شبکه های اجتماعی زیر ذره بین

گسترش آگهی اجاره حساب بانکی در شبکه‌های اجتماعی

«در خانه بمانید، هیچ فعالیتی نکنید، حساب‌های خود را به ما بدهید و پولدار شوید.» این جمله تبلیغاتی در ماه‌های گذشته در برخی کانال‌های مرتبط با شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های متنوع بازنشر شده است؛ جملاتی که آنقدر وسوسه‌کننده است که بسیاری از مردم را وارد فضایی کند که آغاز و پایان آن مشخص نیست.

یکی از موضوعاتی که بارها ازسوی پلیس فتا و دیگر نهادهای نظارتی به آنها اشاره شده، مساله‌ای به نام حساب‌های اجاره‌ای است؛ حساب‌هایی که صاحبان‌شان آنها را در اختیار شرکت‌هایی به ظاهر قانونی قرار می‌دهند و پس از چند ساعت با دریافت مبلغی قابل قبول آن را پس می‌گیرند. شرکت مربوطه با انتشار یک آگهی در شبکه‌های اجتماعی اعلام می‌کند به تعداد زیادی شماره کارت و حساب جدید احتیاج دارد. این شرکت‌ها حاضرند برای اجاره روزانه یک حساب چند میلیون تومان پرداخت کنند و از صاحب حساب هیچ خدمت خاصی نمی‌خواهند. به این ترتیب بسیاری از مخاطبان با ارایه اطلاعات شخصی و کارت بانکی خود وارد بازی می‌شوند که از سوی افرادی با هویت نامشخص و با هدف پولشویی، برنامه‌ریزی شده است. طبیعی است که پس از شناسایی حسابی که پولشویی با آن انجام شده مسوولیت آن به عهده صاحب حساب است پس می‌بایست در این خصوص بسیار مراقب بود.

حواشی اختصاص اینترنت رایگان به زوج‌ها و خبرنگاران

اختصاص اینترنت رایگان به زوج‌های جوان توسط وزیر ارتباطات و اختصاص اینترنت رایگان به خبرنگاران به دستور رییس‌جمهور هفته گذشته با واکنش‌های متفاوت کاربران در شبکه‌‌های اجتماعی همراه شد. برخی از کاربران با حساب و کتابی که انجام داده بودند صرف هزینه‌های میلیاردی برای تامین اینترنت رایگان از جیب بیت‌المال را نامناسب ارزیابی کردند و البته برخی نیز معتقد بودند که اختصاص اینترنت رایگان به خبرنگاران مفید و در راستای اطلاع‌رسانی بهتر صورت گرفته و اهدای اینترنت رایگان به زوج‌های جوان نیز حرکتی نمادین بوده است.

در این میان اما برخی نیز اختصاص اینترنت به خبرنگاران را پایین آوردن شأن حرفه‌ای آنان قلمداد کردند و حتی بعضی از خبرنگاران با نوشتن متونی و انتشار آن در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها از قبول آن سرباز زدند.

تقویم تاریخ ICT ایران

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه