طرحی که در کرج، مشهد و شیراز اجرا شده است

نصب کارت‌خوان در تاکسی‌های پایتخت همچنان در بلاتکلیفی

سه سال از مطرح شدن طرح تجهیز تاکسی‌های پایتخت به دستگاه کارت‌خوان می‌گذرد و البته همچنان به‌سرانجام نرسیده است. در ابتدا برای اجرای این طرح گسترده، تاکسیرانی اعلام کرد 100 دستگاه کارت‌خوان در عرض یک هفته به شکل آزمایشی روی برخی از تاکسی‌های پایتخت در سه محور انقلاب- راه‌آهن، انقلاب- صادقیه و پیچ‌ شمیران – تجریش نصب می‌شوند که البته این وعده در زمان مقرر محقق نشد.
پس از آن اما تاکسیرانی که یکی از زیرمجموعه‌های شهرداری تهران است، مقرر کرد که تعداد 15 هزار تاکسی تا پایان سال 94 به دستگاه‌های کارت‌خوان مجهز شوند که البته این امر نیز محقق نشد و حالا با وجود گذشتن تقریبا سه سال، سخنگوی شورای شهر اعلام کرده که این طرح تا 9 ماه دیگر در پایتخت به‌اجرا در می‌آید. 
این در حالی است که برخی از شهرها از جمله کرج، شیراز و مشهد در حال اجرای این پروژه بوده و در اجرای طرح تجهیز تاکسی‌ها به کارت‌خوان برای نخستین‌بار از پایتخت و در واقع پرجمعیت‌ترین ابرشهر کشور که بیشترین نیاز را به اجرای چنین طرحی دارد، پیشی گرفتند. 
با این شرایط به‌نظر می‌رسد شهرداری تهران و سازمان‌ تاکسیرانی که یکی از زیرمجموعه‌های آن است باید به فکر مذاکره و کسب تجربه از شهرداری‌ سایر شهرها باشند تا با الگوبرداری از آنها، گره اجرای این طرح را باز کنند.
نکته دیگری که نباید از نظر دور داشت، پاسخگویی ضعیف سازمان تاکسیرانی است که با وجود پیگیری‌های خبرنگار ما، از روابط عمومی این سازمان گرفته تا واحد ارتباط با رسانه‌ها و حتی دفتر قائم‌مقام معاونت حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران، همچنان تا لحظه تنظیم این گزارش پاسخگو نبودند.
کارت‌خوان تاکسی خدمتی کارآمد اما بلاتکلیف
آن‌طور که تاکسیرانی تهران اعلام کرده، تجهیز تاکسی‌های پایتخت به کارت‌خوان بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که تاکسیرانی با بانک شهر داشته باید صورت می‌گرفت. بر اساس این تفاهم‌نامه، رانندگان تاکسی برای نصب دستگاه‌های کارت‌خوان روی تاکسی‌های خود هیچ‌گونه مبلغی را نباید پرداخت کنند. همچنین بنا بر گفته مسوولان تاکسیرانی، رانندگانی که این کارت‌خوان‌ها را در تاکسی خود نصب می‌کنند تنها در ازای خراب یا مفقود شدن دستگاه ‌باید 30 درصد از هزینه را پرداخت کنند و بقیه هزینه‌ها را شرکت بیمه طرف قرارداد تقبل می‌کند.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه سازمان تاکسیرانی چندی پیش درباره نوع کارت‌هایی که امکان پرداخت کرایه با آنها وجود دارد، در گفت‌وگویی با روابط عمومی این سازمان گفته بود در وهله نخست کارت‌های شهروندی که بانک شهر آنها را در اختیار شهروندان قرار می‌دهد و چندمنظوره نیز هست، برای اجرای طرح مد نظر این سازمان است.
با وجود پرفایده بودن این طرح و حل شدن مشکل پول خرد برای کرایه تاکسی، این طرح سه سال است که به دلایل نامعلوم به تعویق افتاده و همچنان نیز ادامه دارد.
علت تعلل در اجرای نصب کارت‌خوان‌های پایتخت
به‌تازگی اما رضا تقی‌پور، سخنگوی شورای شهر تهران با اشاره به برخی مشکلات اجرایی در تجهیز تاکسی‌ها به دستگاه‌های کارت‌خوان اظهار کرد: از چند سال گذشته موضوع تجهیز تاکسی‌ها به دستگاه‌های کارت‌خوان مطرح شده، اما برخی مشکلات از جمله قطع آنتن کارت‌خوان‌ها در برخی مکان‌ها مانع از نصب این دستگاه‌ها شده است.
مشکل قطع آنتن کارت‌خوان در حالی مطرح می‌شود که در همین لحظه اتوبوس‌های پایتخت و مترو بدون هیچ مشکلی در حال ارایه خدمت با این روش هستند. علاوه بر این، در خط تاکسی درختی-طالقانی در شهر کرج در همین 40 کیلومتری تهران هم رانندگان با استفاده از کارت‌خوان‌های نصب‌شده در تاکسی‌هایشان کرایه مسافران را اخذ می‌کنند.
سخنگوی شورای شهر تهران با درک مشکلات به‌وجود آمده به‌دلیل نبود کارت‌خوان در تاکسی‌های پایتخت، می‌گوید: مشکلات و گله‌های شهروندان و راننده‌های تاکسی در خصوص پرداخت کرایه که اغلب به‌صورت پول خرد است و پرداخت غیرنقدی هم وجود ندارد، همواره وجود داشته، از این‌رو این موضوع یکی از جلسات شورای شهر را به خود اختصاص داد تا دستگاه‌های جایگزین کارت‌خوان که مشکل آنتن‌دهی نداشته باشند برای تاکسی‌ها در نظر گرفته شود.
سخنگوی شورای شهر همچنین با بیان خلف وعده‌های قبلی صورت‌گرفته گفت: وعده‌های متفاوتی در طول سه سال برای نصب دستگاه‌های کارت‌خوان داده شده، اما متاسفانه مشکلات اجرایی مانع به انجام رسیدن آن شده است. مدیریت شهری تمام تلاش خود را برای رفع این مشکل به‌کار بسته است.
آن‌طور که سخنگوی شورای شهر وعده داده اما قرار است با بررسی‌های انجام‌شده تا ۹ ماه آینده تاکسی‌های تهران به دستگاه‌های کارت‌خوان مجهز شوند.
این در حالی است که طرح تجهیز تاکسی‌ها به دستگاه کارت‌خوان تا به حال در برخی از شهرها از جمله کرج، شیراز و مشهد با موفقیت به‌اجرا در آمده است و تاکسی‌های این شهرها در حال استفاده از این دستگاه کارت‌خوان برای دریافت کرایه برخی از خطوط هستند. امید است مسوولان شهرداری تهران هم بتوانند با اعمال مدیریت نسل چهارمی خود تاکسیرانی را مجاب کنند که طرح تجهیز تاکسی‌های پایتخت به دستگاه کارت‌خوان را به سرانجام برسانند یا حداقل وقتی وعده‌ای به تعویق می‌افتد در برابر رسانه‌ها و مردم پاسخگو باشند.