گزارشی از گروه تراشه‌پرداز حافظه فدک؛ تولیدکننده RAM در ایران

گروه تراشه‌پردازحافظه فدک اولین و تنها تولیدکننده حافظه‌های رایانه (RAM) در منطقه غرب آسیا است كه توانسته با بهره‌گیری از متخصصان داخلی و رعایت استانداردهای جهانی به این مهم دست یابد.

این شركت از اواخر سال 1394 پس از یک دوره یک‌ساله تحقیقات و آزمایش موفق به ساخت اولین نمونه از حافظه‌های رایانه از نوع DDR3 برای استفاده در سیستم‌های رایانه‌ای رومیزی شد و در ادامه توانست نمونه‌های اولیه از حافظه‌های خانواده DDR4 با ظرفیت‌های مختلف را به منظور استفاده در پلتفرم‌هایی نظیر کامپیوترهای رومیزی و نوت‌بوك فراهم آورد .

در حال حاضر گروه حافظه فدک با استفاده از مواد اولیه باكیفیت و ماشین‌آلات به‌روز و پیشرفته توانایی ساخت و تولید انواع حافظه از خانواده‌های مختلف (ِDDR2,DDR3,DDR4) با سرعت‌ها و ظرفیت‌های گوناگون را دارد كه قابل رقابت با انواع مشابه خارجی هستند.

برای اطلاع از چند و چون فعالیت‌های این شركت گفت‌وگویی با "سید صالح چراغچی" رییس هیات مدیره شركت "تراشه‌پرداز حافظه فدك" داشتیم تا ضمن اطلاع از فعالیت‌های این شركت با چالش‌های تولید داخل در حوزه سخت‌افزار بیشتر آشنا شویم.

 

*برای شروع لطفا در خصوص آغاز فعالیت و نحوه ورود شركت فدك به حوزه سخت‌افزار توضیح دهید و بگویید چه شد كه مجموعه شما تصمیم گرفت وارد این عرصه شود؟

 در سال 1386 ما مجموعه‌ای را برای بحث خرید و فروش قطعات كامپیوتر در پاساژ ایران تاسیس كردیم كه آن مجموعه همچنان در حوزه خرید و فروش و تجارت مشغول است. به مرور وارد بحث خرید و فروش به صورت عمده شدیم و فروش در شهرستان‌ها را نیز برای تمامی كالاهای حوزه سخت‌افزار ارایه كردیم. این روند تا سال 1391 ادامه داشت و از این سال اقدام به واردات برخی قطعات سخت‌افزاری مثل رم، cpu، مادربورد و كارت گرافیك كردیم.

در سال 1393 تحلیلی در مجموعه ما صورت گرفته و به این نتیجه رسیدیم كه اگر روند بازار تغییری نكند قطعا ما در آینده در حوزه خرید و فروش به مشكل برمی‌خوریم. توجه داشته باشید كه بازار كامپیوتر تفاوت‌هایی با دیگر بازارها داشته و برخلاف سایر بازارها متولی خاصی ندارد و این‌طور نیست كه برخی از شركت‌‌های بزرگ برندهای قوی را در دست گرفته باشند.

همین امر باعث شده بود بین كسی كه واردات هنگفت دارد و كسی كه وارداتش در حد بسیار پایین است تفاوتی وجود نداشته باشد. لذا ما تصمیم گرفتیم فاصله و تفاوتی بین مجموعه خودمان و واردكنندگان خرد ایجاد كنیم تا این موضوع خیلی تاثیری روی تجارت‌مان نداشته باشد و این‌گونه بود كه تصمیم گرفتیم وارد عرصه تولید شویم.

 

*اولین كالایی كه تولید و طراحی آن را انجام دادید چه بود؟

اولین كالا پاورهای كامپیوتر بود، در آن زمان پاورهایی به نام "نمونكس" در بازار رایج بود و تكنولوژی به كار رفته در این پاورها یك پله بالاتر از سایر پاورها بود.

ما این پاورها را به عنوان مرجع انتخاب كردیم وتیم تحقیقاتی‌مان روی آنها كار كردند و در آن مقطع توانستیم چهار مدل این پاورها را در تعداد محدود و آزمایشگاهی تولید كنیم. در زمینه پاور ملاحظاتی بابت تولید وجود داشت كه باعث شد موضوع تولید آن را پیگیری نكنیم.

باتوجه به اینكه در زمینه فروش رم سابقه فعالیت طولانی داشتیم و در زمینه واردات و فروش رم در كشور فعال بودیم لذا در سال 94 تصمیم گرفتیم به این حوزه ورود كنیم. در آن مقطع رم‌های DDR4 هنوز در بازار جا نیفتاده بودند و غالب بازار در اختیار رم‌های DDR3 بود.

بنابراین ما طراحی رم‌های DDR3 را شروع كردیم و پس از چندسری طراحی و رفع مشكلات اولیه اواخر سال 94 اولین نمونه رم DDR3 بدون مشكل را ارایه داده و تست آزمایشگاهی آن را گرفتیم.

توجه داشته باشید كه در زمینه رم قیمت بازار به صورت ثانیه‌ای تغییر می‌كند و از سوی دیگر رقیبان بازار داخلی و خارجی نیز قدرتمند هستند كه همین امر تولید در این حوزه را به امری خطیر تبدیل می‌كند.

در سال 95 بعد از آنكه روی پلتفرم‌ها و سیستم‌عامل‌های مختلف این كالا را تست كردیم به سراغ تامین مواد اولیه و تامین ماشین‌آلات مونتاژ رفتیم كه در هر دو حوزه كشور با تحریم مواجه است. به این ترتیب مهرماه سال 95 اولین تولید ما در سایز صنعتی صورت گرفت.

درحال حاضر ما هم چیپ‌ست‌ها و هم ماشین‌آلات را با وجود تحریم تامین می‌كنیم.

 

*رم‌های تولیدی شما در این مقطع چه ظرفیتی داشتند و تیراژ تولیدی‌تان چه میزان بود؟

در آن مقطع ما رم‌های DDR3 با ظرفیت‌های دو گیگ و چهارگیگ تولید كردیم. در خصوص میزان تیراژ نیز باید بگویم در سال 95 ما توانستیم حدود 10هزار ماژول تولید داشته باشیم كه تا این لحظه تمام تولیدات ما در داخل عرضه شده است.

در همان سال 95 حافظه‌های رایانه دچار تغییر نسل شدند و از DDR3 به DDR4 رفتند و توانستیم رم‌های DDR4 را نیز تولید كنیم. ما در حال حاضر قابلیت تولید رم‌های بالاتر از فركانس پایه را نیز در مجوعه فدك داریم؛ باید خاطرنشان كنم كه كارایی این رم‌ها بیشتر در زمینه انجام كارهای گرافیكی سنگین است.

در خصوص بحث برنامه‌نویسی رم‌ها نیز باید بگویم هم پروگرمرها توسط بچه‌های مجموعه خودمان ساخته شده و هم نرم‌افزاری كه كار پروگرمینگ را انجام می‌دهد توسط بچه‌های مجموعه فدك ساخته شده است.

 

*چطور شد كه به سمت تولید SSDها رفتید؟

در سال 96 باتوجه به تاكیدی كه همكاران‌مان در بخش فروش در زمینه ورود به بحث SSDها داشتند و پیش‌بینی می‌كردند كه بازار خوبی در این حوزه باشد تصمیم گرفتیم تولید در این حوزه را به انجام رسانیم.

در ابتدا از طریق یك شركت خارجی كه با آن تفاهم داشتیم تكنولوژی تولید SSD به صورت كامل به شركت ما منتقل شد؛ این انتقال تكنولوژی شامل نقشه‌های مدار پروگرمر و تمام موارد دیگر بوده است.

ما در این حوزه تولید بسیار محدود در دو بخش داشتیم و میزان تولیدمان نیز 2هزار واحد محصول بود اما چون بابت انتقال پول به شركت مقصد با توجه به تحریم‌ها مشكل داریم، نتوانستیم تولید را ادامه دهیم. البته قصد داریم با ترفندهایی این مشكل را حل كنیم و اگر خوش‌بینانه نگاه كنیم تا آخر سال جاری در حوزه SSD باز هم تولید خواهیم داشت.

 

*شما هم در بخش تحقیق و توسعه و هم در حوزه تولید، گام‌هایی را برداشته‌اید، اکنون وضعیت فروش‌تان به چه گونه‌ای است؟

پتانسیل و تجربه‌ای كه از قبل در زمینه فروش داشته‌ایم به ما كمك كرده كه در حوزه فروش تا كنون مشكلی نداشته باشیم. فكر می‌كنم نقطه قوت مجموعه ما این بوده كه بحث فروش را خود راسا انجام داده‌ایم و خیلی روی حمایت‌های دولتی حساب نكرده‌ایم.

درواقع چون از قبل تجربه مناسبی در حوزه فروش داشتیم و كادر مجربی در حوزه فروش داشته‌ایم لذا در مبحث فروش مشكلی نداشته‌ایم. بیشترین مشكل ما به زیرساخت‌های قانونی مربوط بوده است.

 

*در حال حاضر مشخصا چه محصولاتی توسط مجموعه فدك تولید می‌شود و میزان تیراژ این محصولات چقدر است؟

در حال حاضر رم‌های DDR3 و DDR4 را با ظرفیت‌های مختلف از 2 گیگ تا 16 گیگ تولید می‌كنیم. همچنین تولید SSD نیز داشته‌ایم كه به علت تحریم‌های بانكی و عدم امكان انتقال پول به كشور ثالث در این حوزه تولید نداریم. در خصوص تیراژ نیز باید بگویم براساس پروانه بهره‌برداری كه برای مجموعه صادر شده قابلیت تولید ماهانه 15هزار واحد كالا وجود دارد.

 

*باتوجه به اینكه تولید داخل را با تكیه بر نیروهای داخلی به انجام می‌رسانید آیا هماهنگی صورت گرفته كه بتوانید محصولات خود را به سازمان‌های دولتی بفروشید؟

من قصد ندارم مثل برخی از دوستان خیلی منفی صحبت و سیاه‌نمایی كنم. باید بگویم دوستانی كه در منطقه ویژه پیام هستند همكاری خوبی با ما دارند، در زمینه گمرك منطقه ویژه نیز، ما تاكنون مشكلی نداشته‌ایم. اما اصل واقعیت این است كه ما از جای دیگر می‌بایست حمایت می‌شدیم. یعنی علی‌رغم اینكه باتوجه به شرایط كشور و با نظر به اینكه مقام معظم رهبری بحث رونق تولید را مطرح می‌كنند و دولت هم بر این مساله تاكید دارند اما آنچه كه در نهایت پیاده‌سازی می‌شود برابر با صحبت‌های مطرح شده نیست. ما تا این لحظه از ارگان‌های دولتی هیچ مشتری نداشته‌ایم كه مستقیما درخواست خرید رم از ما داشته باشند.

این درحالی است كه محصولی كه ما تولید می‌كنیم به لحاظ قیمتی نسبت به نمونه‌های مشابه اقتصادی‌تر است و از لحاظ كیفیت محصول نیز باید بگویم حتی ارگان‌های داخلی در نامه‌نگاری‌های صورت گرفته كیفیت محصول را تایید كرده‌اند. در خصوص گارانتی نیز باید بگویم مدت زمانی كه ما برای گارانتی ارایه می‌دهیم از تمامی برندهای بازار بیشتر است.

در بحث مونتاژ نیز تمام استانداردهای IPC را رعایت می‌كنیم و طراحی‌های ما نیز براساس استانداردهای منتشر شده شركت JEDEC است و در ماه‌های آتی نیز استانداردهایCE  و ISO  را نیز دریافت خواهیم كرد.

 

*در زمینه صادرات تاكنون چه اقداماتی را انجام داده‌اید و با چه كشورهایی وارد مذاكره شده‌اید؟

ما مجموعه برنامه‌هایی برای صادرات داشته‌ایم و با برخی كشورها مثل تركیه، سوریه و روسیه نیز رایزنی‌ها و نیازسنجی‌هایی داشته‌ایم.

 

*چشم‌انداز و هدف‌گذاری شركت فدك برای آینده به چه شكلی است؟

در حال حاضر داریم روی بحث سینگل‌بورد كامپیوترها (SBC) كار می‌كنیم كه حوزه بسیار گسترده‌ای است و اگر در این حوزه به نتیجه برسیم احتمالا سه یا چهار سال درگیر این حوزه خواهیم بود. هدف‌گذاری نهایی ما نیز آن است كه بحث تولید چیپ را مد نظر داشته باشیم كه البته زمان مشخص می‌كند تا چه میزان امكان تحقق این مساله وجود دارد.

مهم نیست

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه