مدیرعامل شرکت امید ژرف‌نگر:

تنها ارایه‌دهنده SLA واقعی در ایران هستیم

ز چندین سال پیش و با فراگیر شدن اینترنت، شعاری در حوزه ارتباطات شکل گرفت با این مفهوم که باید همه‌چیز روی اینترنت قرار گیرد. در ایران هم این امر مصداق دارد اما نکته مهم این است که حجم کاربران در شبکه‌ اینترنت به واسطه جهانی و فراگیربودن بسیار بالاست و از سویی هرچه شبکه عمومی‌تر شود امکان هک شدن یا نشت اطلاعات یا حمله سایبری به آن بیشتر می‌شود. اساسا در شبکه‌های عمومی امکان دسترسی همه مردم به آن شبکه باید آسان باشد ولی امری که نباید از آن غافل شد این است که در برخی شبکه‌های اختصاصی از جمله شبکه بانک‌ها و سازمان‌های بزرگ خدمت‌رسانی، امنیت و کیفیت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، بنابراین در شبکه اختصاصی باید برعکس عمل کرد یعنی نباید امکان دسترسی آزاد برای کاربران عمومی فراهم باشد.

کاری که چند سالی است شرکت امید ژرف‌نگر به عنوان شریک تجاری شرکت مخابرات ایران انجام داده و به همین منظور سرویس دیتا با نام تجاری نورونتا را ارایه می‌دهد. تکنولوژی شبکه نورونتا از نوع TDM است و ارتباطات در این شبکه ماهیتا به صورت اختصاصی برقرار می‌شود.

در یک صبح برفی با حمید یزدانی مدیرعامل شرکت امید ژرف‌نگر در مورد تکنولوژی نورونتا و چگونگی سرویس‌دهی به مشترکان گفت‌وگو کردیم که در ادامه می‌خوانید.

 

به عنوان اولین سوال توضیح دهید که نورونتا چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

 نورونتا یک شبکه کاملا مجزا از شبکه‌های عمومی است، مبنای شبکه‌های عمومی بیشتر روی پروتکل‌های بین‌المللی مثل اینترنت است. اما مهم‌ترین مشخصه شبکه نورونتا این است که یک جزیره کاملا مستقل از شبکه اینترنت و شبکه‌ای در‌ لایه دو است و به هیچ وجه امکان ورود کاربران ناشناس مانند کاربران اینترنت در آن وجود ندارد. به عنوان مثال شبکه هلال‌احمر یک شبکه امداد و نجات است و هر اتفاق و واقعه‌ای که در کشور رخ بدهد نباید کار این شبکه مختل شود. یا در مورد شبکه‌های کنترلی برق، اگر برق قطع شود خدمات دیگر که وابسته به برق است مانند بیمارستان‌ها،‌ خدمات هلال‌احمر،‌ مخابرات، پست و غیره که به نوعی به برق وابسته هستند،‌ دچار اختلال خواهند شد.

 شبکه به دلیل ماهیت TDM Base بودن آن و کیفیت بالای محصولات استفاده شده، همواره ضریب دسترسی بالای 99درصد را دارد و از آنجا که شبکه‌های TDM و SDH به صورت Circuit Switch هستند و با توجه به اینکه در این لایه سرویس صرفا به صورت سیگنال‌های همزمان بین دو نقطه برقرار می‌شود، بنابراین ضریب نفوذ روی این ارتباطات نزدیک به صفر است و با هرگونه دستکاری و اقدام به ورود، ارتباط قطع می‌شود.

لفظ نورونتا هم از اینجا نشات گرفته که"نورون "یک کلمه لاتین علمی به معنی شبکه عصبی بدن است و "تا" نیز به معنی همتا یا مشابه است. عملا شبکه‌ای که از سال‌های دور طراحی کردیم و آن را روز به روز گسترش و ارتقا دادیم شبیه شبکه عصبی بدن طراحی شده که فوق‌العاده امن، پایدار، منظم و باکیفیت است.

 

اساسا چه شد که تصمیم به مشارکت با مخابرات در زمینه ارایه نورونتا گرفتید؟

ما از سال 78 که همکاری خود را با مخابرات آغاز کردیم پیشنهاد ایجاد شبکه leased line را ارایه دادیم که در آن پهنای باندی ایجاد می‌شد که از ابتدا تا انتها اجازه اشتراک و sharing با دیگران نداشت. مخابرات در آن زمان از این قضیه استقبال کرد و اولین بار برای بانک‌ها این شبکه را راه‌اندازی کرد. قبل از آن ما این پیشنهاد را در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران برای شبکه‌های عملی کشور ارایه داده بودیم و بین سال‌های 78 تا 80 حدود 400 دانشگاه و مرکز پژوهشی را از طریق همین شبکه اختصاصی به یکدیگر متصل کردیم.

با راه‌اندازی این شبکه موفق شدیم پایلوت موفقی در ایران داشته باشیم که مخابرات هم آن را پذیرفت و با ارایه این پایلوت توانستیم در یکی از مناقصه‌های مخابرات برنده شویم که به نوعی می‌توان گفت پایه شبکه بانکی کشور شد و بانک‌ها از آن استقبال کردند. در آن زمان اولین شبکه بانکی کشور را بانک ملی با محوریت و مدیریت و اجرای شرکت خدمات انفورماتیک راه‌اندازی کرد که روی VSATبنا شده بود. VSAT عملا ایستگاه‌های زمینی را به شعب می‌داد و براساس پهنای باندی که استفاده می‌کردند باید رقم‌های دلاری بالایی پرداخت می‌کردند که هزینه بالایی را به بانک‌ها تحمیل کرده بود در عین اینکه از پایداری و امنیت مناسب نیز برخوردار نبود.

یک سال پس از این ماجرا، ما وارد حوزه ارتباطات مخابرات شدیم و عملا بانک‌ها متوجه شدند که هزینه‌های این شبکه یک صدم هزینه‌های VSAT است و در عین حال امنیت و پایداری بالاتری از VSAT دارد. تمامی بانک‌ها از این شبکه استقبال کردند و فشار سنگینی بر مخابرات ایران وارد شد که این شبکه را گسترش دهد زيرا پاسخگوی تمامی شعب نبود. در واقع مخابرات پاسخگوی نیاز بانک‌ها از لحاظ امنیت شبکه و کیفیت بود اما پاسخگوی کمیت و تعداد شعب بانک‌ها نبود.

در آن زمان مخابرات دستورالعملی به تمام استان‌ها ابلاغ کرد تا مخابرات استان‌ها بتوانند به تشخیص خود توسعه از بستر بدهند و شبکه را تقویت کنند. به‌تدریج از سال‌های 82 تا 86 بانک ملی هم به این شبکه پیوست و دیگر بانک‌ها هم بسیار استقبال کردند. از سال 86 مخابرات توسعه را به‌دلیل تغییرات در ترکیب سهامداران خود متوقف کرد و ما پیشنهادی به مخابرات ایران دادیم که این توسعه را با سرمایه بخش خصوصی انجام دهیم. این کار بدون مشارکت مخابرات امکان‌پذیر نبود و موافقت مخابرات را پس از هفت سال دریافت کردیم و از سال 95 قرارداد مشارکت BOT منعقد شد و در آن زمان حدود 40 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کردیم، شبکه را توسعه دادیم و پهنای باندها را افزایش دادیم و در عین حال تعهدی هم به مخابرات و بانک‌ها دادیم که حاضریم SLA یا موافقت سطح کیفی خدمات بدهیم. سازوکارهای فرایندهای SLA هم پس از دو سال در تمام استان‌ها طراحی و اجرا شد و موفق شدیم از اواسط سال 97 تمامی پورت‌های شبکه نورونتا را به پورت‌های با تضمین کیفیت تبدیل کنیم و در حال حاضر تنها سرویس ارتباط دیتای ارایه‌دهنده SLA، تضمین کیفیت انتها به انتها در سراسر کشور محسوب می‌شویم.

 

آیا بازار هدف شما بیشتر بانک‌ها هستند؟

 بازار هدف ما در ابتدا بانک‌ها بودند ولی در حال حاضر هلال‌احمر، شرکت‌های بزرگ مثل پست، سازمان برنامه و بودجه،‌ سازمان تامین اجتماعی و بسیاری از سازمان‌های بزرگ که مراکز حساس و حیاتی و مهم دارند که با قطع ارتباط، خدمات‌شان مختل می‌شود جزو مشتریان ما محسوب می‌شوند. در حال حاضر بازار ما نسبت به قبل سه برابر توسعه پیدا کرده است.

