ICT ایرانی در هفتهای که گذشت

ابهامات فرمول ایجاد 120 هزار شغل ICT

وعده ایجاد 120هزار شغل در حوزه ICT و در سال جاری از جدیدترین وعده‌های مطرح شده در زمینه اشتغال است که هفته گذشته بار دیگر مطرح شد. وعده‌های این چنینی در حالی مطرح می‌شوند که بسیاری از صاحب‌نظران در خصوص امکان اجرای چنین وعده‌هایی انتقادات زیادی مطرح می‌کنند و معتقدند که اجرای آنها در عمل به سادگی نیست.

خبر مهم دیگر هفته گذشته اما اعلام نتایج رتبه‌بندی استانی اپراتورهای ارایه‌دهنده اینترنت پرسرعت بود. این نتایج نشان می‌داد رضایت مردم از خدمات اینترنت در فصل زمستان در مقایسه با پاییز سال 95 کاهش قابل‌توجهی یافته است.

از سوی دیگر اما هفته گذشته جولان باج‌افزار واناکرای در فضای سایبری کشور همچنان ادامه داشت و آنطور که مرکز ماهر اعلام کرده به علت بی‌توجهی به اخطارها بیش از 2 هزار رایانه دیگر در ایران به این باج‌افزار آلوده شدند.

یکی از خبرهای خوب هفته گذشته اما مربوط به ایجاد سامانه‌ای برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز و در راستای ایجاد شناسنامه، شناسه و کد رهگیری برای برخی کالاها بود و به موجب آن قرار شد که این کالاها شناسه‌دار شوند. شناسه‌دار شدن کالاها می‌تواند برخورد با فروش اجناس قاچاق را راحت کند و به طور غیرمستقیم باعث حمایت از تولید داخلی شود.

 

فرمول مبهم ایجاد 120هزار شغل ICT

هفته گذشته مدیر رسته فناوری اطلاعات طرح تکاپو در وزارت کار از ظرفیت یک میلیون نفری اشتغال بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات خبر داد که برای سال ۹۶ اشتغال ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار نفر در این طرح هدف‌گذاری شده است. گفته می‌شود از کل این هدف‌گذاری، ۶۰ تا ۷۰ هزار شغل صرفا در بخش فناوری اطلاعات مانند تولید نرم‌افزارها، تولید محتوا، تولید گیم و استارت‌آپ‌ها پیش‌بینی شده است و در رسته فناوری اطلاعات طرح تکاپو برای تحقق آن در حال برنامه‌ریزی هستند.

اما هنوز مشخص نیست فرمول ایجاد این حجم شغل چگونه بوده و این مشاغل جدید دقیقا در کدام بخش‌ها و به چه شکل ایجاد خواهد شد. برای مثال مدیر رسته فناوری اطلاعات طرح تکاپو بدون اشاره به محدودیت‌ها، ظرفیت‌ها و سطح توانایی‌های صنعت بازی رایانه‌ای کشور، گفته است: ایرانیان سالانه با استفاده از بازی «کِلَش آو کِلَنز» حدود ۴۰ میلیارد تومان ارز از کشور خارج  می‌کنند که می‌توان با تولید بازهای مشابه و بومی این درآمد و اشتغال را در چرخه اقتصادی داخل کشور به جریان انداخت. این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که باتوجه به ظرفیت مالی و فنی حال حاضر صنعت گیم کشور توان ساخت بازی رایانه‌ای در سطح کلش عملا وجود ندارد.

این مقام مسوول در ادامه روش‌های پیش‌بینی شده برای ایجاد شغل ICT گفته: با توجه به اینکه در چند استان کشور ۴۰ تا ۵۰ درصد شرکت‌ها در پارک‌های علم و فناوری قرار دارند، طی مذاکرات و همکاری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بخشی از اشتغال بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات در سطح کشور در پارک‌های علم و فناوری ایجاد خواهد شد که ظرفیت خوبی برای اشتغال بخش IT و ICT دارند.

با این وجود اما راهکار مشخصی که از طریق آن در پارک‌های علم و فناوری فرصت‌های شغلی انبوه ایجاد شود در صحبت‌های این مقام مسوول مطرح نشده که جا دارد در صورت وجود و اندیشیده شدن، این راهکارها مطرح شوند تا همگان در جریان آنها قرار گیرند.

 

افزایش نارضایتی از اپراتورهای اینترنتی

نتایج رتبه‌بندی استانی اپراتورهای ارایه‌دهنده اینترنت پرسرعت که هفته گذشته منتشر شد نشان دهنده کاهش قابل توجه رضایت مردم از خدمات اینترنت در فصل زمستان در مقایسه با پاییز سال 95 است.

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هفته قبل نتایج رتبه‌بندی استانی اپراتورهای ارایه‌دهنده اینترنت پرسرعت در زمستان 95 را که براساس نظرسنجی صورت گرفته اعلام کرد. براساس این نظرسنجی در 26 استان از 31 استان کشور (84 درصد) هیچ شرکتی نتوانسته است نظر کاربران را به طور کامل جلب کند. علاوه بر این در 6 استان تهران، البرز، سمنان، مازندران، ایلام و لرستان نیز هیچ شرکتی نتوانسته است گواهی سطح 2 را کسب کند تا معلوم شود کاربران این هفت استان از سطح ارایه خدمات راضی نیستند.

این در حالی است که در رتبه‌بندی پاییز، در 16 استان کشور هیچ شرکتی قادر به کسب سطح یک نشده بود و بنابراین میزان استان‌هایی که شرکت‌ها نتوانسته‌اند کاربرانشان را کاملا راضی کنند، بیش از 63 درصد افزایش یافته و به 26 استان رسیده است.

