گزارش گمرک از حجم واردات کالاهای کامپیوتری

کاهش چشمگیر واردات از مبادی رسمی

کاهش شدید حجم تقاضا و در پی آن واردات کالاهای کامپیوتری و تجهیزات دیجیتال، موضوعی است که در سال‌های اخیر درباره آن بسیار شنیده‌ایم.
موضوعی که اگر چه به خوبی گویای وضعیت نامساعد بازار کالاهای حوزه آی‌تی ایران است، از سوی دیگر رونق بازار کالاهای قاچاق را نمایان می‌سازد.
بررسی آمار و ارقام ارایه شده از سوی گمرک و مقایسه آن با سال‌های قبل به خوبی وضعیت بازار کامپیوتر ایران را ترسیم می‌کند. با هم نگاهی به این آمار می‌اندازیم.

کاهش 200هزار دستگاهی واردات نوت‌بوک
آمار ارایه شده از سوی گمرک گویای این امر است که در 12 ماهی که از سال 95 گذشته است، حدود 393 هزار و 91 کیلوگرم نوت‌بوک از مبادی رسمی وارد کشور شده است که با در نظر گرفتن میانگین وزن 4 کیلوگرم برای هر دستگاه، در سال 95 حدود 98 هزار و 272 دستگاه نوت‌بوک از مبادی رسمی وارد کشور شده است.
این در حالی است که در شش ماهی که از سال 95 گذشته بود، حدود 52 هزار و 399 دستگاه نوت‌بوک از مبادی رسمی وارد کشور شده بود که مقایسه این اعداد و ارقام گویای این امر است که در شش دوم سال 95 حدود 46 هزار دستگاه نوت‌بوک از مبادی رسمی وارد کشور شده است.
همچنین بررسی آمار و ارقام ارایه شده از سوی گمرک در زمینه واردات نوت‌بوک نشان می‌دهد حجم واردات این دستگاه در سال 95 نسبت به سال قبل حدود 215 هزار و 500 دستگاه کاهش یافته است؛ چرا که در 12 ماهی که از سال 94 گذشته بود حدود هزار و 840 دستگاه نوت‌بوک از مبادی رسمی وارد کشور شده بود.
کارشناسان با اصرار بر رشد قاچاق در حوزه نوت‌بوک می‌گویند: مشخص است که نیاز بازار کشور به نوت‌بوک هرگز در حدی نیست که امسال گمرک اعلام کرده است و به طور قطع بخش بزرگی از نیاز بازار از طریق قاچاق تامین می‌شود.
به گفته آنها همین چند ماه قبل خبر کشف محموله بزرگ قاچاق نوت‌بوک، شامل چند کانتینر که توسط یک شرکت مطرح واردکننده نوت‌بوک در شهرکرد کشف شد، منتشر شد که این اخبار گویای عمق فاجعه است. کارشناسان همچنین می‌گویند: برای رفع مشکل قاچاق باید اصلاحات تعرفه‌ای صورت گیرد و کنترل و نظارت بر دروازه‌های ورودی کالا بیش از پیش شود.

واردات 185 هزار تبلت به کشور
بر اساس اطلاعات به‌دست آمده از ‌سایت گمرک جمهوری اسلامی ایران، در 12 ماه سال گذشته تنها 129 هزار و 548 کیلوگرم تبلت از مبادی رسمی وارد کشور شده است.
به گفته کارشناسان با لحاظ کردن میانگین وزن 700 گرم برای هر دستگاه تبلت به این نتیجه می‌رسیم که در یکسال گذشته تنها 185 هزار و 68 دستگاه تبلت با صفحه نمایش لمسی، حداقل 7 اینچ از مبادی رسمی وارد کشور شده است.
این درحالی‌ست که تنها در نیمه نخست سال 94، حجم واردات این کالا در حدود سه برابر رقم اعلام شده در کل سال 95 بوده است.
کارشناسان می‌گویند: اگر چه تبلت دستگاهی است که مانند سابق محبوب نیست، اما کاهش محبوبیت این دستگاه در حدی نیست که نیاز کشور به حدود 185 هزار دستگاه برسد. چرا که همچنان در بسیاری از شهرهای کوچک و بزرگ کشور، این کالا کاربران بسیاری دارد.
کارشناسان همچنین با اشاره به محبوبیت زیاد تبلت‌های ویندوزی می‌گویند: به نظر می‌رسد بخش بزرگی از نیاز این بازار هم از طریق قاچاق تامین می‌شود. چرا که در حال حاضر تبلت‌های ویندوزی میان‌قیمت که در بازار نیز به وفور موجودند، محبوب هستند و اگر حجم واردات در این حد کاهش یافته است، بی‌شک این کالاها از طریق قاچاق وارد کشور شده‌اند.

کاهش چشمگیر واردات دوربین‌های عکاسی و فیلمبرداری
کاهش محبوبیت دوربین‌های تلویزیونی، دیجیتال و ضبط تلویزیونی هم موضوعی است که در سال‌های اخیر در مورد آن بسیار گفته و شنیده‌ایم. بر اساس آمار رسمی ارایه شده از گمرک جمهوری اسلامی ایران، تنها در شش ماهی که از سال 94 گذشته است در حدود 490 هزار کیلوگرم دوربین عکاسی دیجیتال و دوربین تلویزیونی از مبادی رسمی وارد کشور شده است. این در حالی‌ست که حجم واردات این کالا در کل سال 95 در حدود 291 هزار و 402 کیلوگرم بوده است که با در نظر گرفتن میانگین وزن 400 گرم برای هر دوربین، در سال 95 در حدود 728 هزار و 505 دستگاه دوربین از مبادی رسمی وارد کشور شده است.
کارشناسان بر این باورند که بیشترین حجم واردات دوربین‌های دیجیتال مربوط به نمونه‌های تصویربرداری حرفه‌ای بوده است و دوربین‌های کامپکت و نیمه‌حرفه‌ای واردات چندانی ندارند. ضمن اینکه در این بازار نیز قاچاق مشهود است.

واردات 5 هزار و 700 دستگاه مانیتور
موفقیت تولیدکنندگان داخلی در زمینه تولید مانیتور و ایجاد بازار بومی برای این محصول موجب شده است در سال‌های اخیر شاهد کاهش چشمگیر حجم واردات انواع مانیتور باشیم.
گزارش گمرک حاکی از این است که در سال 95 در حدود 17 هزار و 131 کیلوگرم مانیتور از مبادی رسمی وارد کشور شده است، با لحاظ کردن وزن 3 کیلوگرم برای هر مانیتور، در یکسالی که از سال 95 گذشته است تنها 5 هزار و 710 دستگاه مانیتور با سایز 14 تا 24 اینچ از مبادی رسمی وارد کشور شده است.
به گفته کارشناسان، در مورد مانیتور وضعیت متفاوت است و می‌توان گفت تولیدات داخلی عرصه را بر نمونه‌های وارداتی تنگ کرده و به همین دلیل شاهد کاهش چشمگیر حجم واردات برای این کالا هستیم. این موضوع با توجه به رشد تقاضا برای مانیتورهای 22 اینچی موجب شده است فرضیه رشد قاچاق را نزد برخی از کارشناسان به وجود آورد. اما گروه دیگری از کارشناسان معتقدند با توجه به اینکه انواع مانیتور با سایزهای مختلف در کشور تولید می‌شود، شاهد قاچاق در بازار این کالا نیستیم، مگر موارد خاص.