عملکرد خیره‌کننده برند هوآوی در سال‌های اخیر

کمپانی هوآوی در سال‌های اخیر در سراسر جهان و البته در ایران عملکرد مناسبی داشته و توانسته تبدیل به برندی اثرگذار در سراسر جهان شود.

برای بررسی دقیق‌تر و اطلاع از کم و کیف برندینگ هوآوی در این مطلب به تفصیل به بررسی وضعیت این کمپانی پرداختیم و سعی کردیم که عملکرد آن را در عرضه محصولات مختلف از گوشی گرفته تا گجت‌های پوشیدنی به شکلی دقیق و موشکافانه بررسی کنیم.

براساس آمار اعلامی در سال 2019، درآمد فروش هوآوی 850 میلیارد RMB (واحد ارزی چین) تخمین زده شد که این رقم نسبت به سال قبل تقریبا 18 درصد افزایش داشته است.

 

گوشی‌های هوشمند هوآوی

 در سال 2019، عرضه گوشی هوشمند هوآوی از 240 میلیون دستگاه فراتر رفته است و با رشد سالانه 16.8درصد، به 17.6درصد سهم بازار جهانی دست یافت تا موقعیتی ویژه را به عنوان دومین تولیدکننده گوشی‌های هوشمند در جهان به‌دست آورد.

 در حال حاضر سامسونگ با کسب 6/21درصد سهم بازار در رده اول فروش گوشی هوشمند در بازار جهانی قرار دارد و اپل با سهم 13.9درصد از سهم بازار در رتبه سوم قرار گرفته است.

 در سال 2019، هوآوی 6.9 میلیون دستگاه از گوشی‌های هوشمند مجهز به فناوری 5G را به بازار عرضه کرد تا در ارایه این فناوری نوین، رتبه اول در بازار جهانی را به خود اختصاص داده باشد.

 در سال 2019، همچنین عرضه جهانی گوشی‌های هوشمند پرچمدار سری Mate و P از 44 میلیون دستگاه فراتر رفت تا هوآوی پیشرفت 50 درصدی را از این لحاظ نسبت به سال قبل میلادی تجربه کند.

براساس اطلاعات و آمار ارایه شده تا دسامبر سال 2019، کل عرضه گوشی‌های سری نوا هوآوی از 125 میلیون دستگاه فراتر رفت تا رکوردی جالب توجه در بازار گوشی‌های هوشمند جهان ثبت شود.

 

پوشیدنی‌های هوشمند هوآوی

 از یازدهم ژانویه سال 2019، ساعت هوشمند Huawei Watch GT2 رونمایی شد و توانست طی سه ماه پس از عرضه از مرز فروش 2 میلیون دستگاه نیز عبور کند.

همچنین هدفون جدید هوآوی یعنی FreeBuds 3 موفق شد در طول یک ماه پس از عرضه بیش از یک میلیون نسخه فروش داشته باشد.

هدست واقعیت مجازی هوآوی یعنی Huawei VR Glass نیز در اولین روز فروش خود بیش از 10 هزار دستگاه فروش داشت که نشان از استقبال مردمی در خصوص آن دارد.

هوآوی در خصوص میزان عرضه و فروش گجت‌های پوشیدنی H1 2019 (ساعت و باند) در سطح جهانی آمار بسیار جالب توجهی داشته و توانسته در این حوزه نیز در جایگاه سوم جهان قرار گیرد.

 تعداد کاربر ثبت نام شده Huawei Health  نیز از 100 میلیون نفر فراتر رفته است که نشان از اعتماد عمومی به محصولات و خدمات هوآوی در حوزه سلامت دارد.

در سال 2019، تبلت‌های هوآوی نیز فروش خوبی داشته‌اند و بیش از 14 میلیون دلار در سطح جهان از این تبلت‌ها فروخته شده است تا سهم بازار آن به 9.8 درصد برسد و در این زمینه نیز هوآوی رتبه سوم در بازار جهانی را به خود اختصاص دهد.

