تقویم ICT ایران

10 سال پیش در چنین هفته‌ای، سازمان نظام صنفی کل کشور وقت سر فصل 9 خواسته صنف را به وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام كرد.

ريیس وقت سازمان نظام صنفی با اعلام این خبر گفت: می‌خواسته درخواست‌ها به صورت مکتوب در حوزه‌هاي اینترنت، نرم‌افزار، شبکه و سخت‌افزار اعلام شود تا از پراکندگی‌هاي بعدي جلوگیری شود.

با اعلام اين خواست‌ها به وزير ارتباطات، تقي‌پور رسما نماينده صنف فاوا محسوب شده و پيش‌بيني‌مي‌شد با هماهنگي‌هاي به عمل آمده ميان صنف فاوا و وزارت ارتباطات مشكلات اين صنف به مرور برطرف شوند.

يكي از خواست‌هاي اصلي صنف فاوا در آن مقطع استقلال سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات راديويي بود، همچنين درخواست شده بود قدمي جدي برای حل مساله شرکت‌های  voipبرداشته شود.

يكي ديگر از خواست‌هاي مطرح شده در آن زمان این بود كه از تبدیل فرایند دولتی به شبه‌دولتی براي مخابرات جلوگيري شود و اين شركت به شكل واقعي خصوصي‌سازي شود.

 

10 سال پیش در چنین هفته‌ای، سرانجام دامنه تحریم‌هایي كه آمریکا علیه ایران اعمال می‌کرد به سیستم‌های ارتباطی نیز رسید و احتمال ممنوعیت فروش تجهیزات پیشرفته مخابراتی به ایران قوت گرفت.

در آن مقطع چند تن از نمایندگان کنگره آمریکا پیش‌نویس طرحی را آماده کرده بودند که بر اساس آن شرکت‌های بزرگی مخابراتی جهان از فروش تجهیزات پیشرفته ارتباطی به ایران منع مي‌شدند. به موجب اين طرح كه برخي از نمایندگان دموکرات و جمهوری‌خواه کنگره آن را تهیه کرده بودند شرکت‌هایی که به ایران توانایی‌های پیشرفته شنود مکالمات تلفنی و ارتباطات اینترنتی مي‌فروختند مجبور می‌شدند از ارتباطات تجاری با ایران انصراف دهند زيرا در صورت ادامه ارتباط با ایران تحت تحريم دولت آمریکا قرار مي‌گرفتند و از آن پس حق انعقاد قرارداد با آمريكا را نداشتند.

این طرح دولت آمریکا را موظف می‌کرد لیستي از شرکت‌هایی که در ماه‌ها و سال‌های قبل تجهیزات پیشرفته به دولت ایران فروخته‌اند تهيه كرده و با آنها برخورد كند. شروع مجادلات آمريكا با ايران بر سر اين موضوع به روزهای پس از انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری برمی‌گشت؛ در آن زمان گفته می‌شد شرکت‌های نوکیا و زیمنس دستگاه‌های شنود به ایران فروخته‌اند و همين امر موجب شد كه آمريكا قوانين تحريمي مخابراتي تنظيم كند.

چرخه تولید نخود سیاه

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه