با بهترین راهکارهای رایگان بانکداری باز آشنا شوید

این روزها بانک‌ها با سرعتی خیره‌کننده در حال گسترش و تقویت فعالیت‌های خود هستند و توانسته‌اند در سال‌های اخیر راهکارهای خیره‌کننده‌ای ارایه کنند که دستیابی به آنها زمانی غیرممکن تصور می‌شد.

استراتژی‌ها، فناوری‌های نوین بانکی و نیز تمامی مدل‌های تجاری نوین بانکی همچون یک سمفونی در کنار یکدیگر کار می‌کنند. در این میان اما نرم‌افزارهای بانکی یکی از اصلی‌ترین دارایی‌های مدل تجاری هر بانک محسوب مي‌شوند.

امروزه برخی از بهترین سیستم‌های نرم‌افزاری بانکی از طریق مشتری هدایت می‌شوند و تحقق بانکداری هوشمند را تسهیل می‌کنند.

ایجاد توانایی لازم براي توسعه فناوری‌های نوآورانه به همراه تقاضای فزاینده مشتری دو عاملی هستند که ساختار صنعت بانکی را متحول می‌کنند. دیجیتالی شدن بانک‌ها آشکارا تغییراتی اساسی در نحوه عملکرد آنها ایجاد کرده است، اما برای پیشبرد و پیروزی در آینده این صنعت، بانک‌ها باید با چالش‌های روزافزونی که با آنها مواجه می‌شوند، مقابله کنند.

غلبه بر چالش‌های حوزه بانکی می‌تواند با دو رویکرد مختلف انقلاب یا تکامل  صورت گیرد. در دنیای امروز بانک‌ها باید نرم‌افزاری را مورد استفاده قرار دهند که بتواند به آنها در ثبات، شکوفایی و رفع نیازهای مشتریان کمک کند، به همین منظور آنها باید از شر سیستم‌های ایستا و جدا از هم قدیمی سیستم بانکی خلاص شوند.

بانک‌ها می‌توانند برای غلبه بر چالش‌های‌های خود با انتخاب بهترین نرم‌افزار بانکی کار خود را پیش ببرند.

نرم‌افزار بانکی چیست؟

نرم‌افزار بانکی که در صنعت بانکداری مورد استفاده قرار می‌گیرد به عنوان سیستم عصبی مرکزی بانک عمل می‌کند و به بهبود گردش کار بین یک بانک و کاربر آن کمک می‌کند. چنین نرم‌افزاری به خودکارسازی فرایندهای روزانه بانکی کمک می‌کند. در حال حاضر تعداد زیادی سیستم نرم‌افزاری بانکی وجود دارد که به‌طور خاص برای کارکردهای اصلی بانکداری تهیه شده‌اند.

 

ویژگی‌های کلیدی نرم‌افزارهای بانکی

اگر بخواهیم به ویژگی‌ها و کاربردهای کلیدی ارایه شده توسط نرم‌افزار بانکی اشاره کنیم باید به مواردی همچون امکان پردازش حساب و زمان معامله، مدیریت بودجه چند ارزی و امکان گردش کار حسابداری اشاره داشته باشیم.

امروزه با وجود طیف متنوع راهکارهای نرم‌افزاری بانکی موجود در بازار، انجام عملیات بانکی برای بانک‌ها به مراتب ساده‌تر شده است. از ارتقاي زیرساخت‌های موجود بانک گرفته تا مدیریت عملیات روزانه و کاهش هزینه و زمان، این نرم‌افزارهای بانکی کمک شایانی به بانک‌ها و مشتریان آنها می‌کنند.

در حال حاضر شاخه‌های مختلف حوزه بانکداری همچون بانکداری شرکت‌ها، بانکداری سرمایه‌گذاری، بانکداری تجاری و بانکداری بازرگانی همگی در حال جایگزین کردن سیستم‌های سنتی خود با نرم‌افزارهای بانکی هستند که می‌تواند به آنها در پردازش فعالیت‌های روزانه‌شان کمک کند.

امروزه راهکارهای مختلف نرم‌افزاری برای بانک‌ها وجود دارد که از طریق آنها، نیازهای مختلف هر بخش بانکی را تامین و برطرف می‌کنند. به عنوان مثال، بانک‌های خرد و تجاری می‌توانند از نرم‌افزار اصلی بانکداری استفاده کنند. بانک‌های سرمایه‌گذاری می‌توانند از نرم‌افزاری استفاده کنند که دارای ویژگی‌هایی مرتبط با مدیریت میزهای تجاری و حساب‌های همه مشتریان باشد.

همچنین راهکارهای نرم‌افزاری بانکی نیز وجود دارد که به‌طور خاص وظایفی مانند عملیات پشت دفتر، تجارت، خزانه‌داری، بانکداری، حسابداری، منابع انسانی، فروش و بازاریابی را نیز در بر می‌گیرند.