 

ارایه موفق یک اکوسیستم جهانی

فعالیت موفق هوآوی در طول سال گذشته در ارایه یک اکوسیستم یکپارچه نیز نمود داشته و در این حوزه از استراتژی خود به نام «1 + 8 + N» رونمایی کرده است.

منظور از «1» گوشی‌های همراه است که به عنوان پورتال اصلی تجربیات هوشمند خدمت می‌کند. «8» مخفف هشت محصول اصلی از جمله بلندگوهای AI، تبلت‌ها، رایانه‌های شخصی، پوشیدنی‌ها، وسایل نقلیه متصل، AR / VR و هدفو‌های هوشمند است و «N» مخفف دستگاه‌های اینترنت اشیا از جمله روشنایی، محافظت از امنیت و دستگاه‌های مرتبط با محیط زیست است.

در 15 ژانویه 2020 هوآوی HMS Core 4.0 را در سطح جهان منتشر کرد و این یک نقطه عطف مهم برای این کمپانی در راستای ارایه یک اکوسیستم جهانی HMS بود.

HMS Core مجموعه‌ای از قابلیت‌های سرویس ابری و نرم‌افزاری هوآوی است که شامل حساب کاربری هوآوی، پرداخت، نقشه و... است. HMS Core 4.0 همچنین بسیاری از ویژگی‌های جدید مانند خدمات یادگیری ماشینی را اضافه کرده است.

براساس قابلیت‌های ذکر شده، HMS Core می‌تواند خدمات گسترده‌ای را برای توسعه‌دهندگان مختلف برنامه‌های کاربردی موبایل در سراسر جهان ارایه دهد و عملا جایگزینی برای GMS گوگل باشد.

ویژگی‌های امنیتی و قابل اعتماد بودن آن، توزیع جهانی، دسترسی یک مرحله‌ای و دسترسی دقیق به کاربران جهانی می‌تواند به‌طور موثر آستانه توسعه و هزینه را کاهش دهد.

تاکنون هوآوی بیش از 1.3 میلیون برنامه‌نویس ثبت شده و بیش از 55 هزار برنامه کاربردی متصل به HMS Core را برای خود جذب کرده است.

اکوسیستم خدمات Huawei Mobile Services بیش از 170 کشور و منطقه را در بر گرفته است و بیش از 600 میلیون کاربر از دستگاه‌های هوآوی استفاده می‌کنند.

تعداد کاربران فعال ماهانه Huawei AppGallery از آغاز عرضه رسمی آن در آوریل 2018 حالا به بیش از 400 میلیون نفر رسیده است.

هوآوی مبلغ 1 میلیارد دلار در برنامه «ستاره درخشان» سرمایه‌گذاری کرده است تا به‌طور مداوم توسعه‌دهندگان جهانی را به نوآوری ترغیب کند.

 در حال حاضر، این برنامه شامل 18 زمینه از جمله نوآوری در خدمات دیجیتال، دسترسی به قابلیت HMS و ساخت اکوسیستم HMS است. این برنامه نوآوری تاکنون بیش از 300 برنامه را تشویق کرده است.

شانزدهم ژانویه 2020، اولین روز توسعه‌دهندگان هوآوی در انگلستان و ایرلند در لندن برگزار شد. هوآوی اعلام کرد که برای تشویق توسعه‌دهندگان در انگلستان و ایرلند برای ادغام برنامه‌ها در اکوسیستم HMS ، 20 میلیون GBP سرمایه‌گذاری خواهد کرد.

هوآوی همچنین از سپتامبر 2019، از طریق پلتفرم خانه هوشمند HiLink، با بیش از 260 مارک تجاری همکاری می‌کند که شامل بیش از 50 میلیون کاربر و 140 میلیون محصول در حوزه اینترنت اشیا است.

هوآوی با فروشندگان برتر همکاری کرد تا برند اکوسیستم هوآویHiLink ، IoT Huawei ZHIXUAN را معرفی کند. کمپانی هوآوی همچنین آزمایشگاه Ark را افتتاح کرده که هدف آن فراهم کردن بستر نوآوری مشترک برای شرکا است.

 

عملکرد موفق هوآوی در حوزه تثبیت برند

در ژانویه 2020، یک شرکت مشاوره مالی معتبر بریتانیایی 500 برند معتبر جهانی را معرفی کرد که هوآوی برای نخستین بار در این فهرست بین 10 شرکت برتر جهان به لحاظ ارزش برند قرار داشت.

همچنین از نگاه مجله فوربس، هوآوی در رتبه 97 با ارزش‌ترین برندهای جهان قرار گرفته است و تنها برند چینی است که در این لیست به نمایش درآمد.

افزون بر این در اکتبر 2019 لیستی از بهترین مارک‌های جهانی 2019 ارایه شد که هوآوی به تنها مارک چینی معتبر جهانی این لیست تبدیل شده و در رده 74 قرار گرفته است.

در ژوئیه 2019، با ادامه رکورد شتاب چند ساله، هوآوی در رتبه 61 در لیست Fortune 500 قرار گرفته است. رده‌بندی امسال پیشرفت هوآوی نمایانگر 11 پله ترقی این کمپانی از سال 2018 بود.

در ژوئن سال 2019، مطالعه سالانه بررسی 100 برند برتر جهانی انجام شد و هوآوی در رتبه 47 قرار گرفت که نشان می‌دهد با 8 درصد افزایش ارزش برند مواجه شده است.

 

توجه وی‍ژه هوآوی به تحقیق و توسعه

هوآوی در سال‌های اخیر همواره 10 تا 15 درصد درآمد سالانه خود را صرف تحقیق و توسعه کرده است که باعث شده این شرکت در طول یک دهه اخیر حدود 73 میلیارد دلار آمریکا صرف تحقیق و توسعه کرده باشد. این میزان سرمایه‌گذاری در این حوزه هوآوی را به شرکتی پیشتاز در حوزه تحقیق و توسعه تبدیل می‌کند.

هوآوی 194 هزار کارمند دارد که از این میزان چیزی حدود 96هزار نفر از آنها در امر تحقیق و توسعه مشارکت دارند.

 هوآوی همچنین دارای 14 مرکز تحقیقاتی و 36 مرکز مشترک ایجاد ابتکار در سراسر جهان است.

در سال 2018، هوآوی 5405 درخواست ثبت اختراع را به WIPO ارسال کرد و به این ترتیب رتبه یک را در بین تمام شرکت‌های جهان در زمینه ثبت اختراع دارد.

 از اواخر سال 2018، هوآوی موفق به ثبت 87 هزار و 805 اختراع شده است که 11هزار و 152 مورد آن در ایالات متحده آمریکا بوده است.

در سال 2018، هوآوی با توجه به تعداد اختراعات ثبت شده از طرف اداره ثبت اختراعات اروپا، در رتبه دوم قرار گرفت.

بیش از دو دهه، هوآوی درگیر مذاکرات گسترده مجوزهای متقابل با دارندگان حق ثبت اختراع در صنعت ارتباطات بوده و بیش از 100 قرارداد مجوز با فروشندگان عمده ICT در ایالات متحده، اروپا، ژاپن و کره‌جنوبی امضا کرده است.

از سال 2015، هوآوی بیش از 1.4 میلیارد دلار هزینه مجوز ثبت اختراع دریافت کرده است.

در طرف مقابل از سال 2015، هوآوی بیش از 1.4 میلیارد دلار آمریکا در زمینه صدور مجوز درآمد دریافت کرده است.

هر ساله هوآوی بیش از 6 هزار کمک به سازمان‌های استاندارد بین‌المللی ارسال می‌کند که این اقدامات به پیشرفت صنعت فناوری کمک می‌کند.

