قیمت برق مصرفی رمزارزها تعیین شد

سخنگوی صنعت برق از تعیین قیمت برق استخراج رمز ارز خبر داد و گفت: قیمت برق این مراکز معادل متوسط نرخ برق صادراتی خواهد بود، که براین اساس این میزان ۹۶۵ تومان به ازای هر کیلووات ساعت تعیین شده است. قیمت برق مصرفی رمزارزها در هشت ماه از سال ۴۸۰ تومان و در چهار ماه گرم سال ۱۹۰۰ تومان به ازای هر کیلووات ساعت تعیین شد.

به گزارش عصر ارتباط به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، مصطفی رجبی‌مشهدی با اشاره به اینکه فقط متقاضیانی که دارای مجوز وزارت صمت برای استخراج رمزارز هستند می‌توانند مجوز مصرف برق را دریافت کنند، افزود: برق مراکز استخراج رمزارز از شبکه سراسری، نیروگاه‌های مستقل از شبکه و یا نیروگاه‌های تجدیدپذیر تازه‌تاسیس تامین خواهد شد.

وی با اشاره به پشتیبانی شبکه سراسری از مراکزی که برق خود را از نیروگاه‌های تجدیدپذیر دریافت می‌کنند، گفت: در شرایطی که نیروگاه‌های تجدیدپذیر امکان تامین برق مورد نیاز این مراکز را نداشته باشد، شبکه سراسری برق مورد نیاز را تامین خواهد کرد.

سخنگوی صنعت برق با تاکید بر ممنوعیت استفاده مراکز استخراج رمزارز از برق شبکه سراسری در زمان اوج مصرف، گفت: طبق مصوبه هیات دولت این مراکز در زمان اوج مصرف که ۳۰۰ ساعت است نباید از برق موجود در شبکه سراسری استفاده کنند.

رجبی‌مشهدی با بیان اینکه مراکز استخراج رمزارز معاف از پرداخت هزینه انشعاب عمومی هستند، ادامه داد: این مراکز می‌توانند از تخفیف‌های مشخص شده نیز در صورت متمرکز و مجتمع بودن استفاده کنند که این تخفیف‌ها تا ۳۵ درصد است.

وی با اشاره به اینکه در پروانه فعالیت این مراکز، محل و میزان مصرف و نحوه تامین برق مشخص شده است، گفت: شرایط تامین برق نیز توسط شرکت‌های برق در سراسر کشور مشخص خواهد شد تا در مسیر تولید برق پایدار برای مشترکان شبکه سراسری اختلالی ایجاد نشود.

سخنگوی صنعت برق فعالیت مراکز استخراج رمزارز بدون مجوز وزارت صمت و انعقاد قرارداد با صنعت برق را تخلف دانست و افزود: اگر این مراکز بدون مجوز از شبکه سراسری برق استفاده کنند و خسارتی به مشترکان برق وارد شود جریمه مصرف بدون مجوز، خسارت وارده به مشترکان و حتی ایجاد تغییر در کنتور به صورت جداگانه دریافت می‌شود که البته این جریمه قابل توجه خواهد بود.

رجبی‌مشهدی گفت: اگر مردم، مراکز غیرقانونی استخراج رمزارز را به شرکت‌های برق معرفی کنند ۲۰ درصد از جریمه دریافتی از متخلفان به عنوان پاداش به آنها پرداخت می‌شود. وی افزود: ۵۰۰ تا ۷۰۰ مگاوات پیش‌بینی مصرف برق مراکز استخراج رمزارز است که در هشت ماه از سال که وضعیت مصرف برق کشور عادی است مشکلی وجود ندارد، در اغلب ساعات از چهار ماه گرم سال نیز برای تامین، دغدغه‌ای ایجاد نخواهد شد و در ۳۰۰ ساعت اوج مصرف نیز مصرف از شبکه ممنوع است.

سخنگوی صنعت برق گفت: برای کنترل مصرف برق در مراکز استخراج رمزارز از راه دور، همه این مراکز به کنتور هوشمند مجهز می‌شوند.

رضا اردکانیان، وزیر نیرو نیز مصوبه مقررات تامین برق مراکز استخراج رمزارزها را به شرکت‌های برق منطقه‌ای ابلاغ کرده که تمامی دارندگان مجوز از وزارت صمت می‌توانند با هماهنگی شرکت برق منطقه‌ای و برخورداری از تجهیزات مناسب برق از تعرفه اعلام شده برای استخراج رمزارز استفاده کنند. همچنین شرکت‌های برق منطقه‌ای موظف به قطع انشعاب و برخورد با استخراج‌کنندگان رمزارزی هستند که به صورت غیرمجاز از شبکه برق استفاده می‌کنند یا با سایر تعرفه‌ها نسبت به دریافت برق و ماینینگ اقدام کرده‌اند.