 

برگردیم به مشارکت شما با مخابرات، چه تمهیداتی برای بهره‌وری مضاعف در این مشارکت دارید؟

بخش خصوصی چاره‌ای جز بهره‌ور بودن ندارد، وقتی ما سال 95 این پروژه را از مخابرات تحویل گرفتیم تعداد پورت‌های منصوبه حدود 20 هزار پورت و کل پهنای باندی که در شبکه اشغال شده بود 10 گیگابایت بود. سال95 ما شاهد یک شبکه قفل‌شده از لحاظ پهنای باند و با درآمد کاهشی بودیم. از آن زمان تا کنون که حدود سه سال می‌گذرد ظرفیت اشغال‌شده شبکه توسط مشترکان از 10 گیگابایت به 30 گیگابایت رسیده و درآمد هم بالغ بر هشت برابر افزایش یافته است. توجه کنید که بهترین بهره‌وری را در نتایج،‌ کمیت‌ها و کیفیت‌ها می‌توان دید. درست است که شاید نتوان کیفیت را به‌طور دقیق اندازه‌گیری کرد ولی کیفیت‌ در سرویس‌های ارتباطات و مخابرات منجر به درآمد می‌شود. ما معتقدیم هر کیفیتی منجر به درآمد بالاتر می‌شود؛ وقتی کیفیت وجود نداشته باشد عملا درآمد کاهش پیدا می‌کند و مشتریان هم ریزش خواهند داشت. بنابراین کیفیت می‌تواند تبدیل به خط‌کش و کمیت شود.

 

شما به SLA اشاره کردید و ادعا دارید که نورونتا تنها سرویس ارتباط دیتای ارایه‌دهنده SLA واقعی است. چطور این مهم را عملیاتی می‌کنید که مشتری خاطرجمع باشد؟

SLA در دنیا یک استاندارد بسیار مشخص دارد، یعنی ما با مشترک خود قراردادی امضا می‌کنیم و اگر قطعی داشتیم یا اختلالاتی پیش آمد مشمول جریمه می‌شویم.

مثلا در شبکه لایه دو، میزان قطعی در ماه یا میزان بیت‌ و بایت‌هایی که در طول ماه از دست می‌دهیم مهم است. به عنوان مثال در SLA برنز که حداقل SLA ایران است میزان قطعی در ماه 14 ساعت است، یعنی مخابرات ایران مجاز است 14 ساعت در ماه قطع باشد و مشتری هم نمی‌‌تواند اعتراضی کند و قاعدتا جریمه‌ای هم به شرکت مخابرات تعلق نمی‌گیرد ولی ما این آیتم را در سراسر کشور به نقره تبدیل کردیم. در SLA نقره‌ای میزان قطعی در ماه 7 ساعت است و مازاد بر آن شامل جریمه می‌شود که جریمه‌ها نیز براساس استاندارد، جداول مشخصی دارد. در واقع مخابرات ایران با وجود اینکه همواره سرویس باکیفیتی داشته است اما هیچ‌گاه متعهد به مشتری به عنوان قرارداد SLA نبوده و اولین بار است که پس از 65 سال از زمان تاسیس شرکت مخابرات، حاضر شده که جریمه بپذیرد، این جریمه هم عملا از محل درآمدهای شریک که شرکت ژرف‌نگر باشد باید پرداخت شود. اما نکات ریزی در این بین وجود دارد و این تضمین باید در تمام مسیر شبکه وجود داشته باشد. برای مثال اگر ارتباط از زیرساخت قطع شود دو روش مواجهه وجود دارد؛ نخست اینکه بگوییم زیرساخت قطع شده و به ما ارتباطی ندارد و راه دوم که نورونتا آن را انتخاب کرده این است که قطعی زیرساخت را هم ما دنبال می‌کنیم. در واقع SLA به معنی زنجیره تعهدات است و نورونتا کل زنجیره را در این مسیر متعهد می‌شود. بنابراین تضمین کیفیت در این روش انتها به انتهاست و علی‌رغم اینکه شرکت ارتباطات زیرساخت از نظر حقوقی یک شرکت کاملا مستقل از شرکت مخابرات ایران است، اما ما قراردادهایی را با زیرساخت داریم تا تعهداتی که به مشتری می‌دهیم به نوعی توسط زیرساخت تامین شود و ما عملا با همکاری شرکت ارتباطات زیرساخت توانستیم تضمین کیفیت انتها به انتها دهیم، تاکید می‌کنم؛ نورونتا تنها شبکه‌ای است که SLA واقعی انتها به انتها دارد. بعضی شبکه‌ها ادعا می‌کنند SLA دارند اما مشکل آنها این است که ذکر می‌کنند به شرط برقراری ارتباطات مخابرات ایران و زیرساخت؛ یعنی اگر مخابرات به عنوان اپراتور مادر قطع باشد یا زیرساخت مشکلی داشته باشد به مشترکان اعلام می‌شود که ارتباط از مخابرات یا زیرساخت قطع است و ما مسوولیتی نداریم در حالی که فرق شبکه نورونتا با سایر شبکه‌ها در انتها به انتها بودن آن است یعنی هرجایی قطعی وجود داشته باشد، مسوولیت با نورونتا است.

ما در سال 97 اولین بار SLA نقره را برای تمامی پورت‌ها فعال و اعلام کردیم که باید پرداختی مشترکان دو برابر شود و جالب است بدانید با این وجود ما کاهش مشترک نداشتیم و همه مشترکان رضایت داشتند که دو برابر هزینه کنند ولی به هیچ عنوان شبکه را ترک نکنند. علاوه بر این در آذر سال گذشته 21 هزار مشترک داشتیم اما در حال حاضر به حدود 30 هزار مشترک رسیدیم بنابراین رویش هم داشته‌ایم. البته این گونه نیست که ما اصلا کاهش مشترک نداشته باشیم، در واقع کاهش مشترک ما بیشتر در جاهایی است که معمولا پهنای باند کوچکی را به خود اختصاص می‌دهند (مثل جمع‌آوری ATMها و شعب کوچک بانک‌ها که توجیه اقتصادی برایشان ندارد) و از طرف دیگر رویش‌ها خیلی بیشتر است و پهنای باند بالایی را نیز به خود اختصاص می‌دهند.

 

گستره پهناوری نورونتا در کشور به چه میزان است؟

از ابتدای فعالیت‌مان در تمام شهرستان‌ها و شهرهای کوچک هر جایی که بانک و شعبه بانک وجود داشته ما نیز حضور داشته و آنجا را تجهیز کردیم. در توسعه سال 95 بازطراحی و بازسازی انجام دادیم و ظرفیت‌ها را نیز تقویت کردیم. یعنی علاوه بر اینکه پوشش را تقویت کردیم ظرفیت‌ها را نیز بالا بردیم. در حال حاضر نورونتا در بالغ بر 1800 سایت‌ و مرکز مخابراتی تجهیزات دارد و توسعه شبکه نورونتا به‌طور دائم بر اساس نیاز مشتری انجام می‌گیرد. ما تنها در نقاط مرزی یا روستاها حضور نداریم زيرا شبکه ما عمومی نیست و حضور در این نقاط برای شبکه‌های اختصاصی توجیه اقتصادی ندارد.

 

برای سرویس‌دهی آنلاین در این گستره چه پیش‌بینی و اقداماتی کردید؟

ما یک مرکز عملیات شبکه در مخابرات داریم که در آنجا تمام آیتم‌های شبکه را به صورت آنلاین مانیتور می‌کند و اگر جایی کوچک‌ترین اختلالی در شبکه ایجاد شود ما متوجه می‌شویم. برای SLA نقره ما پیشگیری قبل از اختلال نمی‌کنیم زيرا هزینه‌های آن سنگین است اما برای SLAهای الماس و طلایی قبل از اینکه مشتری متوجه اختلال شود، مرکز عملیات نورونتا متوجه خرابی شده و رفع خرابی انجام می‌شود.

این فرایند در برخی مراحل به‌طور سیستماتیک انجام می‌شود و در برخی مراحل نیاز به پیگیری‌های دستی دارد به این شکل که ما در استان‌ها نمایندگان محلی داریم که مباحث راه‌اندازی یا رفع خرابی را پیگیری می‌کنند. مرکز عملیات شبکه ما مانند مغز عمل می‌کند و تمام اعضا و جوارح شبکه را کنترل می‌کند. اگر کوچک‌ترین اختلالی در این شبکه به وجود بیاید و بر فرض، یکی از استان‌ها دچار اختلال شود چون ما دسترسی فیزیکی به تمام استان‌ها نداریم به نمایندگان‌مان در استان‌ها که در ضرر و زیان و سود ما شریک هستند اعلام خرابی می‌کنیم و آنها بر اساس پروتکل‌های پیش‌بینی شده، کار را پیگیری و اختلالات را بر اساس دستورات مرکز کنترل و عملیات شبکه برطرف می‌کنند.

بنابراین مغز در مرکز کنترل شبکه عملیاتی عمل می‌کند و نمایندگان ما به عنوان بازوهای نورونتا در استان‌ها فعالیت می‌کنند. هم‌اکنون تعداد همکارانی که در تهران و نمایندگی‌ها در نگهداری و توسعه شبکه نورونتا فعالیت دارند بالغ بر 300 نفر هستند.

 

ظاهرا شورای‌عالی فضای مجازی مصوبه‌ای را برای استفاده از سرویسی مطابق با ويژگي‌هاي نورونتا ابلاغ کرده است. لطفا در این مورد توضیح دهید؟

ما از مصوبه شورای‌عالی فضای مجازی اطلاع نداشتیم، اگر باخبر بودیم فشار بیشتری در توافقات قراردادی و طراحی و اجرای شبکه نورونتا می‌گذاشتیم که حداقل چند سال زودتر این پروژه مشارکتی آغاز شود. البته ناگفته نماند که مخابرات پنج سال بررسی کارشناسی و عمیق کرد و سرانجام سال 95 این قرارداد را ابلاغ کرد. مهر ماه 95 قرارداد مشارکتی با مخابرات ایران امضا شد و در آذر ماه همان سال شورای‌عالی فضای مجازی مصوبه‌ای به نام مصوبه تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات منتشر کرد که دو بند آن به‌طور مستقیم به نورونتا مربوط است. در این مصوبه آمده است که مراکز حیاتی، حساس و مهم کشور باید شبکه اختصاصی غیراشتراکی داشته باشند. در بحث اختصاصی‌سازی در شبکه عمومی می‌توانیم به صورت مجازی Tunnel بزنیم و پهنای باندی که بتوان تا حدی کیفیت را تضمین کرد برای مشتری ایجاد کنیم ولی باز هم شبکه اشتراکی است و طبق مصوبه شورای‌عالی فضای مجازی برای مراکز مهم کشور باید از شبکه اختصاصی و غیراشتراکی استفاده شود. این مصوبه بند دیگری هم دارد که تمام این مراکز حساس و حیاتی و مهم باید تضمین کیفیت انتها به انتها هم داشته باشند. به این معنی که هر اپراتوری که سرویسی به این نوع مراکز ارایه می‌دهد باید برای انتها به انتهای سرویس خود تضمین بدهد؛ این تضمین همان SLA است که در مورد آن صحبت کردیم. بنابراین اگر ما نتوانیم SLA را تامین کنیم باید به مشتری جریمه پرداخت کنیم و از‌ آنجا که مشترکان ما مشترکان عادی و عمومی نیستند به‌طور بر کار ما به شکل هوشمندانه نظارت می‌کنند.  

 

آیا تا کنون شکایتی از شما به سازمان تنظیم‌ مقررات ارایه شده است؟

خیر تاکنون هیچ شکایتی از ما نشده است. این در حالی است که ما ابزارهای شکایت از قبیل Online Monitoring را هم در اختیار مشترکان خود قرار داده‌ایم تا بر کار ما نظارت دائمی داشته باشند.

 

توجیه مشترکان شما برای استفاده از سرویس VIP همچون نورونتا چیست؟

واقعیت این است که مشترک مقایسه می‌کند و چنانچه کیفیت بر طبق استانداردهای اصولی و جهانی رعایت شود همواره هواداران خود را خواهد داشت. مشترکان ما مشتریان بسیاری هوشمندی هستند و همیشه چیزی را که به دست می‌آورند در قبال مبلغی که هزینه می‌کنند، با یکدیگر مقایسه می‌کنند. علی‌رغم اینکه نورونتا در حال حاضر از تمام سرویس‌های دیگر در کشور گران‌تر است اما با این حال مشتری خود را داشته و رو به افزایش هم بوده است، یعنی هم پهنای باند و هم تعداد مشترکان ما افزایش یافته‌اند. البته گرانی که به آن اشاره کردم در حدی نیست که تفاوت قیمت باعث شود مشتری ما به سرویس‌های دیگر مهاجرت کند و سعی کرده‌ایم مشترک را راضی نگه داریم. به عنوان مثال در مقایسه با سطوح کیفی دیگر سرویس‌ها، سطوح کیفی ما خیلی بالاتر است، تمام سرویس‌هایمان در کشور نقره است به غیر از سرویس‌های خاص که روی طلا و الماس است، در حالی که تمام سرویس‌های مشابه ما با SLA سطح برنز یا پایین‌تر است و حتی بعضی از اپراتورها در بسیاری از موارد شرایط SLA انتها به انتها را تضمین نمی‌کنند.

 

به غیر از SLA که مطرح کردید چه تسهیلات ویژه‌ دیگری به مشتریان خود ارایه می‌دهید؟

مهم‌ترین آن همین SLA است اما از لحاظ مقایسه‌ای سرعت پاسخگویی و سرعت راه‌اندازی ما بالاست. در شبکه‌های ثابت یکی از خواسته‌های مشتریان سرعت عمل در راه‌اندازی سرویس برای آنهاست. به محض اینکه تقاضا ایجاد می‌شود سعی می‌کنیم در کمترین زمان ممکن سرویس را ارایه دهیم. نکته دیگر سرعت پاسخگویی است؛ در حال حاضر مرکز خدمات پس از فروش شرکت مخابرات ایران سامانه 2010(021) با راه‌اندازی منوی اختصاصی پاسخگوی مشکلات، قطعی‌ها و سوالات مشترکان این شبکه به‌صورت VIP هستند، با این امکان مشترکان شبکه نورونتا در اسرع وقت بدون نیاز به انتظار در صف تماس به اپراتور متصل شده و به آنها خدمات داده می‌شود. همچنین برای مشترکان SLA نرم‌افزار Ticketing اختصاصی طراحی شده است که از سایت www.zharfnegar.ir در دسترس است. در این سیستم علاوه بر اینکه تمامی مشکلات مطرح شده به مرکز تماس ثبت می‌شود، مشتری نیز می‌تواند با ورود به پنل کاربری خود وضعیت شبکه‌اش را به صورت آنلاین ملاحظه کند. در هر حال قابلیت پیگیری مشکل اعلام شده در تمامی مراحل تا رفع ایراد توسط مشتری در این نرم‌افزار وجود دارد. نرم‌افزار مذکور این قابلیت را نیز داراست که مشترک در هر مکانی می‌تواند به سیستم وصل شده و تیکت مورد نظر را ایجاد و پیگیری کند. به محض ایجاد تیکت توسط مشترک، SMS حاوی کد پیگیری تیکت مذکور، درصورت تمایل به شماره خط مشترک ارسال می‌شود.

این سیستم مختص تهران نیست و برای کل کشور چنین رویکردی داریم یعنی کیفیتی که ایجاد می‌شود در اقصا نقاط کشور یکسان است.

اما نکته مهم این است که هیچ کیفیتی اتفاقی نیست. این مساله برای سازمان‌ها بسیار مهم است زيرا مدیر یک سازمان که مسوولیت می‌گیرد و می‌خواهد خدماتی را به مردم یا سازمان‌های دیگر ارایه دهد برایش مهم است که در خدمات ارتباطی‌اش که از حیاتی‌ترین خدمات است اختلال ایجاد نشود و یا اگر اختلال ایجاد شد، نخواهد بین چند اپراتور جست‌وجو کند تا در نهایت منشا اختلال را پیدا کند. در حال حاضر نورونتا در واقع کل زنجیره ارتباطات را مدیریت و تضمین می‌کند. ما رضایت مشتریان را کنترل می‌کنیم که روز به روز در حال افزایش است. ما در حال حاضر به اندازه کافی ظرفیت خالی داریم و به دنبال آن هستيم كه 30 هزار مشتری فعلی را حداقل به دو برابر افزایش دهیم و این مساله یک امتیاز است برای سازمان‌ها تا از ظرفیت‌های فعلی نورونتا استفاده کنند. به هرحال به دلیل مشکلات بین‌المللی تامین تجهیزات مشکل شده است اما از لحاظ نیروی انسانی خبره، از بعد نرم‌افزاری و از لحاظ سازوکارها و فرایندهای SLA هیچ مشکلی نداریم و تا به حال حتی در شرایطی که اینترنت قطع شده است کوچک‌ترین اختلالی در شبکه نورونتا نداشته‌ایم و با بیش از 20 سال فعالیت، چه در شبکه علمی و چه در شبکه بانکی ما تاکنون با هیچ‌گونه حملات سایبری مواجه نشده‌ایم و هیچ سابقه اختلال ناشی از حملات در این شبکه وجود ندارد.

نقد و بررسی بازی