 

نوآوری در حوزه فناوری 5G

از سال 2009 تا 2019، هوآوی بیش از 4 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای تحقیق و توسعه 5G داشته است

 که شامل مواردی در زمینه مواد، الگوریتم، آنتن، خنک‌کننده و موارد دیگر بوده است.

 هوآوی بیش از 20 درصد از کل ثبت اختراعات استاندارد در حوزه نسل پنجم موبایل و بیش از21 هزار سهم را در این حوزه در اختیار دارد.

 هوآوی تا 20 فوریه 2020، 91 قرارداد تجاری برای 5G با شرکت‌های معتبر جهانی را امضا کرده است که از این میان 47 مورد در اروپا، 27 مورد در آسیا و 17 مورد در مناطق دیگر بوده است. هوآوی بیش از 600هزار واحد آنتن فعال 5G Massive MIMO AAU را به بازارهای جهانی ارسال کرده است.

هوآوی در 19 سپتامبر 2019، در یک رویداد اختصاصی در مونیخ از سری HUAWEI Mate 30 خود رونمایی کرد. به این ترتیب اولین گوشی هوشمند نسل دوم 5G در جهان معرفی شد؛ سری HUAWEI Mate 30 Series با استفاده از چیپ‌ست سری HUAWEI Kirin 990، پیشرفته‌ترین چیپ‌ست هوشمند گوشی هوشمند هوآوی تا به امروز راه‌اندازی شده است.

6 سپتامبر 2019، هوآوی از جدیدترین پرچمداران سری Kirin 990: Kirin 990 و نسخه 5G آن در IFA رونمایی کرد.

 Kirin 990 5G اولین مرکز عملیات امنیت 5G در جهان است. برای ارایه تجربیات پیشرفته Kirin 990 5G از نظر عملکرد و راندمان انرژی، محاسبات هوش مصنوعی و ISP کاملا به روز شده است و تجربیات تلفن همراه را به سطح جدیدی گسترش داده است.

در 26 ژوئیه 2019، هوآوی اولین گوشی هوشمند پنج حالته دوگانه 5G جهان - HUAWEI Mate 20 X 5G را منتشر کرد.

این محصول تنها تلفن هوشمند 5G تجاری است که از پیکربندی دو چیپ‌ست با تراشه‌های ترمینال چند مگانی 5G و Kirin 980 پشتیبانی می‌کند.

HUAWEI Mate 20 X 5G اولین مجوز دسترسی به شبکه 5G چین را در ماه ژوئن دریافت کرد، و این نشان می‌دهد که دوران 5G سرانجام به مرحله عمومی شدن رسیده است.

در 4 ژوئیه 2019، HUAWEI Mate 20 X 5G - اولین تلفن هوشمند دو حالته 5G جهان - توسط انجمن جهانی صدور گواهی‌نامه (GCF) تایید شد. این گوشی اولین تلفن هوشمند 5G در بازار  است که تمامی تست‌های GCF 5G را با موفقیت پشت سر گذاشته است.

 

خرده‌فروشی هوآوی در سراسر جهان

تا 31 دسامبر 2019، هوآوی 64هزار و 359 فروشگاه خرده‌فروشی را در سراسر جهان تاسیس کرده است.

براساس اعلام قبلی قرار است فروشگاه‌های پرچمدار هوآوی در تمامی شهرهای بزرگ جهان با 30 برنامه‌ریزی برای سال 2024 افتتاح شوند. در سال 2020، هوآوی همچنین شعبی را در شهرهایی مختلف مانند پاریس و بارسلونا احداث می‌کند.

در حال حاضر هوآوی با دولت منطقه Huangpu منطقه شانگهای چین به توافق رسیده و قرار است بزرگ‌ترین فروشگاه پرچمدار جهان در جاده نانجینگ را با یک فضای کلی 5 هزار متر مربعی افتتاح کند.

 

 

رتبه‌بندی برند هوآوی از 2011 تا 2019

عملکرد خیره‌کننده برند هوآوی در سال‌های اخیر