عبور از بحران روانی تحریم‌ها در جیتکس 2019

سرپرست دبیرخانه کمیسیون‌های تخصصی اتاق ایران

هفته پیش مرکز تجارت جهانی دبی میزبان نمایشگاه هفته فناوری یا همان GITEX بود.

این نمایشگاه بزرگ‌ترین رویداد منطقه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است و هر ساله با حضور غول‌های ICT جهان و با رویکرد توسعه محور برگزار می‌شود.

در این نمایشگاه، آخرین دستاوردهای فنی و تکنولوژی و کاربردهای آن در صنعت، تجارت و زندگی روزمره به نمایش در می‌آید. همچنین به دلیل ماهیت فناوری اطلاعات و ارتباطات و رسوخ آن در دیگر صنایع و رشته‌ها به عنوان روغن تسهیل‌کننده و موتور محرک، این نمایشگاه حوزه وسیعی از کسب‌و‌کارها را با خود درگیر می‌کند.

کاربرد فناوری اطلاعات در بخش انرژی و نفت و گاز، فین‌تک و اینسوتک و رمزارزها در بخش پولی و مالی، حمل‌و‌نقل، شهرهوشمند و بهداشت و درمان باعث شده بازدید از هر بخش از نمایشگاه ضمن دارا بودن جذابیت فراوان، تخصص خاص خود را طلب کند.

همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، با توجه به نزدیک بودن تجاری‌سازی فناوری 5G و امکانات گسترده‌ای که این فناوری در اختیار تولیدکنندگان کالا و خدمات قرارخواهد داد Gitex 2019 و حاضران در آن خدمات قابل ارايه خود را در بستر نسل پنجم اینترنت همراه معرفی کرده بودند.

این فناوری به ویژه در هوشمندسازی شهری، حمل‌و‌نقل خودران، درمان و شبیه‌سازی سه بعدی انقلابی ایجاد خواهد کرد و بسیاری از موانع فنی بر سر راه خلاقیت شرکت‌ها را رفع می‌کند.

در بخش دیگری از نمایشگاه که به نمایندگان دولتی اختصاص داشت، چگونگی حکمرانی بر مبنای فناوری اطلاعات و تاثیر آن در افزایش کارایی، کاهش هزینه‌های تحمیل شده بر مالیات‌دهندگان، افزایش شفافیت و به تبع آن کاهش فساد و توسعه دسترسی به خدمات دولتی در چارچوب حکمرانی خوب به نمایش گذاشته شده بود. در بخشی دیگر با عنوان futurestars بیش از 750 استارت‌آپ از 75 کشور جهان طی رقابتی هدفمند سعی در ارايه دستاوردهای خود، جذب سرمایه‌گذار و معرفی توانمندی طرح خود در ارايه راهکارهای نوین داشتند.

در این راستا هر استارت‌آپ فرصتی برای ارايه گزارشی از نوع فعالیت خود داشت و با داوری انجام شده و طی چند مرحله، طرح‌های برتر در حضور سرمایه‌گذاران بررسی و چینش شدند.

در بخش پاویون‌های ملی، با تلاش صورت گرفته از سوی کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران و حمایت‌های صندوق نوآوری و شکوفایی پاویون ملی ایران برای پنجمین سال پیاپی برپا و 10 شرکت دانش‌بنیان ایرانی به ارايه دستاوردها و توانمندی‌های فنی خود پرداختند.

پاویون ایران در این دوره محلی برای برگزاری جلسات B2B شرکت‌های ایرانی حاضر در جای جای نمایشگاه با طرف‌های خارجی و همچنین محلی برای اطلاع‌رسانی از توانمندی‌های تولیدی داخل به نمایندگان خارجی در نمایشگاه بود. همچنین سمینار سرمایه‌گذاری در صنعت فاوای ایران در حاشیه نمایشگاه جیتکس دبی برگزار شد.

در این نشست که با حضور نمایندگان کشورهای کره جنوبی، هنگ‌کنگ، سری‌لانکا، امارات متحده عربی، هندوستان، روسیه، تایوان، لبنان، آذربایجان، ترکیه، سوریه و هلند برگزار شد پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری در بخش فاوا در ایران از سوی فعالان بخش خصوصی و نمایندگان تشکل‌های تخصصی حوزه فاوا از جمله اتحادیه صادرکنندگان نرم‌افزار ایران و فدراسیون فاوا ارایه شد. همچنین نمایندگان معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، صندوق نوآوری و شکوفایی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، صندوق توسعه صادرات و تبادل فناوری و کریدور صادرات حمایت‌های خود و امکانات قابل عرضه به سرمایه‌گذاران خارجی و تضامین تسهیل‌کننده فعالیت را ارايه دادند.

بر اساس مطالب ارایه شده از سوی نمایندگان کشورهای خارجی که در قالب 20 سخنرانی در این سمینار انجام شد، هم‌اکنون علاقه بالایی برای حضور در اقتصاد ایران از سوی شرکت‌های کوچک و متوسط حوزه فاوا وجود دارد. مقایسه این نشست با همتای خود در سال گذشته نشان‌دهنده عبور این حوزه از فشار روانی تحریم‌ها و افزایش آمادگی طرف‌های خارجی برای حضور در اقتصاد فاوای کشور است.