اجباری کردن رمز پویا حجم کلاهبرداری‌ها را کاهش می‌دهد

سیدمحمدحسین محمودی رییس اداره کل بانکداری شخصی و توسعه محصول بانک ملت گفت: بانک مرکزی با توجه به افزایش پرونده‌های فیشینگ و سوءاستفاده از اطلاعات کارت مشتری به وسیله کلاهبرداران و همچنین باتوجه به اینکه این سوءاستفاده‌ها از کارت مشتریان در حال حاضر به صورت زنجیره‌ای صورت می‌گیرد، برای جلوگیری از این دست کلاهبرداری‌ها تصمیم برای اجرایی و اجباری کردن رمز دوم پویا گرفت.

به گزارش روابط عمومی بانک ملت، رییس اداره کل بانکداری شخصی و توسعه محصول بانک ملت گفت: این باندهای کلاهبرداری به صورت حرفه‌ای با جابه‌جایی مبالغ‌ در میان کارت مشتریان، کار را برای مراجع نظارتی سخت کرده و در نهایت بعد از گردش بسیار پول در بین حساب‌ها آن را برداشت می‌کنند، به همین دلیل مشتری که متوجه برداشت از حسابش می‌شود اقدام به شکایت می‌کند، آن هم از فردی که خود قربانی همین کلاهبرداری است و از حسابش پول برداشت شده است. کلاهبرداران با ایجاد چنین فضای پیچیده‌ای اقدامات خود را روی حساب افراد انجام می‌دهند تا رد و نشانی از خود به‌جا نگذارند.

 وی افزود: طبیعی است در این مواقع دنبال راه‌حل باشیم، برای جلوگیری از این گونه سرقت‌ها می‌توان از پویاسازی اِلمان‌های پرداخت که در استانداردهای بین‌المللی دارای سابقه خوبی است، استفاده کرد.

محمودی گفت: بانک مرکزی با در نظر گرفتن تجربه کشورهای اروپایی در زمینه پویاسازی المان‌های پرداخت، تصمیم گرفت که روی این راهکار تمرکز کند. با پویاسازی رمز دوم می‌شود از این گونه سرقت‌های اینترنتی جلوگیری کرد و به همین دلیل بانک مرکزی طی ابلاغیه‌ای به شبکه بانکی ابلاغ کرد که بانک‌ها موظف هستند امکان رمز دوم پویا را روی کارت مهیا سازند و هر بانکی این امکان را فراهم نکند مسوول جبران خسارات وارده به مشتری است.

وی درخصوص چرایی اجبار فعال‌سازی رمز دوم یک بار مصرف این گونه گفت: با افزایش حجم کلاهبرداری و سوءاستفاده از کارت و حساب مشتریان، پلیس فتا و بانک مرکزی ضرورت فعال‌سازی و استفاده از رمز پویا را مطرح کردند و پیش‌بینی می‌شود با اجباری کردن این طرح، به میزان قابل ملاحظه‌ای از حجم کلاهبرداری افراد سودجو پیشگیری شود.