رمزنگاری کوانتومی کلید افزایش امنیت اینترنت در آینده

دانشمندان دانشگاه دوک با همکاری محققان دانشگاه اوهایو به دنبال ایجاد فرم­‌های ضدهک با استفاده از رمزنگاری کوانتومی هستند.

به گزارش ایسنا و به نقل از فیز، پیشرفت­‌های اخیر در زمینه رایانه‌های کوانتومی دسترسی هکرها را به دستگاه­‌های پیشرفته­ ممکن ساخته که به راحتی می­‌توانند به پیچیده­‌ترین کدهای امنیتی اینترنتی استاندارد دسترسی یابند. با این کدهای رمزگشایی شده تمامی اطلاعات آنلاین از اطلاعات پرونده پزشکی تا مبادلات بانکی در معرض نفوذ هکرها قرار می‌‌گیرد.

برای مقابله با این تهدید آتی، محققان از ویژگی­‌های رایانه‌های کوانتومی استفاده می­‌کنند، که برای ایجاد فرم­‌های ضدهک از رمزنگاری داده­ کوانتومی به طور نظری بهره می­‌برند.

در حال حاضر با کمک سیستم جدید توسعه یافته توسط دانشمندان دانشگاه "دوک "(Duke )، دانشگاه ایالتی "اوهایو" (Ohio State)  و آزمایشگاه ملی "اوک ریج " (Oak Ridge)، این روش­‌های رمزنگاری کوانتومی می­‌توانند به کاربرد در مقیاس وسیع یک قدم نزدیک­­تر شوند. این سیستم قادر به ایجاد و توزیع کدهای رمزنگاری با سرعت مگابیت بر ثانیه است که پنج تا 10 برابر سریع­‌تر از روش­‌های موجود است و سرعتی برابر با سرعت­ اینترنتی زمانی­که چندین سیستم به طور همزمان کار می­‌کنند، دارد.

محققان نشان دادند که این روش حتی زمانی­که سیستم به علت معایب تجهیزاتی ممکن است قابل نفوذ شود، از حمله­‌های معمول در امان است. "دنیل گوتیر" (Daniel Gauthier)، استاد فیزیک دانشگاه ایالتی اوهایو گفت:  در حال حاضر یک کامپیوتر رایانه داریم که باید بتواند در آینده نزدیک شروع به رمزگشایی کدهای رمزنگاری موجود کند.

برای اجرای چنین سیستمی هر دو طرف باید دسترسی به رمز یکسانی داشته باشند و این رمز باید مخفی نگه داشته شود. توزیع رمز کوانتوم(QKD)  از ویژگی­‌های اساسی در مکانیک کوانتومی برای تبادل رمزها استفاده می­کند به طوری که بلافاصله به هر دو طرف وجود یک نقض امنیتی هشدار داده می­‌شود.‌ این ویژگی اساسی عبارت است از اندازه­‌گیری بیت­‌های کوچک از موادی مانند الکترون و فوتون که ویژگی­‌های آنها به طور اتوماتیک تغییر می­‌کند. اگرچه این سیستم اولین بار در سال 1984 ایجاد شد و پس از مدت کوتاهی به کار گرفته شد، فناوری­‌های پشتیبانی از کاربرد آن در مقیاس وسیع، تازه الان به طور آنلاین در دسترس هستند. شرکت­‌های اروپایی سیستم­‌های مبتنی بر لیزرQKD  را به فروش می­‌رسانند. در تابستان سال گذشته چین در یک رویداد تبلیغاتی وسیع از یک ماهواره برای ارسال یک رمز کوانتومی به دو ایستگاه زمینی در فاصله 1200کیلومتری استفاده کرد.

در مدل دنیای کامل، توزیع رمز کوانتوم کاملا دارای امنیت خواهد بود. هرگونه تلاشی برای هک کردن یک تبادل رمز باعث ایجاد خطا در انتقال می­‌شود که به راحتی توسط گیرنده مشخص می‌شود. اما در دنیای واقعی بکارگیری توزیع رمز کوانتوم مستلزم نقص در تجهیزات است که این نقص­‌ها میزان نفوذ هکرها را افزایش می­‌دهند.

"نورال تایمور اسلام "(Nurul Taimur Islam)، فارغ­‌التحصیل رشته فیزیک از دانشگاه دوک گفت: ما به‌ دنبال شناسایی هر نوع نقص تجربی در این سیستم هستیم و آن­­ها را در تئوری لحاظ می­‌کنیم تا مطمئن شویم این سیستم دارای امنیت است و امکان هر نوع حمله احتمالی وجود ندارد.

هرچند فرستنده این سیستم نیاز به برخی قطعات تخصصی دارد، اما تمام قطعات آن به طور تجاری قابل دسترس هستند. کدهای رمزگذاری‌شده در فوتون را می­‌توان از طریق خطوط فیبر نوری که در زیر شهرها پنهان هستند ارسال کرد، و در نتیجه ترکیب فرستنده و گیرنده در زیرساخت­‌های اینترنتی فعلی نسبتا راحت می­‌شود.

نتایج این تحقیق به‌ صورت آنلاین در Science Advances قرار گرفت.

 

استفاده از داده‌­های تشخیص چهره توسط دولت استرالیا

استرالیا به دنبال استفاده از سیستمی است که با کمک داده­‌های تشخیص چهره، اطلاعات افراد را در اختیار مخابرات و بانک‌ها قرار می‌­دهد.

به گزارش ایسنا و به نقل از انگجت، نگرانی‌­ها درباره سیستم‌­های تشخیص چهره تنها محدود به امکان "کنترل اورولی"‌ (Orwell )  نقض حریم خصوصی با شنود مستقیم و غیر‌مستقیم) نمی‌­شود، بلکه این اطلاعات ممکن است در دسترس کسانی قرار بگیرند که قابل اطمینان نیستند.

استرالیا مستقیما در حال توسعه این سیستم است. روزنامه گاردین به اسنادی دست یافته که نشان می­‌دهد دادستانی کل استرالیا در حال گفت‌وگو با بانک­ها و مخابرات درباره آزمایش استفاده اختصاصی از سرویس تایید چهره در سال 2018 است.

شرکت­ها برای استفاده از این سرویس نیاز به تایید افراد دارند و باید پایبندی خود به قانون حفظ حریم خصوصی استرالیا را نشان دهند، در غیر این صورت می­‌توانند از این سیستم برای مبارزه با تقلب یا تایید هویت مشتریان خود استفاده کنند.

این سیستم مشابه سرویس فعلی تایید اسناد است که شرکت­ها هر بار که نیاز به تایید اطلاعات اسنادی مانند گواهینامه رانندگی یا پاسپورت افراد دارند، مبلغی را پرداخت می­‌کنند.

به‌کارگیری این سیستم بستگی به ارزیابی‌ها از نحوه حفظ حریم خصوصی دارد. با این حال نگرانی­‌های فراوانی درباره نحوه اجرای آن وجود دارد، به طوری که ممکن است در یک کشور استفاده از سیستم تشخیص چهره با پذیرش نسبتا گسترده همراه باشد.

آیا شرکت اگر با تشخیص چهره موافقت کنید، به شما درباره جزییات آن توضیح می­‌دهد؟ اگر شرکت­ها نیاز به دسترسی کامل به خدمات این سیستم داشته باشند، آیا مشتریان خود را مجبور به استفاده از این سیستم خواهند کرد؟

در صورتی ­که افراد با عدم موافقت با ارسال اسکن چهره خود، خدمات درمانی کمتر از حد استاندارد دریافت کنند، دیگر مجوز اسکن چهره از سوی فرد توجیه چندانی نخواهد داشت.

استفاده از این سیستم بدین معنا نیست که حریم خصوصی در استرالیا نادیده گرفته می­‌شود. با این حال دولت لازم است نشان دهد که شرکت­ها برای استفاده از این سیستم تحت فشار هستند.

اگر تشخیص چهره به کار گرفته شود، مهم است که بدانیم که این اطلاعات در معرض خطر قرار نمی­‌گیرند.

با توجه به سوابق کم‌ امنیتی شرکت­های دیگر، رسیدن به این نقطه اطمینان نیازمند اقدامات بیشتری است.

 

طراحی ویکی‌پدیای غیررسمی برای "وب تاریک"!

یک متخصص امنیت سایبری اقدام به ساختن ویکی‌پدیای غیررسمی برای "وب تاریک" کرده است و تنها چند روز فعالیت می‌کند، اما زمینه برای عرضه نسخه رسمی فراهم است.

به گزارش ایسنا و به نقل از انگجت، ویکی‌پدیا یک منبع ضروری اطلاعات است و معمولا در کشورهای غربی به راحتی در دسترس است.

اما کشورهایی نظیر ترکیه که دسترسی شهروندانش را به این سایت در ماه آوریل مسدود کرد و به دلیل اینکه بنیاد ویکی‌مدیا حاضر به همکاری با دولت ترکیه نبود، درخواست تجدید نظر را رد کرد، تلاش گسترده‌ای برای ساکت کردن مخالفان دارند.

برای کاربرانی که در این گونه کشورها به دایره‌المعارف آنلاین رایگان دسترسی ندارند، نسخه جدیدی از آن در فضای وب تاریک یا "دارک وب" قرار گرفته که به احتمال زیاد دولت‌ها نمی‌توانند ردیابی کنند.

"دارک وب" یا "وب تاریک" (Dark Web) به شبکه‌ای گفته می‌شود که در دسترس عموم نبوده و بیشتر برای مقاصد غیرقانونی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ردیابی فعالیت‌های آن و شناسایی افراد در آن دشوار یا غیرممکن است.

در این شبکه اطلاعات جامعی نهفته شده که افراد ناشناس آن‌ها را مدیریت می‌کنند، فروشندگان مواد مخدر، هکرها، تروریست‌ها و افراد سودجو غالبا این دسته از افراد را تشکیل می‌دهند.

"دارک وب" سایت‌هایی است که برای عموم قابل مشاهده است، اما توسط آی‌پی‌های مخفی سرور اجرا می‌شوند.

در این شبکه تمامی اطلاعات به صورت آنلاین و با پسوردهایی محافظت شده‌اند. برای دسترسی به اطلاعات آن باید از چندین پی‌وال گذشته و از نرم‌افزارهای مخصوص استفاده کرد.

هر کاربری می‌تواند به سادگی از این وب‌سایت‌ها به‌واسطه سرویس‌هایی همچون "هیدن‌ویکی" دیدن کند. بسیاری از این وب‌سایت‌ها از موتورهای جستجو بهره نمی‌گیرند، از این‌رو جستجو در جستجوگرها برای پیدا کردن آنها تقریبا با شکست مواجه می‌شود.

اغلب این وب‌سایت‌ها که برای مخفی‌سازی هویتشان از ابزار رمزگذاری بهره می‌گیرند، پسوند  .onionدارند. همچنین بیشتر اطلاعات "دارک وب" در پایگاه داده‌هایی نظیر "LexisNexis" ذخیره می‌شود.

"آلک موفیت"، مهندس امنیتی اسبق فیس‌بوک، یک سرویس ویکی‌پدیای آزمایشی را روی "شبکه تاریک" ایجاد کرد. این سرویس از طریق مرورگر "Tor" قابل دسترسی است و کاربران را از طریق انتقال نقاط اتصال آنها به اینترنت در سراسر جهان پنهان می‌کند.

این سرویس از سرویس onion مخصوص خود برای ایمن‌سازی و رمزگذاری تمام ترافیک استفاده می‌کند، در حالی که کاربران در دایره‌المعارف آنلاین گشت و گذار می‌کنند.

با توجه به اینکه "موفیت" در سال 2014 یک سرویس onion برای فیس‌بوک راه‌اندازی کرد و سپس منبع باز پروژه جعبه ابزار پیاز (EOTK) را منتشر کرد که "نیویورک‌تایمز" در نهایت برای ساختن سرویس رمزگذاری‌شده خود استفاده می‌کرد، او می‌داند که چه کاری انجام می‌دهد.

اما از آنجا که "ویکی‌پدیای تاریک" به طور کامل وابسته به بنیاد ویکی‌مدیا است، این کار "موفیت" غیررسمی و به سختی قابل دسترس است، چراکه این سرویس از مجوزهای خود امضا شده استفاده می‌کند که ممکن است با امنیت مرورگر Tor سازگار نباشد.

در هر صورت، "موفیت" این سرویس را فقط به مدت چند روز به صورت آنلاین نگه می‌دارد، به امید این که بنیاد ویکی‌مدیا آن را ادامه دهد.

 

تنهایی می‌تواند باعث افزایش خلاقیت شود

مطالعه جدیدی نشان داد که تمام انواع انزوای اجتماعی نمی­‌تواند دارای اثرات منفی باشد و غیراجتماعی بودن می­‌تواند با خلاقیت رابطه مثبتی داشته باشد.

به گزارش ایسنا و به نقل از تک‌تایمز، محققان طی سال­‌ها مطالعه نشان دادند که انزوای اجتماعی یا فقدان ارتباط اجتماعی با همسالان دارای اثرات مخرب بر سلامت روحی و حتی جسمی است. برآورد شد بیش از 42.2 درصد افراد بالای 40 سال در آمریکا از تنهایی مزمن رنج می­‌برند که این مسئله به "اپیدمی تنهایی" معروف است.

محققان در یک بررسی با مطالعه انگیزه­‌های فردی 295 نفر برای کناره­‌گیری­ اجتماعی پرداختند. همچنین خلاقیت، علائم افسردگی، اضطراب و پرخاشگری در این افراد مورد بررسی قرار گرفت.

 این مطالعه با تمرکز بر سه نوع انزوای اجتماعی صورت گرفت. نوع اول احساس خجالت است، که در آن انزوای اجتماعی ناشی از احساس ترس است. نوع دوم اجتناب است که علت آن این است که فرد تعامل اجتماعی را دوست ندارد. نوع سوم غیراجتماعی بودن است که به نوعی انزوای اجتماعی غیرترسناک محسوب می­‌شود. نتایج نشان داد که اگرچه این سه نوع انزوای اجتماعی در برخی موارد همپوشانی نشان می­‌دهند اما نتایج مربوط به سه نوع مختلف آن با هم فرق دارند.

محققان برآورد کردند که افراد خجالتی در واقع از تنهایی خود لذت نمی­‌برند و نمی­‌توانند از زمان خود به طور مفید استفاده کنند. این در حالی است که افراد غیراجتماعی می­‌توانند از تنهایی خود لذت ببرند و از آن به شکلی مفید و خلاقانه بهره بگیرند.

در مقایسه با افراد خجالتی و مردم‌گریز، افراد غیر‌اجتماعی زمان بیشتری را به تنهایی می­‌گذرانند اما به طور خاص از ارتباط  با همسالان خود کمتر اجتناب می­‌کنند. بنابراین این افراد به اندازه­‌ای که لازم دارند از روابط اجتماعی بهره برده  و در عین حال از تنهایی خود لذت می­‌برند.

دید کلی درباره افراد منزوی این است که این افراد با تنهایی و پیامدهای منفی آن مواجه هستند. با این­ حال محققان معتقدند که به منظور درک مضرات و مزیت­‌های انزوای اجتماعی در افراد خاص، باید انگیزه­‌های این افراد برای کناره­‌گیری از اجتماع مشخص شود. مطالعات اخیر نشان داد غیراجتماعی بودن همان نتایج منفی مربوط به خجالتی بودن و انزوا را به همراه ندارد. نتایج تحقیقات جدید نیز موید این مطلب است.

بنا به گفته محققان یافته­‌های جدید غیراجتماعی بودن با خلاقیت رابطه دارد و غیر‌اجتماعی بودن می­‌تواند شکلی سودمندی از انزوای اجتماعی باشد.

نتایج این تحقیق در مجله Personality and Individual Differences  منتشر شد.

 

اخبار

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه