دلایل بی‌ثباتی نرخ ارزهای دیجیتالی

بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتالی از نظر تاریخی کاملا بی‌‌ثبات ارزیابی می‌‌شوند به عنوان مثال، در یک بازه زمانی سه ماهه از اکتبر 2017 تا ژانویه سال 2018، نوسانات قیمت بیت‌کوین به حدود 8درصد رسید. بی‌‌ثباتی نرخ ارزهای دیجیتالی در دوره 30 روزه منتهی به 15 ژانویه سال 2020 نیز ادامه داشته است. اما چرا بیت‌کوین تا این حد بی‌ثبات است؟ در اینجا فقط به چند مورد از دلايل عدم ثبات بیت‌کوین اشاره خواهيم كرد.

*خطرات بی‌‌ثباتی رمزارز برای سرمایه‌گذاران

نوسانات بیت‌کوین و سایر رمزارزها درماه‌‌های اخیر بسیار زیاد بوده و البته سیر نزولی نرخ آن را سرمایه‌گذارانی که در حوزه بیت‌کوین سرمایه‌‌گذاری کرده‌‌اند بسیار آزرده است.

سرقت‌‌های صورت گرفته از صاحبان رمزارز و اخبار متعاقب آن در مورد خسارات وارد شده تاثیر مضاعفی بر نوسانات ارزهای دیجیتالی داشته است، همین امر باعث شده ارزش بیت‌کوین کاهش یابد. همچنین اخباری که در خصوص هک ارزهای دیجیتالی افراد نیز صورت گرفته بر بروز این نوسانات بی‌‌تاثیر نبوده است.

نظر به اینکه کشور چین یکی از اصلی‌‌ترین بازارهای رمزارز در جهان است و بیشتر ارزهای دیجیتالی در مزارع چین استخراج می‌شوند، لذا چارچوب قانونی که در مورد ارزهای دیجیتالی در این کشور توسط سیاستمداران معین می‌‌شود بر قیمت ارزهای دیجیتال اثر می‌‌گذارد.

محدودیت‌‌هایی که چین در یک سال اخیر بر حوزه رمزارزها اعمال کرده یکی از دلایل بی‌‌ثباتی یک ساله نرخ بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتالی است. قطع ارتباط مزارع استخراج در قرقیزستان و قزاقستان نیز از دیگر دلایلی است که برای نوسان قیمت بیت‌‌کوین عنوان شده است.

از سوی دیگر بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتالی در یکی دو سال اخیر با چالش جدیدی به نام مقررات‌گذاری از سوی دولت‌‌های سراسر جهان روبه‌‌رو شده‌‌اند.

تا پیش از سال ۲۰۱۷ ارزهای دیجیتالی از جمله بیت‌‌کوین کمتر مورد توجه قانون‌گذاران بودند و عملا محدودیت خاصی برای آن وضع نشده بود زیرا دولت‌ها این ارزهای دیجیتالی را مهم ارزیابی نکرده و آنها را چندان جدی نمی‌‌گرفتند. با افزایش شهرت و محبوبیت ارزهای دیجیتالی خصوصا بیت‌کوین و افزایش کاربرد آنها که منجربه افزایش قیمت بیت‌کوین شد، دولت‌های آمریکا، چین، کره، هند و برخی دیگر از کشورها از جمله ایران قوانین سفت و سختي برای مقابله با فعالیت‌‌های ارزهای دیجیتالی وضع کردند.

 همین محدودیت‌‌های ایجاد شده و حساسیت کشورهایی نظیر آمریکا بر فعالیت ارزهای دیجیتالی ورود سرمایه‌گذاران را به این حوزه با شک و تردید‌‌هایی مواجه کرده است و همين مساله باعث شده که تمایل عمومی براي خرید ارزهای دیجیتالی کاهش یابد.

مجموع عوامل مورد اشاره در نهایت موجب افزایش فشارها بر ارزهای دیجیتالی و بروز نوسان در قیمت آنها شده است.

فعالان حوزه ارزهای دیجیتالی امیدوارند با اعلام سیاست‌‌های کشورهای مختلف در خصوص ارزهای دیجيتالی و نیز با کاهش مخاطراتی مثل هک و دیگر نقایص امنیتی سرانجام ارزهای دیجتالی بتوانند به روزهای روشن و با ثبات‌‌ بيشتر دست پیدا کنند.