویون نیز مزایایی دارد که از جمله آن فعال بودن صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور در این حوزه است و از سوی دیگر جنبه‌ برندسازی برای کل بازار ICT کشور را نیز نباید از یاد برد. ضمن اینکه حضور شرکت‌ها زیر چتر یک پاویون، به‌طور قطع باعث کاهش هزینه‌های حضور در نمایشگاه‌های تخصصی می‌شود.

حضور ایران در این نمایشگاه که به عنوان یک رویداد بین‌المللی بسیار مهم در عرصه فناوری اطلاعات در دنیا محسوب می‌شود، طی سال‌های اخیر توانسته دستاوردهای مثبتی را برای شرکت‌های فناوری اطلاعات ایرانی به همراه داشته باشد که از جمله آن، معرفی دستاوردهای اخیر شرکت‌های ایرانی به دنیا و بازاریابی برای محصولات تولیدشده در سطح بازارهای جهانی، عقد قراردادها، رایزنی‌ها، آشنایی با نحوه تعاملات بین‌المللی، الگو‌گیری از کشورهای رقیب، آشنایی با ضوابط حضور در بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی و ... است.

بر اساس این گزارش سال گذشته پاویون جمهوری اسلامی ایران در جیتکس ۲۰۱۸، با حمایت ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی و اتاق بازرگانی جمهوری اسلامی ایران و با حضور هشت شرکت دانش‌بنیان و ۲۳ استارت‌آپ فعال در حوزه دانش‌بنیان، ‌خلاق و نوآور برپا شده بود که در قالب آن، شرکت‌ها و مجموعه‌هایی در حوزه هوش مصنوعی، ‌رایانه، نرم‌افزار، نرم‌افزارهای تلفن همراه،‌ بازی‌های رایانه‌ای، تلفن‌های همراه و زیرساخت و فناوری‌های نوین ارتباطی دستاوردهای جدید خود را به نمایش گذاشتند.

به گفته فعالان این حوزه، حضور شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه جیتکس ۲۰۱۹ فرصتی مناسب برای معرفی شرکت‌ها و محصولات دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌های ایرانی در عرصه بین‌المللی در راستای تولید محصول متناسب با نیازهای بازارهای منطقه‌ای و جهانی است.

با این حال به نظر می‌رسد به دلیل عدم تخصیص بودجه از سوی مسوولان و نهادهای مرتبط، احتمال لغو حضور شرکت‌های ایرانی در قالب پاویون رسمی جمهوری اسلامی ایران افزایش یافته است.