تعداد کمی از این نرم‌افزارها بسته به ویژگی‌های منحصر به فردشان بسیار گران‌قیمت هستند و از سوی دیگر تعداد کمی از آنها برای بارگیری کاملا رایگان در دسترس هستند. با توجه به تنوع بالای نرم‌افزارهای بانکداری، بانک‌ها بسته به اندازه و نوع فعالیت بانکی خود می‌توانند بهترین راهکارهای نرم‌افزاری بانکی را برای تقویت فعالیت‌های اصلی خود انتخاب کرده و مورد استفاده قرار دهند.

در ادامه فهرستی از بهترین نرم‌افزارهای بانکی رایگان به شما ارایه شده که به معرفی آنها می‌پردازیم.

 

نرم‌افزار بانکی سیکلوس

سیکلوس یک راه‌حل نرم‌افزاری و قابل اعتماد نرم‌افزار بانکی است که با یک سری ویژگی‌های قدرتمند همراه است. این نرم‌افزار همچنین به صورت یک نسخه رایگان برای استفاده در دسترس است و در نسخه Open Source  نیز موجود است.

نسخه فعلی سیکلوس 4.12.1 است؛ این نرم‌افزار می‌تواند یک گزینه ایده‌آل باشد زیرا بانکداری مقرون به صرفه و پیشرفته را ممکن می‌سازد.

سیکلوس یکی از امن‌ترین، مقیاس‌پذیرترین و در عین حال انعطاف‌پذیرترین سیستم‌های نرم‌افزاری بانکی است که امروزه در بازار موجود است.

استفاده از این نرم‌افزار بانکی برای بانک‌های خرده‌فروشی و سیستم‌های مکمل معاملات مالی انتخاب مناسبی به شمار می‌رود.

از جمله ویژگی‌های برجسته این نرم‌افزار می‌توان به ارایه بانکداری موبایلی، بانکداری آنلاین، سرویس‌های پیامکی، تسهیل پرداخت از طریق "کیو آر" و امکان پرداخت از طریق NFC اشاره کرد.

 

نرم‌افزار  Myfos

Myfos X  يکی دیگر از نرم‌افزارهای قدرتمند مالی و بانکی است که به مدل‌های تجاری بانکی اجازه می‌دهد تا به خدمات گسترده‌تری دسترسی داشته و مشتری‌محور باشند. این نرم‌افزار این امکان را به کاربران می‌دهد تا اعتبار و سپرده‌های جدید را به راحتی ایجاد، پیکربندی کرده و راه‌اندازی کنند. این نرم‌افزار همچنین امکان پاسخ سریع و آسان به مشتری را فراهم می‌کند.

به عنوان یک نرم‌افزار بانکداری آزاد و منبع باز، Myfos X  برای همه نوع خدمات مالی، ایده‌آل به شمار می‌رود. بانک‌ها، موسسات اعتباری و شرکت‌های مالی و سرمایه‌گذاری می‌توانند از این نرم‌افزار برای انجام فعالیت‌های خود استفاده کنند.

این نرم‌افزار می‌تواند در هر محیط کاربری و بر بسترهای مختلف از جمله کلود و البته به شکل آنلاین یا آفلاین ارایه شود.

طراحی مناسب، رسپانسیو بودن، امکان ارایه همزمان خدمات به کاربران موبایلی و نیز بر بستر وب و مدیریت مشتری از جمله ویژگی‌های شاخص این نرم‌افزار هستند.

 

نرم‌افزار بانکی  MyBanco

MyBanco  یکی از محبوب‌ترین و قدرتمندترین سیستم‌های نرم‌افزاری بانکی منبع باز است. بانک‌ها یا هر شرکت مالی و تجاری دیگر با استفاده از این نرم‌افزار می‌توانند در هزینه خود صرفه‌جویی کنند.

از جمله ویژگی‌های اصلی این نرم‌افزار امکان ارتباط متقابل سریع و آسان، مدیریت مشتری و سپرده‌ها و برداشت‌ها، مدیریت معاملات، مدیریت بهره، پرداخت و نقل و انتقالات، مدیریت ارتباط با مشتری، مدیریت وام و مدیریت حساب است.

 

نرم‌افزار Jainam

نرم‌افزار Jainam یک راه‌حل نرم‌افزاری آسان برای کار بانکی است که برای چندین مدل تجاری مبتنی بر امور مالی مناسب است. نرم‌افزار Jainam برای صدور صورت‌حساب و حسابداری وام‌های خرد، گزینه بسیار مناسبی است. این نرم‌افزار به صورت نسخه دسک‌تاپ، ابری و موبایل در دسترس است. این نرم‌افزار به کاربران اجازه می‌دهد تا تجارت خود را به صورت خودکار انجام داده و از هر جای دنیا بر آن نظارت کنند.

کاربرپسند بودن، مدیریت حسابداری، مدیریت اطلاعات، مدیریت اعطای وام و مدیریت معاملات، مدیریت پروفایل مشتری و امکان دریافت گزارش روزانه از جمله ویژگی‌های اصلی Jainam است.

اگرچه همچنان نرم‌افزارهای بانکی بسیار زیاد دیگری براي معرفی وجود دارد اما به منظور جلوگیری از اطاله کلام، در نوشته‌های آتی به معرفی آنها و مزایا و ویژگی‌هایشان خواهیم پرداخت.