در پاسخ به عصرارتباط مطرح شد

وزارت کشور: انتخابات الکترونیکی موفق بود

رییس كمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور گفت: در تجمیع آرای انتخابات 29 اردیبهشت‌ماه، تمام استانداردها رعایت شده و تمام کنترل‌ها صورت گرفته است و مطمئن هستیم هیچ مشکلی در این ارتباط وجود ندارد.

به گزارش عصر ارتباط، امیر شجاعان، رییس مرکز توسعه دولت الکترونیک، فناوری اطلاعات و آمار وزارت کشور و رییس كمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات كشور گفت: در نظام جمهوری اسلامی‌ ایران، ‌برگزاری انتخابات از زمان دستور شروع تا پایان تمامی ‌امور و امحای آرا دارای 25 فرایند است که 24 فرایند را در کل کشور به‌صورت الكترونیكی ‌پیاده‌سازی و اجرا کردیم. در انتخابات اخیر تنها فرایند باقی‌مانده نیز كه اخذ و شمارش آرا است درحدود 9 هزار و 700 شعبه در انتخابات شوراهای اسلامی‌شهر و روستا به‌صورت مكانیزه برگزار شد كه امید است بتوانیم از این تجربه موفق برای الكترونیكی كردن تمام فرایندها در سراسر كشور استفاده کنیم.

وی ادامه داد: چهار فرایند در روز اخذ رای رخ می‌دهد که اهمیت بالایی دارد. اولین مورد احراز هویت رای‌دهنده و جلوگیری از رای تکراری است که در این دوره توانستیم 96 درصد از افراد مراجعه‌کننده را به‌صورت الكترونیكی احراز هویت كنیم كه 94 درصد از این استعلام‌ها به‌صورت برخط (آنلاین) بوده است و به این ترتیب می‌توان گفت همه آرای اخذشده سالم بوده و از آرای زیر 18 سال، شناسنامه فوتی و رای تکراری جلوگیری شده است.

وی ادامه داد: مطابق روند قانونی در تمامی‌ مراحل تجمیع صورت‌جلسات مربوطه نیز تنظیم و به تایید مجریان و ناظران رسیده است.

شجاعان گفت: در انتخابات شوراها برای اخذ رای الكترونیکی در 140 شهر کشور از صندوق‌های الکترونیکی استفاده شد که در این 140 شهر 8 میلیون و 145 هزار و 590 نفر به‌صورت الکترونیکی رای دادند که 20 درصد آرای کل کشور در حوزه انتخابات شهر و روستا بود.

وی افزود: برای تجمیع آرا در این شهرها به‌واسطه الکترونیکی بودن، کار به‌سرعت انجام شد و رکورد بسیار خوبی به دست آمد، به‌گونه‌ای که در شهر اردکان یزد در عرض 20 دقیقه نتیجه نهایی تجمیع آرا مشخص شد.

شجاعان گفت: در 43 شهر از 140 شهر، در 30 دقیقه نخست نتایج نهایی تجمیع آرا مشخص شد و در دو ساعت نخست نیز این 43 شهر به 104 شهر رسید و نتایج بقیه نیز به مرور نهایی شد.

مواجه نشدن با نقص و اشکال در رای‌گیری

وی تاکید کرد: در شهر‌های تمام‌مکانیزه در هیچ شعبه‌ای به‌دلیل نقص فنی دچار اختلال نشدیم و تنها در بوشهر به علت ازدحام جمعیت، آن‌هم به‌واسطه گرمای هوا و حضور مردم در ساعات پایانی، رای‌گیری علاوه بر الكترونیكی به‌صورت دستی نیز انجام شد.

رییس كمیته فناوری اطلاعات ستاد انتخابات کشور گفت: در تخلیه الکترونیکی نتایج آرا از صندوق‌های الکترونیکی در 5/99 درصد شعب کاملا موفق عمل کردیم و توانستیم آرا را به‌صورت الکترونیکی استخراج و به پایگاه داده وزارت کشور برای تجمیع  ارسال کنیم و در بقیه شعب مجبور شدیم آرای چاپ‌شده را استخراج و شمارش کنیم.

وی افزود: 12 هزار و 144 نامزد در شهرهایی كه انتخابات شوراها به‌صورت تماما الكترونیكی برگزار شد، با هم رقابت کردند و هزار و 34 نفر منتخبانی هستند که توسط تجهیزات تمام الکترونیکی رای آوردند و نتیجه آرای آنها مشخص شد.

کسب اطلاعات مفید از رای‌دهندگان

شجاعان اظهار كرد: به‌واسطه استعلام الكترونیكی رای‌دهندگان، ‌اطلاعات خوبی از جامعه رای‌دهنده‌ها به‌دست آمده است.

وی با بیان اینکه بر اساس آمار، تعداد آرای خانم‌ها از آقایان بیشتر بود، گفت: 5/50 درصد از رای‌دهنده‌ها خانم بودند و به‌واسطه استعلام‌های بر خط بیشترین فراوانی در میان سنین 26 تا 35 سال با 5/28 درصد بوده است.

شجاعان بیشترین تراكم در میزان مراجعه رای‌دهندگان در صبح روز اخذ رای را مربوط به ساعت 11 تا 12 اعلام کرد و افزود: در بعد از ظهر نیز ساعت 19 تا 20 بیشترین تعداد مراجعه‌کننده‌ها را داشتیم و در این شرایط شاهد ازدحام جمعیت در شعب اخذ رای بودیم.

وی اضافه کرد: با مقایسه رای‌دهنده‌ها در انتخابات شوراها در حوزه تهران، ‌ری و تجریش در سال 92 با سال 96 شاهد رشد 39 درصدی یعنی بیش از یك میلیون نفر بودیم؛ علت اصلی ازدحام در شعب اخذ رای به‌دلیل استقبال خوب مردم بود.

شجاعان گفت: همچنین در انتخابات ریاست‌‌جمهوری در شهر تهران 27 درصد افزایش تعداد رای‌دهنده‌ها را داشتیم و 662 هزار نفر بیشتر از سال 92 در رای‌گیری مشاركت داشتند و افزایش این تعداد رای‌دهنده که بیش از پیش‌بینی انجام‌شده برای افزایش تعداد شعب بوده باعث ایجاد شلوغی در برخی از شعب و معطلی بیشتر رای‌دهندگان شده است. علاوه بر آن، تکمیل ته‌برگ تعرفه‌های رای که به‌دلیل استعلام الکترونیکی عملا نیازی به آن حداقل تا این حد اطلاعات ثبتی نیست، بر طول صف در برخی از شهرهای بزرگ به‌خصوص تهران افزود.

وی یادآوری کرد: در تهران در دوره پیش هر 57 ثانیه یک نفر رای داده است و در این دوره هر 46 ثانیه از یک نفر رای اخذ شده و این نشان‌دهنده افزایش سرعت بود.

شجاعان بر ضرورت اتخاد تمهیدات مناسب برای مدیریت زمان در انتخابات آتی تاکید کرد.

نبود امکان تخلف در رای‌گیری الکترونیکی

وی در پاسخ به پرسشی درباره آرای مخدوش‌شده هم اظهار كرد: اگر برگه رایی مخدوش یا اسکن شده باشد، در حوزه کار الکترونیکی نیست. در حوزه الکترونیکی تعرفه‌های صادر شده بدون مشکل بوده و جلوی تمام تخلفات احتمالی گرفته شد.

وی با تاکید بر اینکه در راستای برگزاری انتخابات الکترونیکی تخلفی صورت نگرفت، افزود: این فرایند به‌گونه‌ای بوده که امکان تخلف وجود نداشته است.

شجاعان گفت: دستگاه‌های «خاص منظوره» احراز هویت از امنیت بالایی برخوردارند و از آنجا که برای اولین بار در شهر تهران تمام شعب مجهز به این تجهیزات شده بود بعضا کاربرهای ما از سرعت لازم برخوردار نبودند.  

وی مدت زمان استعلام‌های الکترونیکی احراز هویت را پس از ورود شماره ملی و تاریخ تولد بین سه تا شش ثانیه اعلام کرد و افزود: در حال مذاکره هستیم که درج برخی اطلاعات در ته‌برگ تعرفه‌ها حذف شود و در این دوره نیز در اواخر روز رای‌گیری شورای نگهبان پذیرفت که در ته‌برگ‌های آرا فقط شماره ملی نوشته شود. امید است در انتخابات آتی با پیش‌بینی و برنامه‌ریزی‌های لازم این موارد را هم حذف کنیم و بر سرعت رای‌گیری افزوده شود.

میزان آمادگی برای انتخابات آتی

وی در زمینه الکترونیکی شدن فرایند رای‌گیری در انتخابات آتی هم گفت: تجهیزاتی که داریم ماکزیمم می‌تواند 10 هزار شعبه را به صندوق اخذ رای الکترونیکی مجهز کند و بیش از این در حال حاضر نمی‌توانیم چنانچه تصمیم گرفته شود، میزان تجهیزات را افزایش دهیم می‌توانیم انتخابات الکترونیکی را برای کل کشور توسعه دهیم.

وی افزود: تجهیزات «خاص منظوره» احراز هویت نسبت به رایانه از امنیت بسیار بالاتری برخوردارند. علاوه بر آن نیز در داخل خود حاوی باتری هستند که در صورت قطعی برق می‌توانند به کار خود ادامه دهند و سرعت آن نیز بالاتر است.

شجاعان همچنین در خصوص بهبود برگزاری انتخابات الکترونیکی هم گفت: یکی از مشکلات ما آموزش بوده که باید مقداری در این زمینه وقت بیشتری گذاشته می‌شد. همچنین باید تجهیزات خاص منظوره احراز هویت در شعب نیمه‌مکانیزه بارکدخوان داشته باشند تا سرعت ورود اطلاعات افزایش یابد.