عباسی: ترکیب فعلی سهامداران با تمدید پروانه حفظ می‌شود

سهامداران ایرانسل مخالف ورود به بورس هستند

با توجه به نزدیک شدن به پایان پروانه فعالیت اپراتور MTN-ایرانسل در ایران، تیم حقوقی این اپراتور جلساتی را با مدیران سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای بررسی نحوه تمدید پروانه شرکت ایرانسل آغاز کرده‌اند.

به گزارش عصر ارتباط، این موضوعی بود که بیژن عباسی آرند، مدیرعامل شرکت ایرانسل در نخستین نشست خبری خود با نمایندگان رسانه‌ها و در پاسخ به خبرنگار ما اعلام کرد.

پروانه فعالیت شرکت ایرانسل در تاریخ ششم آذرماه سال 1384 و برای مدت 15 سال از سوی سازمان رگولاتوری به این اپراتور ابلاغ شد.

اپراتور ایرانسل نیز فعالیت خود را از شهریورماه سال 85 آغاز کرد. به این ترتیب و بر اساس پروانه صادره حالا ایرانسل نقریبا وارد چهاردهمین سال فعالیت خود شده است.

به همین جهت نیازمند تمدید شرایط و پروانه جدید فعالیت است که این موضوع باید در دولت فعلی تعیین تکلیف شود.

موضوعی که چندی پیش وزیر ارتباطات هم به رسانه‌ها یادآوری کرد که دوره پروانه این اپراتور رو به اتمام است.

اگرچه مدیرعامل ایرانسل جزییاتی از موضوعات مهم در جریان بررسی تیم حقوقی این اپراتور با رگولاتوری ارایه نکرد، اما از شواهد و سوابق سال‌های قبل پیداست که این اپراتور اصولا هیچ‌گاه با مشکل و مانع خاصی نه از سوی رگولاتوری که از سوی هیچ نهاد دیگری هم مواجه نشده است.

نمونه این مساله به ماجرای قدیمی و چندین ساله سرنوشت به بورس رفتن ایرانسل بر اساس قانون باز می‌گردد که در نهایت مجلس، دولت و سازمان بازرسی، نتوانستند نظر مدیران این شرکت را تغییر داده و ایرانسل را راهی بورس کنند.

زيرا مدیران و سهامداران ایرانسل معتقدند نیازی به این کار نیست. موضوعی که مدیرعامل جدید ایرانسل نیز در نخستین نشست خبری خود به مناسبت جشن 13 سالگی فعالیت این اپراتور بر آن تاکید داشته و می‌گوید از آنجا که سهامدار خارجی این شرکت یعنی MTN آفریقای جنوبی خود یک شرکت بورسی محسوب می‌شود، دیگر نیازی به بورسی شدن این شرکت در تهران نمی‌بینند.

اینکه قانون مصوب مجلس چه بود و آیا بورسی شدن ایرانسل را اختیاری یا منوط به اعلام رضایت شریک خارجی این اپراتور کرده باشد نیز موضوعی است که ظاهرا از انتفاع افتاده و برای مجلس، دولت و سازمان بازرسی که زمانی به نمایندگی از قوه قضاییه پیگیر این مساله بود نیز از دستور کار خارج شده است.

البته با این وجود برخی خبرنگاران قدیمی حوزه ارتباطات در این دیدار به طرح پرسش از سرنوشت بورسی شدن ایرانسل پرداختند که مدیرعامل شرکت ایرانسل درباره الزام ورود این اپراتور به بورس گفت: سهامداران این شرکت موافق این موضوع نبوده، اما با این حال با سازمان تنظیم مقررات در حال مذاکره در خصوص این موضوع هستیم.

بیژن عباسی براي توضیح بیشتر گفت: شرکت MTN به عنوان سهامدار غالب ایرانسل، در بورس بین‌المللی حضور دارد و از همین رو سهامداران ایرانسل معتقدند دیگر نیازی به حضور این اپراتور در بورس داخلی ایران نیست.

وی با بیان اینکه تیم حقوقی ایرانسل با تیم حقوقی سازمان تنظیم مقررات برای تمدید پروانه در حال مذاکره است، گفت: در این گفت‌وگوها درباره موضوع ورود ایرانسل به بورس نیز صحبت می‌شود و در نهایت باید با توجه به خروجی این جلسات تصمیم‌گیری کنیم. با این حال سهامداران ما موافق این موضوع نیستند.

عباسی در خصوص احتمال تغییر شرکا و سهامداران این شرکت و احتمال خروج یا کاستن از سهم MTN در این اپراتور با پایان مهلت پروانه ایرانسل نیز گفت: قصدی بر تغییر ترکیب فعلی سهامداران ایرانسل نداریم، زيرا معتقدیم بحث سرمایه‌گذار خارجی ایرانسل در ایران به عنوان معدود نمونه‌های سرمایه‌گذاری‌های موفق در کشور محسوب می‌شود و به همین دليل نمی‌خواهیم تغییری در این مساله ایجاد شود.

مدیرعامل ایرانسل در خصوص نحوه خروج سود سهام شرکت MTN از ایران با توجه به شرایط جدید تحریم‌ها گفت: در گذشته این جابه‌جایی انجام می‌شد اما اکنون سود سهام ایرانسل در قالب وام در اختیار شرکت ایرانسل قرار می‌گیرد تا برای توسعه و سرمایه‌گذاری روی زیرساخت‌ها هزینه شود.

 

رضایت از سهامداری اسنپ

مدیر عامل جدید ایرانسل اما با رضایت بالایی از سرمایه‌گذاری این اپراتور در مجموعه اسنپ خبر داد و گفت: ایرانسل سهامدار عمده این مجموعه است و 60 درصد سهام آن را خریداری کرده است.

وی در گزارش عملکرد ایرانسل و بر خلاف گذشته که صرفا آمار و اطلاعات پیشرفت‌های این اپراتور ارایه می‌شد، بخش قابل توجهی از گزارش اولیه خود را به نتایج و آمار سرمایه‌گذاری این شرکت روی اسنپ اختصاص داد.

وی همچنین اخباری مبنی بر احتمال خرید یک شرکت FCP بورسی از سوی ایرانسل را تایید کرد. اما از آنجا که این شرکت مشکلاتی در بورس و نحوه قیمت‌گذاری و خریدهای خود داشته است، ظاهرا سهامداران ایرانسل را با تردیدهایی مواجه کرد.

عباسی با تایید این موضوع که در حال مذاکره با یک FCP برای خرید سهام آن است، گفت: هنوز اختلاف نظرهایی در این خصوص وجود دارد اما پیش‌بینی ما این است که این اختلافات به زودی برطرف شده و به این ترتیب ایرانسل سهام یکی از FCPها را خواهد خرید.

 

درآمد ایرانسل از وس بالا نیست

موضوع سرویس‌های ارزش افزوده نیز از دیگر مسایل مطرح شده در نشست خبری مدیرعامل ایرانسل بود.

عباسی در این خصوص گفت: وزارت ارتباطات از ما خواسته بود که درباره سرویس‌ها و پرداختی‌هایی که در این حوزه صورت گرفته، به کاربران اطلاع‌رسانی شود. اما معاونت فضای مجازی دادستانی در ابلاغیه‌ای با این استدلال که این کار ممکن است مخاطراتی داشته باشد، دستور توقف این کار را داد.

وی افزود: در زمینه سرویس‌های ارزش افزوده هر تصمیمی که حاکمیت بگیرد ما عملی خواهیم کرد. با این حال معتقدم رویکرد دوستان این نیست که شرکت‌هایی که از مسیر درست فعالیت می‌کنند، متضرر شوند.

مدیرعامل ایرانسل تاکید کرد: درآمد اپراتورها از این بخش چندان قابل توجه نیست و بیشترین سهم درآمدی به تولیدکنندگان محتوا اختصاص دارد و حتی اگر همه این سرویس‌ها تعطیل شود، ضرر قابل توجهی متوجه سهامداران اپراتورها نخواهد بود.

عباسی گفت: شنیده‌ام آقای وزیر نامه‌ای را در این خصوص به سران قوا ارسال کرده است تا تصمیمی جمعی برای شفافیت در این حوزه اتخاذ شود.

 

تخلفات در واگذاری سیم‌کارت محدود است

مدیرعامل ایرانسل اما در پاسخ به سوال خبرنگار عصر ارتباط مبنی بر اینکه چرا همواره از گذشته تا کنون و در اظهارات مقامات قضایی و پلیسی از شرکت ایرانسل به عنوان عرضه‌کننده سیم‌کارت‌های بی‌هویت نام برده می‌شود نیز گفت: این موضوع در گذشته که سیم‌کارت‌های اعتباری واگذار می‌شد، باعث ایجاد مشکلاتی شده است، اما در این مدتی که من در ایرانسل هستم، مشکلی از این بابت نداشتیم و معمولا تخلفات در برخی مراکز فروش ممکن است رخ دهد که بسیار اندک است و برخوردهای لازم انجام می‌شود.

مدیرعامل ایرانسل همچنین در پاسخ به پرسشی درباره گزارش رگولاتوری که رویه ثبت‌نام آنلاین سیم‌کارت‌های ایرانسل را مقصر اصلی وجود سیم‌کارت‌های مزاحم تبلیغاتی دانسته بود گفت: پس از انتشار این گزارش تیمی از سازمان تنظیم مقررات در مجموعه ما حاضر شد تا به بررسی دقیق موضوع بپردازد.

وی افزود: بر اساس این بررسی، تنها در دو مورد، اشکال در سامانه مشاهده شد که در مقابل حجم سیم‌کارت‌های مزاحم ناچیز است و عملا اشکال خاصی در این سمت وجود نداشت.

وی درباره برنامه ایرانسل برای احراز هویت و جلوگیری از سوءاستفاده از سیم‌کارت‌ها گفت: رگولاتوری در این زمینه طرح استفاده از رمز یک بار مصرف را پیشنهاد کرده که در حال بررسی امکان فنی اجرای این طرح هستیم.

 

با افزایش تعرفه دیتا موافقیم

عباسی درباره موضع ایرانسل در قبال تعرفه دیتا گفت: نکته اول این است که ما هم قبول داریم با توجه به آنچه در سایر کشورها اتفاق می‌افتد، تعرفه دیتا نسبت به تعرفه اینترنت ثابت پایین است و باید این موضوع اصلاح شود.

وی ادامه داد: نکته دوم اینکه 60 تا 70 درصد هزینه‌های ایرانسل ارزی است و به شدت هزینه‌های ما افزایش یافته است و در جهت جبران این موضوع نیاز است تعرفه دیتا افزایش یابد.

مدیرعامل ایرانسل گفت: مانع اصلی بر سر افزایش تعرفه این است که کاربران در وضعیت فعلی آمادگی افزایش تعرفه هیچ سرویسی را ندارند و کوچک‌ترین تغییری در افزایش یا حجم بسته‌های اینترنت، با واکنش وسیعی روبه‌رو می‌شود. با این حال ما پیشنهادات خود را به رگولاتوری داده‌ایم و امیدواریم آنها این موضوع را مورد نظر قرار دهند.

 

420 هزار میلیارد ریال درآمد دولت از ایرانسل

مدیرعامل ایرانسل همچنین با اشاره به فعالیت‌های این اپراتور در زمینه همکاری با شرکای تجاری، از مشارکت با اپراتورهای ثابت، همکاری و بهره‌برداری آزمایشی اپراتور هوشمند پلیس، مشارکت با اگریگیتورهای مجازی موبایل، انعقاد قرارداد با دو اپراتور مجازی موبایل و نیز ارايه خدمات به بیش از 80 هزار مشترک از این طریق را از دیگر فعالیت‌های ایرانسل برشمرد.

وی درآمد مستقیم یا غیرمستقیم دولت از پروژه ایرانسل از آغاز تا پایان شهریورماه 98 را 420 هزار میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: پرداخت‌های مستقیم ایرانسل به دولت طی 13 سال گذشته نیز 321 هزار میلیارد ریال بوده است.