چگونه مسوول موفقی باشیم؟

در مورد راه‌های چگونه مسوول موفقی باشیم قبلا مطلب زیاد نوشتم. اما خب چون این روش‌ها همچنان تو کشور ما کاربرد داره و بعضی از مسوولان فکر می‌کنن خیلی مثلا باهوش هستن، بد ندیدم دو تا از رازهای موفقیت در مدیریت رو با هم مرور کنیم.

چند وقت پیش یک مطلب ترجمه‌ای می‌خوندم که تیترش بسیار جالب بود و تو ذهنم ماندگار شد. تیتر مطلب این بود: «آیا به تلفن همراه اعتیاد دارید؟ خب اعتیاد نداشته باشید!»

به همین سادگی! و بعد طرف توی متن اینطور گفته بود که کسی تریپ من معتادم بر نداره و راه نیفته اپلیکیشن‌های ترک اعتیاد به موبایل رو نصب کنه و پول بریزه تو جیب یه سری دیگه. خیلی راحت گفته بود داداش گوشیت رو بذار کنار و کمتر استفاده کن. والسلام

حالا مشابه همین روش تو سیستم مدیریتی ایران در حال اجراست. مثلا فلان دستگاه یا مدیر یه طرحی گذاشتن به عهده‌ش که سخته و تو توانش نیست اجراش کنه. برای همین خب خیلی راحت اجراش نمی‌کنه و هر سال هم ازش می‌پرسن سرنوشت فلان طرح چی شد، خیلی راحت می‌گه انشاالله تا پایان سال آینده قطعا به سرانجام می‌رسه.

بعد هم پیش خودش می‌گه من چقدر زرنگ و باهوش هستم که هر جا و هر کی می‌پرسه چی شد، حواله سال بعد رو می‌دم و طرف هم نمی‌فهمه پیچوندمش.

البته بعضی از این مدیرای به اصطلاح زبل، برای اینکه سر یه تعداد رسانه و مردم رو گرم کنن، یه سیرکی به پا می‌کنن که بیا و ببین. چون به هر حال باید نشون بدن که فعال هستن و لایق و برای همین یه سری کارای کوچیک و دم دستی جور می‌کنن که تو خبرها و عکس‌ها بمونن و عملکرد برای خودشون درست کنن.

مثلا میز کارشون رو از این طرف اتاق می‌برن اون طرف اتاق، بعد همایش می‌ذارن و کارمنداشون رو می‌ریزن تو سالن و یه سری رسانه‌هاشونم دعوت می‌کنن و با افتخار اعلام می‌کنن که طرح تحول مدیریتی رو کلید زدیم و به زودی مردم عزیزمون آثار تحولات اون رو با له شدن گوشت و پوست و استخونشون درک می‌کنن.

البته انصافا که در این یک فقره راست می‌گن و بیچاره مردم نتیجش رو چند وقت بعد از جیب‌شون پرداخت می‌کنن.

لذا من هم باید خدمت این مدیرای خودزرنگ‌پندار عرض کنم نه داداش، شما زرنگ نیستی. بلکه این نهادهای بالادستی و مدیرایی که زیر دستشون هستی، حالشون خرابه که باعث میشه یه انگل بی‌مصرفی مثل تو فکر کنه زرنگی.

عزت زیاد

آق فری

تقویم تاریخ ICT ایران

تقویم تاریخ ICT ایران

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه