نقشه راه چهار ساله کمیسیون ICT اتاق ایران تدوین شد

در نشست کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران، نقشه راه این کمیسیون تصویب و همسو کردن مراکز تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری در حوزه فاوا به‌منظور توسعه این صنعت، به عنوان نخستین هدف کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران اعلام شد.

تعیین و تصویب نقشه راه کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران در دوره نهم، از مهم‌ترین محورهایی بود که در نشست اخیر کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران به آن پرداخته شد و اعضای کمیسیون نقشه راه خود را در دوره نهم در شش سرفصل تعیین کردند.

از اين رو همسو کردن مراکز تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری در حوزه فاوا به‌منظور توسعه این صنعت، به عنوان نخستین هدف کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران اعلام شد که بر اساس آن، این کمیسیون به‌عنوان محلی برای حضور مدیران دولتی و فعالان بخش خصوصی خواهد بود و با توجه به نقش اتاق در مشورت‌دهی به سه قوه کشور، این کمیسیون نیز نقش پارلمان فاوای کشور را ایفا خواهد کرد.

پایش محیط کسب‌وکار و بررسی قوانین و مقررات صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات، همکاری با اتاق‌های سراسر کشور براي شناسایی فرصت‌های تولیدی و صادراتی فاوا، توسعه کسب‌وکارهای نوپای در حوزه فاوا، ایجاد فضای مناسب برای اکوسیستم استارت‌آپی توسعه بازار اقتصاد هنر (صنایع خلاق) و توسعه بازار اقتصاد رسانه از دیگر سرفصل‌های کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران اعلام شد که به تایید اعضا رسید.

همچنین، مشخصات هفت کارگروه‌ تخصصی کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران در دوره نهم تعیین شد. کارگروه‌هایی که قرار است در این دوره به فعالیت بپردازند عبارتند از اقتصاد هنر، اقتصاد رسانه، سخت‌افزار، پیشران‌های فناوری، صادرات، نرم‌افزار و محتوای دیجیتال و کسب‌وکارهای نوین حوزه فاوا.

در ادامه این نشست، محمدرضا طلایی ريیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران گزارشی از مهم‌ترین اخبار و وقایع حوزه فاوا در یک ماه اخیر ارايه داد.

طلایی همچنین ضمن ارایه گزارش حضور 10 شرکت دانش‌بنیان در پاویون ایران در نمایشگاه جیتکس ۲۰۱۹، دستاوردهای هیات ایرانی در این رویداد را تبیین کرد. در ادامه موضوعات ارايه شده توسط اعضای کمیسیون مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

همچنین در این نشست عباس‌زاده مشاور کمیسیون، گزارشی با عنوان «تحلیل و بررسی استارت‌آپ‌های حوزه فاوا» ارايه کرد.

علاوه بر این، گزارش اکتبر ۲۰۱۹ صندوق بین‌المللی پول که پیش‌ از این توسط معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق تهران منتشرشده بود، ارايه شد. بر اساس این گزارش، رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۱۹ به روند نزولی خود ادامه خواهد داد و با کاهش فراوان 0.6 واحد درصدی نسبت به سال قبل به ۳ درصد خواهد رسید. رشد اقتصادی ایران نیز با استمرار روند نزولی، در سال ۲۰۱۹ به منفی 9.5 درصد می‌رسد.

اعضای کمیسیون بر این باور هستند که در این شرایط تصمیم‌گیران می‌توانند از پتانسیل‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات به‌عنوان موتور محرک اقتصادی استفاده کنند. زيرا فاوا با افزایش بهره‌وری، کاهش هزینه‌ها، ایجاد شفافیت و گردش آزاد اطلاعات، افزایش درآمدها و افزایش اشتغال می‌تواند به رشد و توسعه اقتصادی در کشور کمک کند. علاوه بر این، به اعتقاد آنها بهره‌گیری از ابزار فناورانه برای معرفی پتانسیل‌های تولیدی و صادراتی در بازارهای داخلی و خارجی رونق اقتصادی در بخش تولید را به همراه آورده و گردش مالی را تسهیل خواهد کرد. از این‌ رو به گفته فعالان این حوزه، رسالت وزارتخانه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات، صنعت و فرهنگ و ارشاد اسلامی در تبیین نقش فاوا در توسعه اقتصاد بدنه دولت سنگین‌تر خواهد بود. همچنین اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به‌عنوان نماینده بخش خصوصی نیز باید نقش مهمی را به منظور استفاده از ابزارهای نوین کسب‌وکار توسط صاحبان صنایع، تجار، بازرگان و فعالان اقتصادی کشور ایفا کند.

فعالان اقتصادی حوزه فاوا در پایان این نشست، خواستار فعال شدن مجدد مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شدند و تاکید كردند این مرکز نقش مهمی در توسعه تولید محتوا در کشور دارد.