آخرین وضعیت جایگزینی کارت‌های هوشمند ملی

اعتبار کارتهای ملی امسال تمام میشود

آن‌طور که یکی از مدیران سازمان ثبت احوال اعلام کرده اعتبار کارت‌های ملی‌ غیر هوشمند، امسال به پایان می‌رسد بنابراین متقاضیان برای جلوگیری از ازدحام جمعیت باید هر چه زودتر اقدام به ثبت‌نام برای دریافت کارت هوشمند کنند.

بر اساس آنچه یکی از مدیران اجرای پروژه کارت ملی هوشمند در خصوص کم و کیف اجرای پروژه کارت هوشمند به خبرنگار عصر ارتباط گفته تمام زیرساخت‌های تولید و صدور، انجام و تا این لحظه حدود 25 میلیون کارت ملی هوشمند صادر شده است.

باتوجه به اینکه کارت ملی هوشمند فقط به افراد بالای 15 سال تعلق می‌گیرد این 25 میلیون کارت صادر شده چیزی حدود نیمی از جمعیت واجد شرایط در کشور را شامل می‌شود. بر اساس شنیده‌ها گفته می‌شود که از بعد از ماه رمضان فراخوانی جامع برای رجوع مردم جهت دریافت کارت ملی هوشمند اعلام خواهد شد.

آن‌طور که یک مقام آگاه به خبرنگار عصر ارتباط گفته احتمال دارد برای جلوگیری از ایجاد ازدحام و ترافیک مراجعه‌کنندگان شاخص‌هایی تعریف شده و مثلا به سالخوردگان و ساکنان روستاها و شهرهای کوچک گفته شود که سال بعد یعنی سال 97 برای ثبت درخواست کارت ملی هوشمند مراجعه کنند. در حال حاضر کسانی که کارت ملی خود را گم کرده‌اند و یا افراد بالای 15 سالی که تاکنون این کارت را دریافت نکرده‌اند می‌توانند با مراجعه به سامانه کارت ملی هوشمند به آدرس ncr.ir برای دریافت این کارت ثبت‌نام کنند.

آن‌طور که مسوولان پروژه کارت ملی هوشمند به خبرنگار ما گفته‌اند هیچ اجباری برای استفاده از نوع خاصی از كارت‌خوان برای خوانش کارت ملی هوشمند وجود ندارد و صرفا اگر استانداردهای تعیین‌شده توسط شرکت سازنده کارت هوشمند رعایت شود، تمامی ارایه‌کنندگان خدمات كارت‌خوان می‌توانند كارت‌خوان مخصوص خوانش کارت هوشمند ملی را ارایه دهند.

در حال حاضر در جهان 10 تا 15 شرکت ارایه‌دهنده دستگاه كارت‌خوان هوشمند وجود دارند که کارت ملی هوشمند قابلیت سازگاری با همه آنها را دارد. بر اساس اعلام یکی از مدیران پروژه کارت ملی هوشمند تاکنون چند بانک کشور استفاده از دستگاه كارت‌خوان کارت ملی هوشمند را شروع کرده‌اند.

اولویت برای ارایه خدمات حضوری کارت ملی هوشمند با بانک‌ها و ارگان‌های دولتی است که تا پایان سال جاری اجرایی می‌شود و پس از آن و درآینده نیز قرار است امکانات لازم برای استفاده غیرحضوری کاربران عادی از کارت از طریق اینترنت و به وسیله خوانش از طریق NFC و گوشی‌های هوشمند نیز فراهم شود.

مسوولان اجرای پروژه کارت ملی هوشمند امیدوارند با مطرح شدن کارایی‌های کارت ملی هوشمند فرهنگ‌سازی‌ لازم برای آشنایی بیشتر مردم با قابلیت‌های آن فراهم شود و مردم متوجه شوند که این کارت باعث سهولت دریافت خدمات برای آنها می‌شود. از جمله کارایی‌های کارت ملی هوشمند که بسیار قابل توجه است امکان استفاده از آن برای دریافت خدمات بیمه‌ای و بانکی است که مراجعه‌کنندگان را از ارایه حجم سنگین مدارک بی‌نیاز کرده و باعث احراز هویت سریع آنان می‌شود.

بازی با زباله‌های خطرناک

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه