همه آنچه می‌بایست درباره سیستم پرداخت موبایلی چین بدانید

چینی‌ها پیشگام جامعه بدون پول

وقتی صحبت از انجام تراکنش از طریق پرداخت‌های موبایلی می‌شود بدون شک می‌بایست چین را در صدر انجام این سبک تراکنش‌ها قرار دهیم و باید گفت چینی‌ها نسبت به سایر کشورها گام‌های موثرتری برای تبدیل شدن به یک جامعه بدون پول برداشته‌اند.

eMarketer  پیش‌بینی کرده است که تا سال 2021، 79.3درصد از کاربران تلفن‌های هوشمند در چین از اسکن کردن، تپ کردن و سایر راهکارهای موبایلی برای خرید و فروش استفاده کنند. در این مطلب تمام اطلاعاتی را که در خصوص راهکارهای پرداخت موبایلی در چین باید بدانید در اختیار شما قرار می‌دهیم.

در این مقاله در خصوص روند سیستم‌های پرداخت تلفن همراه در چین، پلتفرم‌های پرداخت تلفن همراه متداول و آنچه که یک جامعه بدون پول که دومین اقتصاد بزرگ جهان نیز هست به آن نیاز دارد اشاره شده است.

 

سیستم پرداخت متداول در چین

اگر از سال 2012 تا به امروز نگاهی به روش‌های متداول پرداخت در چین داشته باشیم متوجه می‌شویم، حدود 96درصد از پرداخت‌ها در این کشور از طریق انواع مختلفی از جمله نقدی، چک و کارت‌های اعتباری و دبیت‌کارت صورت گرفته است. با این وجود به لطف معرفی شدن روش‌های جدید پرداخت موبایلی در این سال‌ها، سیستم‌های پرداخت به‌طور بنیادی در چین متحول شده‌اند.

در چین رشد سیستم‌های مبتنی بر پرداخت موبایلی عملا تا سال 2014 اتفاق نیفتاد اما از سال 2014 تا 2019 پیشرفت چینی‌ها در همه‌گیر کردن سیستم‌های پرداخت موبایلی به شکل بود که در سال 2019 حدود 90 درصد چینی‌ها عملا از سیستم‌عامل‌های پرداخت تلفن همراه برای پرداخت‌های خود استفاده کردند. گفته می‌شود در حال حاضر حداقل 577.4 میلیون کاربر چینی از سیستم‌های پرداخت تلفن همراه استفاده می‌کنند.

در سال‌های اخیر انواع مختلفی از این سیستم‌های پرداخت تلفن همراه در چین رایج بوده که پرطرفدارترین آنها مربوط به Alipay و WeChat دو سیستم پرداخت تلفن همراه چینی است.

 

Alipay

Alipay  يک سیستم پرداخت موبایلی است که متعلق به هلدینگ علی‌بابا است؛ این هلدینگ بزرگ‌ترین شبکه تجارت الکترونیکی در چین است.

Alipay  اولین پلتفرم پرداخت تلفن همراه چینی در این کشور شناخته می‌شد که فعالیت خود را از سال 2004، آغاز کرده بود.

 Alipay در ابتدا به عنوان یک سرویس براي تسهیل انجام معاملات بین فروشندگان و خریداران مورد توجه قرار گرفت و سپس توسعه داده شد. در حال حاضر این شرکت با بیش از 500 میلیون کاربر فعال ماهانه درصد زیادی از مصرف‌کنندگان چینی یعنی چیزی حدود 54 درصد کل بازار بزرگ چین را در اختیار دارد.

WeChat Pay  در سال 2013 راه‌اندازی شد و همان‌طور که از نام آن پیداست، از طریق برنامه رسانه‌های اجتماعی چینی شناخته شده وی‌چت در دسترس است. WeChat با بیش از یک میلیارد کاربر فعال، محبوب‌ترین پلتفرم رسانه‌های اجتماعی در چین است، بنابراین جای تعجب ندارد که سیستم پرداخت موبایل آن یکی از پر کاربردترین‌ها در بین کاربران چینی باشد. وی‌چت حدود 40درصد سهام در بازار پرداخت تلفن همراه را در اختیار داشته و بالغ بر 900 میلیون کاربر فعال ماهانه دارد.

با بیش از 90 درصد از سهم بازار پرداخت موبایل چین به ارزش 5.5 تریلیون دلار، بدیهی است که صنعت پرداخت تلفن همراه در چین تحت سلطه غول‌های فناوری چینی یعنی  Tencent(توسعه‌دهنده وی‌چت) و   Alibaba (توسعه‌دهنده Alipay) است.

با وجود موفقیت‌های وی‌چت و Alipay در چین، این دو شرکت به جز برای مبالغ خیلی بالا ازکاربران برای انجام معاملات مالی از طریق موبایل کارمزد دریافت نمی‌کنند و شاید علت موفقیت و محبوبیت بالای آنها هم همین مساله باشد.

 

نحوه عملکرد سیستم‌های پرداخت موبایل چینی

سیستم‌های پرداخت تلفن همراه چینی، به ویژه Alipay و WeChat Pay از طریق کدهای سریع پاسخ (QR) برای فعال کردن معاملات از یک طرف به طرف دیگر استفاده می‌کنند. كاربران بسته به تجارت کدهای QR می‌توانند به دو روش کار کنند.

در روش اول، شخصی که پرداخت را انجام می‌دهد باید کد QR بازرگان را که اغلب چاپ می‌شود و در صندوق پول قرار می‌گیرد اسکن کند. هنگامی که برنامه پرداخت فروشنده را با استفاده از برنامه و قابلیت دوربین گوشی‌های هوشمند تشخیص می‌دهد خریدار می‌تواند مبلغ پرداخت شده را وارد کند و معامله را برای تکمیل پرداخت تایید کند که این روش در مشاغل کوچک محبوب است.

در روش دوم نقش‌ها تغییر می‌کنند یعنی تاجر کد QR خریدار را که در تلفن هوشمندش نمایش داده می‌شود، اسکن می‌کند. پس از ثبت‌نام در سکوی پرداخت موبایل، یک کد QR منحصر به فرد برای هر کاربر ایجاد می‌شود. وقتی اسکنر/خواننده QR خریدار را تشخیص می‌دهد، بازرگان مبلغ قابل پرداختی را که از حساب خریدار کسر می‌شود وارد می‌کند و از طریق کارت بانکی آنها به برنامه وصل می‌شود. روش دوم بیشتر توسط مشاغل بزرگ‌تر استفاده می‌شود که توانایی سرمایه‌گذاری در یک اسکنر QR را دارند.

بهترین نکته در مورد پرداخت‌های دارای کد QR این است که می‌توانند روی هر تلفن هوشمند کار کنند. برخلاف ارتباط نزدیک فیلد (NFC) که به تلفن‌های دارای فناوری NFC نیاز دارد و توسط Apple Pay و Samsung Pay  استفاده می‌شود، پرداخت QR فقط برای اتصال، به اینترنت نیاز دارد.

با این حال سیستم‌عامل‌های پرداخت تلفن همراه ديگري هم جز محصولات اشاره شده وجود دارد كه علي‌رغم اينكه محبوبیت چندانی ندارند در اين كشور مورد استفاده قرار می‌گیرند. این موارد شامل Union Mobile Pay ، qianbao1  و کیف پول موبایل JD Bank است.

 

نکات منفی پرداخت موبایلی در چین

تنها نکته منفی این است که در مناطق خاصی از چین، اتصال به اینترنت ناپایدار بوده یا بسیار ضعیف است که همین امر مانع استفاده از سیستم‌های پرداخت موبایلی در این مناطق می‌شود. با این وجود، سهولت معاملات موبایل از طریق پرداخت‌های QR تا حد زیادی به محبوبیت معاملات موبایل در بازارهای چین کمک کرده است.

برای انجام پرداخت موبایلی در مکان‌هایی که امکان دسترسی به اینترنت فراهم نباشد معمولا راهکار پرداختی آفلاین پیشنهاد می‌شود. با این وجود همچنان ترجیح کاربران این است که با کمک دیتای موبایل خود نقل و انتقالات مالی را به انجام رسانند بنابراين بدون شک با گسترش بازار خدمات پرداخت موبایلی این شیوه پرداختی روز به روز توسعه خواهد یافت.

 

فواید استفاده از سیستم پرداخت غیرنقدی در چین

در کشور چین شما چه قصد داشته باشید کرایه تاکسی خود را پرداخت کنید، چه به دنبال پرداخت هزینه رستوران باشید يا بخواهید برای خرید کالا اقدام کنید بسترهای پرداخت تلفن همراه تقریبا در هر جنبه از معاملات در چین برایتان فراهم است. اساسا، به لطف راحتی و سهولت استفاده از پرداخت‌های موبایلی عملا معامله با پول نقد صورت نمی‌گیرد.

سیستم‌های پرداخت موبایل در چین چیزی بیش از راحتی و سهولت استفاده ارایه می‌دهند. آنها تاثیر قابل توجهی در اقتصاد تجارت الکترونیکی چین داشته‌اند؛ تعداد زیادی از کاربران چینی پرداخت‌های خود را صرفا از طریق تلفن‌های هوشمند خود انجام می‌دهند که همین امر بسیاری از شرکت‌ها را ترغیب کرده که روند پرداخت موبایلی را در پیش بگیرند. شرکت‌هایی مانند هارودز، استارباکس و هتل ماریوت همگی سیستم‌های پرداخت موبایلی را دنبال می‌کنند.

همچنین بزرگ‌ترین مرکز خرید جهان واقع در دبی پذیرای پرداخت از طریق Alipay برای تامین نیازهای خریداران چینی است و گردشگران چینی در فرودگاه مونیخ نیز می‌توانند پروازهای خود را رزرو کرده و بهاي بلیت‌های خود را از طریق WeChat و Alipay پرداخت کنند.

علاوه بر این با وجود تمام هزینه‌هایی که برای اپلیکیشن‌های پرداخت تلفن همراه صورت می‌گیرد، شرکت‌های Tencent و Alibaba با کمک داده‌های جمع‌آوری شده از کاربران، برای ارسال تبلیغات در مورد مکان‌ها و مواردی که با رفتار مصرف‌کننده مطابقت دارد، استفاده می‌کنند.

وی‌چت‌پی و Alipay اخیرا با شرکت‌های بازپرداخت مالیاتی همکاری کردند تا مصرف‌کنندگان چینی بتوانند تخفیف‌های خرید خود را با سرعت تامین کنند. Alipay  بازپرداخت مالیات در حدود 80 فرودگاه در سراسر جهان را پشتیبانی می‌کند. هر دو شرکت همچنین به دنبال ادغام محصولات مالی مانند وام در سیستم‌های خود هستند.

هم‌اکنونAlipay  و WeChat Pay  در حدود 40 کشور جهان پذیرفته شده‌اند. درواقع در حالی که ساير كشورها هنوز در تلاش هستند تا سیستم‌های پرداخت تلفن همراه را اتخاذ کنند سیستم‌های پرداخت تلفن همراه چینی ردپاهای مختلفی را در سراسر جهان به وجود می‌آورند و منجر به یک انقلاب پرداخت موبایلي می‌شود که می‌تواند چشم‌انداز معاملات را برای همیشه تغییر دهد.

بازار تجارت الکترونیکی پر رونق چین عمدتا ناشی از رفتار مصرف‌کننده آن است. برخلاف مصرف‌کنندگان در بازارهای غربی، مصرف‌کنندگان چینی نسبت به اتخاذ سیستم‌های پرداخت تلفن همراه کمتر مردد بوده‌اند و امروز به لطف یک زیرساخت دیجیتالی در سطح جهانی که سیستم‌های پرداخت موبایل چینی را تسهیل می‌کند، چین بزرگترین بازار تجارت الکترونیکی در جهان را در اختیار دارد.