بازتاب یک گزارش در هفته‌نامه عصر ارتباط

ترخیص موبایل‌های پستی از گمرک کلید خورد

دو هفته قبل گزارشی با عنوان «گمرک پاسخ دهد؛ آیا خرید اینترنتی گوشی همراه از خارج ممنوع است؟» را به قلم همکارمان مهندس عباس پورخصالیان منتشر کردیم.

به شکل خلاصه موضوع نوشتار مذکور از این قرار بود؛ در حالی که تحریم‌های ناجوانمردانه مستکبران جهان علیه ایرانیان، خرید و فروش گوشی‌های تلفن همراه را مستثنا کرده و مجاز شمرده، گمرک کشور معلوم نیست چرا مرسوله‌های قانونا سفارش داده شده و وارد شده به واحد بین‌المللی شرکت پست را ترخیص نمی‌کند. آیا جدیدا ممنوعیتی ابلاغ شده که گوشی همراه اینترنتی خریداری شده من که از خارج به شرکت پست جمهوری اسلامی ایران رسیده، بعد از گذشت 20 روز، هنوز ترخیص نشده؟ پرسش‌هایی شبیه به پرسش مذکور، از سوی ذی‌نفعان منتظر دریافت مرسوله سفارش داده شده خود و درمانده از هفته‌ها پیگیری بی‌حاصل و پیدا نکردن مقام پاسخگو، به مرکز پاسخگویی همتا، مجری طرح ثبت تلفن همراه (رجیستری) فرستاده می‌شوند و همه ذی‌نفعان، این پاسخ کلیشه‌ای را از طرف سامانه همتا دریافت می‌کنند که: «به گمرگ مراجعه کنید!».

گمرک اما پاسخ شفافی به پیگیری‌های پیرامون این مساله نمی‌داد و در انتهای گزارش نیز به استناد‌های قانونی در خصوص لزوم پاسخگویی و تعیین تکلیف موضوع از سوی گمرک پرداخته بودیم.

هفته قبل اما یک مقام مسوول در گمرک با هفته‌نامه عصر ارتباط تماس گرفت و اعلام کرد مشکل مذکور برطرف شده و روابط عمومی گمرک نیز مصاحبه‌ای در این خصوص تنظیم کرده که در اختیار رسانه‌ها هم قرار گرفت.

ضمن تشکر از اقدام سریع و مسوولانه مدیران گمرک کشور، متن منتشره از سوی گمرک به این شرح بود: ترخیص موبایل‌های پستی از گمرک کلید خورد.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران گفت: مشکل ترخیص موبایل‌هایی که به صورت پستی به گمرک امام خمینی (ره) ارسال شده بود، برطرف شده و صاحبان کالا می‌توانند نسبت به تحویل اقدام کنند.

به گزارش گمرک ایران، مهرداد جمال ارونقی اظهار كرد: مشکل ترخیص موبایل‌هایی که به صورت پستی به گمرک امام خمینی (ره) ارسال شده بود، برطرف شده و صاحبان کالا می‌توانند با انجام تشریفات قانونی، نسبت به تحویل محموله‌هایشان اقدام کنند.

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران افزود: مقرر شد گمرکات با استفاده از بستر سامانه جامع گمرکی نسبت به ترخیص کالاهایی که از طریق پست وارد می‌شوند، اقدام کنند. بنابراین برای ترخیص اقلامی که از طریق گمرک فرودگاه امام وارد شده‌اند، مشکل خاصی وجود ندارد.

وی تاکید کرد: گمرکات موظف هستند معافیتی را که در آیین‌نامه اجرایی مقررات صادرات و واردات ذکر شده لحاظ کنند، معافیتی که برای هر فرد، سالی یک بار اعمال می‌شود.

لازم به ذکر است، طبق قوانین، ترخیص کالاهایی که از طریق پست وارد می‌شود، به استثنای اقلامی که ورود آنها از نظر شرعی یا قانونی ممنوع باشد مشروط بر اینکه جنبه تجاری پیدا نکند تا ارزش حداکثر ۵۰ دلار به نام هر فرد بدون پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی و بدون مطالبه کارت بازرگانی و مجوزهای مقرر در جدول مقررات صادرات و واردات بلامانع است. 

همچنین ارسال کالا از طریق پست نیز با حفظ جنبه غیرتجاری به استثنای کالاهایی که شرعا یا قانونا ممنوع‌الصدور هستند، بدون مطالبه کارت بازرگانی و مجوز صدور به هر میزان از لحاظ قیمت با رعایت سایر مقررات مجاز است. همچنین سقف میزان کالای خارجی قابل ارسال از طریق پست حداکثر ۸۰ دلار برای هر فرد است. 

اگر ورود و صدور برخی کالاها از این طریق به صورت جریان تجاری تبدیل شود، وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌تواند با هماهنگی وزارت ارتباطات، فهرست کالاهای مذکور را برای جلوگیری از ترخیص یا خروج به گمرک اعلام کند.