معاون عملیات و خدمت شرکت پرداخت الکترونیک سداد خبر داد‌؛

رونمایی از روش‌های پرداخت بایومتریک در سال آینده

معاون عملیات و خدمت شرکت پرداخت الکترونیک سداد در خصوص افزایش حجم تراکنش‌های پایان سال و جلوگیری از افزایش خطا در تراکنش‌های دستگاه‌های کارت خوان گفت: با توجه به مهاجرت موفق از سوییچ قدیمی شرکت به سوییچ جدید که طی ۴ سال گذشته توسط همکاران فنی توسعه داده شده و پیش‌بینی‌هایی که از ابتدای امسال برای افزایش ظرفیت شبکه و توان پردازشی شرکت پرداخت الکترونیک سداد صورت گرفته، جهت پشتیبانی از تراکنش‌های پایان سال مشکلی نخواهیم داشت.

محمد صادق محبوبی با بیان این مطلب افزود: در پروژه ارتقای زیرساخت‌های شرکت پرداخت الکترونیک سداد در سال جاری نیز، فضای فیزیکی مرکز داده دو برابر، توان پردازشی مرکز داده، شبکه تجمیع تراکنش‌ها و خطوط مخابراتی E1 بیش از دو برابر و ظرفیت ذخیره‌سازی بیش از 5 برابر افزایش یافته است.

وی در خصوص تأثیر ویروس کرونا در صنعت پرداخت افزود: شیوع ویروس کرونا در روزهای پایانی سال تمام پیش بینی‌های هر ساله که نشانگر افزایش چشمگیر تراکنش‌ها در ایام پایان سال بود را تحت تأثیر قرارداده و بازار عملاً دچار رکود شده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا کرونا باعث افزایش خریدهای اینترنتی شده است یا خیر بیان کرد: متأسفانه با شیوع ویروس کرونا و جو روانی منفی که از انتشار این ویروس در جامعه ایجاد شده، تراکنش‌های شبکه پرداخت نیز کاهش چشمگیر داشته و افت تراکنش‌ها با مشاهده بازار و وضعیت فروش شب عید برای همگان قابل لمس است. اما از طرفی هم مراجعه و استفاده از اپلیکیش ایوا در این روزها حدود 30 درصد افزایش داشته است. عدم تمایل مردم به حضور در اماکن عمومی و انجام خرید و خدمات مالی به صورت غیرحضوری از اثرات قابل پیش بینی ویروس کرونا است که آمار استفاده از اپلیکیشن پرداخت ایوا نیز این موضوع را تایید می‌کند.

معاون عملیات و خدمت شرکت پرداخت الکترونیک سداد در خصوص وضعیت صنعت پرداخت در سال 98 و چشم‌انداز آن در سال 99 گفت: صنعت پرداخت کشور در سال 98، سالی پر حادثه و شلوغ را پشت سر گذاشته و اگر بخواهیم به عقب برگردیم، موضوعات مختلفی را از سر گذرانده است. رمز پویا، اجبار استفاده از کارت‌خوان برای پزشکان، بحران کاغذ، سهمیه‌بندی سوخت، سیل و پایانه‌های خارج از کشور، بخشی از حوادثی بودند که در سال 98 به سراغ صنعت پرداخت آمدند. معتقد هستم مهمترین حادثه، اجباری شدن رمز پویا بود که شوک بزرگی را به تراکنش‌های اینترنتی وارد کرد و عملاً سهم بازار برخی شرکت‌ها را تغییر داد. البته با همکاری بانک‌های صادر‌کننده کارت بانکی، می‌توان گفت که تراکنش‌ها به مرور در حال بازگشت به حالت عادی است.

محبوبی افزود: سال 98 در مجموع سالی پرتلاطم و پرحادثه برای صنعت پرداخت بوده است. امیدوارم سال آینده سالی پر رونق و همراه با آرامش برای تمام مردم ایران باشد و همگام با رشد اقتصادی کشور، در صنعت پرداخت نیز رشد چشمگیری را شاهد باشیم.

وی گفت: چشم‌انداز سال آینده صنعت پرداخت، داغ شدن موضوع کیف پول‌های باز، بحث شعب مجازی، بانکداری دیجیتال و کاهش نیاز مراجعه مردم به شعب فیزیکی بانک‌ها خواهد بود. گسترش و ترویج استفاده از QR و پرداخت‌های بدون حضور کارت نیز احتمالاً یکی دیگر از رخدادهای مهم سال 99 است.

معاون عملیات و خدمت شرکت پرداخت الکترونیک سداد عنوان کرد: پیش‌بینی دیگری که در خصوص تحول صنعت پرداخت برای سال 99 می‌توان داشت، ظهور روش‌های پرداخت مبتنی بر پارامترهای بایومتریک است که امیدواریم نمونه‌های اولیه آن در سال آینده رونمایی شود.

وی گفت: شرکت پرداخت الکترونیک سداد با آماده‌سازی بسترهای لازم جهت ترویج کیف پول، پرداخت مبتنی بر QR و شعبه مجازی به استقبال سال 99 خواهد رفت و برنامه مهم سال آینده، گسترش نقاط پذیرش کیف پول و همکاری با شرکای تجاری جدید در این زمینه است.

محبوبی در خصوص پرداخت با کیوآرکد از سوی پرداخت الکترونیک سداد افزود: برنامه توسعه پرداخت از طریق کد کیوآر را بر روی تمامی پایانه‌های فروش داشته‌ایم و متأسفانه با تغییر رویه‌ای که از سمت مجموعه قانون‌گذاران شبکه پرداخت اتفاق افتاد، موقتاً جلوی رشد و توسعه پرداخت با کیو‌آر گرفته شده است. در حال حاضر حدود 50 هزار پایانه شرکت پرداخت الکترونیک سداد در سطح شهر تهران و جزیره کیش از پرداخت با کد کیوآر پشتیبانی می‌کنند.

معاون عملیات و خدمت شرکت پرداخت الکترونیک سداد در خصوص مزیت‌های پرداخت با این روش گفت: امنیت رمز و اطلاعات کارت خریداران تأمین می‌شود، با این روش نیاز به حضور کارت در زمان خرید برطرف خواهد شد، تماس بین فروشنده و خریدار به حداقل می‌رسد و عملاً خریدار و فروشنده می‌توانند یک تجربه امن، مطمئن و سریع داشته باشند. امیدوار هستیم مجموعه قانون‌گذاران شبکه پرداخت نیز اقداماتی مشابه اقدامات اخیر بانک مرکزی را در افزایش سقف جابه‌جایی و دریافت وجوه در صنعت پرداخت صورت دهند تا مشکلات ناشی از بیماری‌های واگیر دار نیز کمتر شود.