علاوه بر این در دوره پاییز نیز اپراتورها در جلب نظر کاربران 6 استان تهران، البرز، سمنان، مازندران، ایلام و لرستان ناموفق بودند که این نارضایتی همچنان ادامه دارد.

معاون سازمان تنظیم مقررات درباره نتایج رتبه‌بندی استانی اپراتورهای ارایه‌دهنده اینترنت پرسرعت براساس نظرسنجی مردمی در زمستان سال 95 گفته است: ارزیابی و رتبه‌بندی اپراتورهای ارایه‌دهنده ADSL براساس نظرسنجی از ۳۵ هزار کاربر سرویس اینترنت پرسرعت و با هدف ایجاد فضای رقابتی سالم و شفاف در بین اپراتورها و ارتقای سطح کیفی و کمی این سرویس‌ها انجام شده است.

رونمایی از سامانه شناسه کالا

معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، هفته گذشته سامانه شناسه کالا را رونمایی کرده و دستورالعمل‌ مربوطه را اعلام کرد.

آنطور که در خبرها اعلام شده برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز و در راستای ایجاد شناسنامه، شناسه و کد رهگیری بر کالاهای هدف، کارگروه‌های تخصصی سامانه شناسه کالا ایجاد و راه‌اندازی شده است.

معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت گفته است: این سامانه به شفاف‌سازی اسناد تجاری و همچنین کنترل قاچاق کالا به کشور کمک می‌کند.

 گفته می‌شود با این سامانه تمامی فرایندهای تجارت کالا قابل رهگیری می‌شود و سرعت انجام تمام مراحل واردات، صادرات، انبار و ترخیص با ایجاد سامانه مذکور، چند برابر می‌شود.

سیستم سامانه شناسه کالا که در مرکز تجارت الکترونیکی راه‌اندازی شده، این امکان را فراهم می‌کند که تاجر و بازرگان برای ورود کالای خود به سایت جامع تجارت وارد شده و بتوانند اقدام به تولید شناسه کالا که در سیستم بارگذاری شده، کنند.

بعد از اینکه شناسه برای همه کالاهای وارداتی و تولید داخلی مستقر شد و  کالاها از این امکان برخوردار شدند، متعاقب آن شناسه رهگیری روی این شناسه‌ها پیاده‌سازی می‌‌شود که آن شناسه رهگیری امکان مناسب‌تری برای رصد و ممیزی تعداد و انواع کالاهایی که قبلا برای آن شناسه تولید شده، در سطح بازار مشخص می‌کند. همچنین به دنبال آن امکان شناخت بین کالاهایی که به شکل قانونی در کشور تولید و عرضه شده و به شکل قانونی از مجاری گمرکی وارد شده برای دستگاه‌ها و بازرسان مختلف فراهم می‌شود.

2هزار مورد آلودگی جدید به Wanna Cry

در نهایت این که مرکز ماهر هفته قبل خبر بدی منتشر و اعلام کرد، علی‌رغم اطلاع‌رسانی‌های وسیع و ارایه راهنمایی‌های لازم برای رفع آسیب‌پذیری مرتبط با حمله باج‌افزار Wanna Cry، به دلیل تعلل برخی از سازمان‌ها و کاربران، این باج‌افزار طی هفته گذشته، 2 هزار قربانی جدید را در کشور به دام انداخت.

بر اساس اعلام مرکز ماهر سازمان فناوری اطلاعات، تعلل کاربران و بعضا مدیران فناوری اطلاعات سازمان‌ها، دستگاه‌ها و شرکت‌ها در زمینه رعایت توصیه‌های ایمنی باعث شده باج‌افزار Wanna Cry 2هزار رایانه دیگر را در کشور آلوده کند.

دو هفته قبل، باج‌افزاری تحت عنوان wannacrypt با قابلیت خود انتشاری در شبکه کشور‌ها شیوع یافت که براساس رصدهای انجام شده توسط مرکز ماهر، این بدافزار در سطح شبکه کشور ما نیز رصد شد و در چند روز نخستین به حدود 2 هزار قربانی رسید، اما با اطلاع‌رسانی به‌موقع انجام شده و عملیاتی شدن اقدام‌های لازم، این موضوع در کشور کنترل و گزارش‌های آلودگی به آن به شدت کاهش یافت.

باج‌افزار مذکور برای پخش شدن از یک کد اکسپلویت متعلق به آژانس امنیت ملی آمریکا به نامEternalBlue  استفاده می‌کند که مدتی پیش توسط گروه shadowbrokers منتشر شد. این کد اکسپلویت از یک آسیب‌پذیری در سرویس SMB سیستم‌های عامل ویندوز با شناسه MS17-010 استفاده می‌کند. در حال حاضر این آسیب‌پذیری توسط مایکروسافت مرتفع شده است اما کامپیوتر‌هایی که به‌روزرسانی مربوطه را دریافت نکرده‌اند در خصوص  این حمله و آلودگی به این باج‌افزار آسیب‌پذیر هستند.

هفته گذشته راهنمایی‌ها و راه‌حل‌های مختلفی در سایت‌های مختلف مبنی بر امکان بازیابی داده‌های رمز شده توسط باج‌افزارها مطرح شد. بر اساس این مطالب کاربران برای رفع آسیب‌پذیری سیستم‌هایشان در مقابل واناکرای می‌بایست هرچه سریع‌تر برای به‌روزرسانی سیستم‌هایشان اقدام کنند.

 

بازی با زباله‌های خطرناک

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه