اپتان 900P صنعت ذخیره‌سازی را دگرگون می‌کند

ما در عصری زندگی می‌کنیم که هر لحظه حجم داده‌های تولیدشده به شکل غیرقابل کنترلی گسترش می‌یابد. یکی از دلایل این چالش، افزایش کیفیت محتوای تصویری است که موجب شده تکنولوژی‌ ساخت سخت‌افزارهای ذخیره‌ساز و پردازشگر داده‌ها در جایگاه ویژه‌ای قرار گیرد. هارددیسک‌ها نوع سنتی و ماندگار از ذخیره‌سازی داده‌ها هستند؛ سخت‌افزارهایی که به‌رغم سرعت کم و در ازای هزینه اندک، می‌توانند حجم بالایی از اطلاعات را نگهداری کنند. اما درایوهای حالت جامد با هدف دگرگون کردن صنعت ذخیره‌سازی پا به میدان گذاشتند و با وجود سرعت بالا و ریسک کمتر، به علت قیمت بیشتر کاربران کمتری را به خود جذب کرده است. در این میان اینتل راهکار سومی را برای استفاده از حجم و سرعت در کنار یکدیگر ارایه کرده است. درایوهای جامد سری X25-M این کمپانی با استاندارد جدید برای کاربران نیازمند سرعت عرضه شد که مدل 750 را می‌توان اولین درایو جامد NVMe برای گروه مصرف‌کنندگان به‌شمار آورد. اگرچه SSDهای اینتل از مشخصات فنی مناسبی برخوردارند، در این ذخیره‌سازها سرعت و زمان تاخیر نوشتن و خواندن داده‌ها وابستگی شدیدی به کنترلر آن دارد. از این رو اینتل تصمیم گرفت نوعی از ذخیره‌سازها را با استفاده از فناوری مدرن 3D Xpoint طراحی کند؛ سیاستی که در نهایت به تولید حافظه‌های موسوم به اوپتان انجامید. وظیفه اوپتان این است که با قرارگیری در کنار هارددیسک‌ها، کمبود سرعت در آنها را تا حد زیادی رفع کند. اپتان یک نام تجاری برای حافظه‌هایی است که تراشه‌های آن با فناوری 3D Xpoint تولید شده‌اند.

یک حافظه ترکیبی سریع برای دسک‌تاپ

مدل 900P اپتان از SSDهای اینتل است که بالاترین سطح عملکرد را ارایه می‌کند. این حافظه با ظرفیت 280 گیگابایت برای کامپیوترهای دسک‌تاپ  High Endو ایستگاه‌های کاری با حجم فعالیت سنگین طراحی شده است. هرچند قرار بود این مدل سومین عضو از خانواده اپتان باشد؛ اما اینتل آن را به‌عنوان اولین محصول پرظرفیت برای سرورها، ورک‌استیشن‌ها و دسک‌تاپ‌های حرفه‌ای معرفی کرده است. در حال حاضر حافظه 900P را می‌توان فقط با پلتفرم اینتل مورد استفاده قرار داد؛ بنابراین کاربران می‌توانند این حافظه سریع را با پردازنده‌‌های کیبی‌لک و نسل‌های جدیدتر پیکربندی کرده و از آن بهره‌مند شوند. همچنین این کمپانی برای سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ مدل P4800X با ظرفیت 375 گیگابایت و قیمت 1500 دلار را معرفی کرده است.
اینتل مدل 900P را ابتدا با ظرفیت‌های 280 و 480 گیگابایتی و اینترفیسPCI-E  معرفی کرده و ظرفیت‌های بالاتر را در مرحله‌های بعدی به این خانواده می‌افزاید. اما مدل 280 گیگابایتی روی مادربوردهای پلتفرم اینتل نصب و مورد استفاده قرار می‌گیرند. حافظه اوپتان 900P یکی از مدل‌های این خانواده با 280 گیگابایت حجم ذخیره‌سازی است که از کنترلر پرسرعت SLL3D اینتل با هفت کانال بهره می‌برد. این حافظه از رابط پرسرعت PCIe 3.0 x4 برای ارتباط با پردازنده و دیگر بخش‌ها استفاده می‌کند که در مقایسه با گذرگاه‌های دیگر، پرفورمنس قابل قبولی را برای SSDها فراهم می‌سازد. مدل 900P در مجموع 21 تراشه ذخیره‌ساز 3D XPoint روی بورد اصلی نصب شده که از سرعت خواندن و نوشتنی برابر با 2.5 و 2 گیگابایت ‌بر ‌ثانیه برخوردارند. این میزان سرعت بالا، مدل 280 گیگابایتی 900P را در زمره سریع‌ترین درایوهای حالت جامد حال حاضر جهان قرار می‌دهد. اما در آزمون تصادفی IOPS، این حافظه موفق شده تا سرعت 550k برای نوشتن و 500k را برای عملیات خواندن در کارنامه خود ثبت کند. زمان تاخیر تراشه‌های ذخیره‌ساز این محصول کمتر از 10 میکرو‌ثانیه است و عمر مفید آنها بیش از 1.6 میلیون ساعت اعلام شده است. میزان مصرف 900P اینتل 14 وات در زمان بارگیری کامل است، اما این عدد در زمان خواندن اطلاعات به هشت وات و در مواقع نوشتن داده‌ها به 13 وات کاهش می‌یابد. به هر حال اپتان 900P اینتل حافظه‌ای سریع است که با کاهش زمان وقفه و برخورداری از سوییچینگ مبدل پردازنده، تنگناهای عملکرد در پردازش دیتا را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. این مهم باعث می‌شود تا استفاده از حافظه‌های اوپتان علاوه بر افزایش سرعت هارددیسک‌های مکانیکی، روند اجرای بازی‌های ویدیویی را نیز دگرگون سازد. درایو حالت جامد 900P در دو ظرفیت 480 گیگابایت با قیمت 599 دلار و 280 گیگابایت با قیمت 389 دلار در بازارهای جهانی عرضه خواهند شد.

اپلیکیشن طراحی کنید

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه