اطلاعات منتشره از آخرین گزارش مجمع نشان داد

پست‌بانک ۴ برابر سرمایه‌اش زیان انباشته دارد

مجمع عمومي عادي به‌طور فوق‌العاده صاحبان سهام برای سال (دوره) مالی منتهی به 1397/12/29 پست‌بانک ايران روز دوشنبه مورخ چهاردهم مردادماه سال 98 در سالن همايش پژوهشگاه فضايي ايران برگزار شد و گزارش ارایه شده در این مجمع نشان داد که حجم زیان انباشته پست‌بانک حالا به چهار برابر سرمایه اولیه این بانک افزایش یافته است.

به گزارش عصر ارتباط بر اساس اطلاعات گزارش منتشره در سامانه کدال، سرمایه اولیه پست‌بانک ایران معادل ۳,۲۳۳,۴۵۱ ریال است که اکنون زیان انباشته این شرکت به چهار برابر سرمایه اولیه و معادل ۱۱,۱۱۸,۳۲۹ ریال رسیده است.

این در حالی است که ثبت 1٫1 هزار میلیارد تومان زیان انباشته پست‌بانک ایران در حالی بوده که طبق گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی و ادعای آنان، زیان انباشته این بانک بیشتر از مقدار اعلام شده است.

سایت تجارت‌نیوز بر اساس گزارش حسابرس نوشت: پست‌بانک ایران طی قراردادی، در ازای ارایه خدمات پولی و بانکی حدود 110 میلیارد تومان از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دریافت کرده و این پول به حساب درآمد کارمزد بانک منظور شده است.

بانک از محل درآمد مذکور اقدام به خرید، نصب و راه‌اندازی 1250 دستگاه خودپرداز کرده و معادل ریالی آن را در بخش دارایی‌های ثابت مشهود به ثبت می‌رساند؛ این در حالی است که بر اساس مفاد قرارداد فی‏‌مابین، مالکیت امکانات سخت‌افزاری و نرم‏افزاری موضوع قرارداد در دوره پنج‌ساله بهره‏برداری متعلق به وزارت ارتباطات است. بر همین اساس منظور کردن این مبلغ به حساب دارایی ثابت مشهود صحیح به نظر نمی‌رسد و مورد اعتراض حسابرس قرار گرفته است.

طبق اظهارنظر حسابرس، در صورت اعمال تعدیلات لازم، زیان انباشته پست‌بانک ایران 35 میلیارد تومان افزایش خواهد یافت.

این تنها یکی از موارد مشکوکی بود که در گزارش عملکرد سال گذشته پست‌بانک ایران از سوی حسابرس عنوان شده است.

بر اساس الزامات قانون در حال حاضر زیان انباشته پست‌بانک ایران بیش از چهار برابر سرمایه‌اش بوده که به نظر می‌رسد این بانک باید به اعمال ماده 141 اصلاحیه قانون تجارت توجه ویژه‌ای داشته باشد.

از جمله موارد قابل تاملی که در گزارش حسابرس دیده می‌شود بدهی بانک مرکزی به این بانک بوده که به نظر می‌رسد این نهاد تمایلی به تسویه بدهی خود ندارد.

بانک مرکزی در سال 1390 بیش از 32 میلیارد تومان از حساب‌های پست‌بانک ایران برداشت داشته که اقدامات بانک براي بازپرداخت و تسویه آن هنوز به نتیجه‌ای نرسیده است.

همچنین بر اساس گزارش دیگری که سایت «نود اقتصادی» منتشر کرده است، بانک دولتی پست‌بانک درحالی طی یک سال اخیر زیان انباشته خود را از ۶۷۷ میلیارد تومان به ۱۱۰۷ میلیارد تومان (رشد ۱/۶ برابری) رسانده که از هفت شرکت شامل شرکت دولتی پشتیبانی امور دام کشور، شرکت طلیعه‌داران فاتک، همراه اول، مخابرات ایران، شرکت آسیاتک، نوش‌آوران گیتی‌پسند و شرکت کارورزان فردای روشن بیش از هزار و ۴۵ میلیارد تومان مطالبه دارد.

نکته قابل تامل اینکه در بین بدهکاران عمده این بانک، شرکت طلیعه‌داران فاتک درحالی نزدیک به ۹۰ میلیارد تومان به پست‌بانک بدهی دارد که شعبه ۶۱ دادگاه تجدید نظر استان تهران با دادنامه شماره ۹۶۰۱۳۸۶ مورخه ۱۳۹۶/۰۴/۱۰ ورشکستگی این شرکت را اعلام کرده است.