رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران خواستار شد:

اینترنت سازمان مدیریت بحران قطع نشود

نشست خبری رضا کرمی‌محمدی رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، ظهر روز دوشنبه دوم دی ماه در محل ساختمان این سازمان برگزار شد.

موضوع سامانه‌‌های ایجاد شده برای مدیریت و پیشگیری از وقوع بحران یکی از محورهای اصلی صحبت‌‌های رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران بود. وی در خلال سخنانش نکاتی را نیز در خصوص تاثیر فناوری اطلاعات و سامانه‌‌های ایجاد شده در مدیریت بحران در شهر تهران مطرح کرد.

در انتهای این جلسه نیز این مقام مسوول به پرسش‌‌های اختصاصی خبرنگار ما در خصوص روند پیشرفت سامانه‌‌‌‌ هشدار سریع زلزله و سامانه هشدار سیل پاسخ داد. کرمی‌محمدی همچنین در خصوص چگونگی عملکرد سامانه‌‌های مدیریت بحران در زمان قطعی اینترنت برای نخستین بار نکاتی را مطرح کرد که خواندن آنها برای کسانی که پیگیر اخبار حوزه فاوا در کشور هستند می‌‌تواند بسیار جالب و قابل تامل باشد.

موسسه ژئوفیزیک متولی ارسال هشدار بحران

رضا کرمی‌محمدی، رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در پاسخ به این سوال که آیا می‌‌توان هشدارهای سامانه هشدار سریع زلزله را از طریق صدا و سیما، پیامک و یا آژیرهای مخصوص به شهروندان اطلاع‌‌رسانی کرد و اینکه در این خصوص چه اقدامی انجام شده است، گفت: امکان انجام تمام این اقدامات وجود دارد اما اعطای مجوز آن بر عهده ما نیست و می‌‌بایست نهادهای بالادستی این مجوزها را اعطا کنند. در حال حاضر مسوول اعلام هشدار در کشور، وزارت راه و موسسه ژئوفیزیک است که همکاری خیلی نزدیکی با یکدیگر داریم اما اگر ما هم به این نتیجه برسیم که می‌‌بایست هشدار دهیم این کار را انجام نمی‌‌دهیم زيرا این کار وظیفه موسسه ژئوفیزیک است.

در ادامه رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در پاسخ به این پرسش که در خصوص سامانه ارتباط پایدار شهر تهران که برای ارتباطات بین نهادهای امدادی بوده چه اقداماتی انجام شده تا در زمان وقوع بحران ارتباطات هلال‌‌احمر، پلیس، اورژانس و سایر نهادهای امدادی بهتر صورت گیرد نیز گفت: اگر دکل‌‌های ارتباط پایدار ما نصب شوند و سیستم‌‌های مربوطه نیز روی آنها نصب شود این مشکل برطرف شده و ارتباطات کامل(در زمان وقوع بحران) برقرار خواهد ماند.

وی در پاسخ به اینکه آیا برنامه‌‌ای برای استفاده از خودروهای تامین آنتن‌های ارتباط‌‌ و ابزار مشابه در شرایط بحرانی دارند یا خیر نیز گفت: در حال حاضر یک یا دو دستگاه از این خودروها در اختیار داریم اما آنها فقط ارتباط را در بخشی محدود در اطراف خود فراهم می‌‌کنند اما در سطح یک شهر و یا یک منطقه جوابگو نیستند.

 

درخواست برقراری ارتباط اینترنتی سازمان مدیریت بحران

کرمی در پاسخ به این پرسش که آیا این موضوع صحت دارد که با بروز قطعی اینترنت برخی از سامانه‌های سازمان پیشگیری و مدیریت بحران قطع شده و اینکه آیا سرورهای سازمان پیشگیری و مدیریت بحران روی شبکه ملی اطلاعات هست یا خیر نیز گفت: ما سامانه‌‌های مختلفی داریم که برخی به اینترنت وابسته است و برخی نیست؛ آنهایی که به اینترنت وابسته هستند سامانه‌‌های اصلی ما نیستند اما در انجام کار به ما کمک می‌‌کنند و درخواست ما این است که اگر قطع شدن اینترنت از داخل صورت می‌‌گیرد این اتفاق برای ما نیفتد. سامانه‌‌های اصلی و مابقی سامانه‌‌های ما چون روی شبکه ملی‌‌اطلاعات هستند این مشکل را نداریم؛ البته در زمان قطعی اخیر اینترنت ما حدود 9 ساعت حتی در حوزه شبکه ملی اطلاعات قطعی داشتیم.

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در پاسخ به پرسشی در خصوص سامانه موقعیت‌یاب که تقاضاهای زیادی برای آن وجود داشته و می‌‌بایست در اختیار نهادهایی مثل مرکز فوریت‌‌های پلیسی و امدادی قرار گیرد نیز گفت: سازمان فاوا اعلام کرده که این اتفاق افتاده است و الان اگر (با مراکز فوریتی) تماس بگیرند موقعیت مکانی(تماس‌‌گیرنده) مشخص است ولی من خیلی از جزییات آن خبر ندارم؛ کاری که ما می‌‌توانیم بکنیم همین اپلیکیشنی است که معرفی کرده‌‌ایم. شخص اگر این اپ را داشته باشد و از آن طریق 137 را بگیرد مشکلی به منظور موقعیت‌‌یابی وجود نخواهد داشت.

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در خصوص اینکه آیا ایستگاه‌‌های باران‌‌سنج کافی و سیستم‌‌های سخت‌‌افزاری و نرم‌‌افزاری مربوطه برای سامانه پیش‌‌بینی سیل سازمان پیشگیری از بحران نصب شده و اینکه این تجهیزات بومی هستند یا خیر گفت: بخشی از تجهیزات ما بومی بوده و بخشی نیست، امسال قرار بود هشت دستگاه نصب شود که ما موفق شدیم 10 دستگاه نصب کنیم اما طرح کلی ما این است که 30 دستگاه نصب کنیم و فکر می‌‌کنم حتی بشود این میزان را تا 50 دستگاه نیز افزایش داد. اگر بودجه لازم به ما اختصاص یابد این قابلیت وجود دارد که هر 50 دستگاه را نیز نصب کنیم و ظرفیت انجام کار وجود دارد. اما پیش‌‌بینی ما این است که برای سال آتی بودجه 10 دستگاه دیگر را به ما بدهند که تا سال دیگر این اقدام را نیز انجام بدهیم.

وی در خصوص دیگر طرح‌‌های سازمان پیشگیری از بحران در حوزه فاوا نیز گفت: در حال حاضر در حال صحبت کردن با دانشگاه‌‌ها هستیم که طرح‌‌هایی را در حوزه فاوا اجرا کنیم و یکی از این طرح‌‌ها استفاده از موبایل برای تشخیص زلزله است؛ از سوی دیگر با دانشگاه شریف نیز برای ساخت سامانه ارزیابی تاب‌‌آوری در حال رایزنی هستیم و امیدواریم که این اقدامات انجام گیرد.

 

سامانه هشدار سریع زلزله در اولویت سازمان مدیریت بحران

در این نشست خبری رضا کرمی‌محمدی رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران ضمن تشریح اقدامات انجام شده برای عملیاتی شدن سامانه هشدار سریع زلزله گفت: ایجاد سامانه تخمین سریع خسارت و زلزله تهران یکی از اولویت‌های مهم سازمان است. تاکنون ۱۴ شتاب‌‌نگار در شهر تهران نصب شده است و ۱۰ شتاب‌نگار توسط سازمان نظام مهندسی و مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن و همچنین ۱۵ شتاب‌نگار با همکاری شرکت گاز در حال نصب است و در مجموع در حدود ۶۰ شتاب‌نگار به شهر تهران اضافه خواهد شد که میزان آسیب‌پذیری در نقاط مختلف شهر را در اختیار ما می‌گذارد.

وی همچنین از سامانه هشدار سریع زلزله به عنوان سامانه دومی که در اولویت‌های سازمان است، نام برد و اضافه کرد: تاکنون چهار ایستگاه شتاب‌نگار در اطراف تهران احداث شده است. احتمال اینکه زلزله بسیار قوی در شهر تهران تجربه کنیم بسیار زیاد است و به همین دلیل این سامانه‌ها هشدارهای اولیه را اطلاع خواهند داد.

کرمی‌محمدی افزود: در برنامه‌ریزی چند سال آینده باید در تمامی نقاط پیرامون شهر تهران شتاب‌نگار نصب شود و در آینده در ۴۶ نقطه دیگر پیرامونی شتاب‌نگار نصب خواهد شد. بنابراين با این کار، گاردی در اطراف تهران ایجاد می‌شود تا هرچه سریع‌تر متوجه وقوع احتمالی زلزله شویم. هرچه منبع و فاصله زلزله از تهران بیشتر باشد، امکان پیش‌بینی سریع‌تر است، اما با توجه به فاصله محدوده وقوع زلزله تا شهر بین 6 تا 20 ثانیه امکان پیش‌بینی وجود دارد.

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت شهر تهران در خصوص امکانات ارتباطی که در صورت وقوع بحران در نظر گرفته شده، بیان کرد: ممکن است سیستم ارتباطی از جمله موبایل و تلفن در هنگام زلزله قطع شود و به همین منظور طرحی در دست اقدام است. در این طرح دکل‌‌های خودایستگاهی ۴۰ تا ۶۰ متری در ۱۳۰ نقطه تهران نصب می‌شود به گونه‌ای که به صورت اپتیک با دکل‌‌های کناری ارتباط برقرار می‌کند و نیازی به ارتباطات فیبری ندارد و بر بستر رادیویی LTE هست.

 

راه‌اندازی سامانه پیش‌بینی و هشدار سیلاب

کرمی‌محمدی از راه‌اندازی سامانه پیش‌بینی و هشدار سیلاب تهران نیز خبر داد و افزود: در تهران رودخانه‌ای نداریم که طغیان کند و باعث جاری شدن سیل شود اما هفت رود دره داریم که افزایش بارندگی و افزایش حجم آب سرریزی به داخل آن سبب بالا آمدن سطح آب در ورودی رود دره‌ها و نقاط شمالی تهران می‌شود. از همین رو چندین دستگاه باران‌سنج را با مشارکت سازمان هواشناسی تهیه کرده و در ارتفاعات نصب کرده‌ایم که با استفاده از این دستگاه‌ها میزان بارش باران مشخص شده و حدود نیم ساعت قبل از آنکه سیلابی در پایین دست جاری شود سامانه اطلاع‌رسانی فعال شده و می‌توان اقدامات پیشگیرانه را انجام داد. همچنین هواشناسی اعلام کرده که با استفاده از تجربه‌های گذشته و دانش پیش‌بینی، از سه روز قبل نیز می‌تواند احتمال جاری شدن باران را پیش‌بینی کند اما این باران‌سنج‌ها احتمال سیل را اعلام می‌کنند و بسیار موثر هستند. اقدامات ثانویه دیگر مانند لایروبی مسیل‌ها نیز در مورد پیشگیری از سیل در دستور کار قرار گرفته است.