پرداخت همراه رسما در ایران آغاز به كار كرد


دو هفته پیش بانک مرکزی بخشنامه‌ای را با عنوان «ضوابط پرداخت‌های دیجیتال و همراه» به شبکه بانکی ابلاغ کرد که ابهامات زیادی در آن وجود داشت. به همین منظور هفته گذشته مدیركل فناوری اطلاعات بانك مركزی در نشستی خبری با ارایه توضیحات بیشتر در این رابطه از اولین پرداخت همراه كشور همزمان با افتتاح نمایشگاه كتاب رونمایی كرد.
به گزارش عصر ارتباط، ناصر حكیمی در خصوص اینكه آیا بانك‌ها برای پیوستن به سامانه‌های مانا و سهند الزام قانونی دارند یا خیر، گفت: از آنجا كه اشتیاق برای راه‌اندازی این سرویس در كشور زیاد است به نظر می‌رسد تمامی بانك‌ها برای ارایه این سرویس صف كشیده‌اند به همین منظور ما الزامی برای بانك‌ها در این بخش نگذاشتیم.
وی تاکید كرد: تمامی بانك‌ها می‌توانند به محض راه‌اندازی زیرساخت‌های لازم نسبت به ارایه این سرویس براساس چارچوب تعیین‌شده اقدام كنند و ما هیچ منعی برای این موضوع نداریم و در اسرع وقت زمینه ارایه سرویس را برای آنها برقرار می‌كنیم.
حکیمی با اشاره به نفوذ تلفن‌ها و ابزارهای همراه هوشمند در زندگی روزمره مردم گفت: در حال حاضر با توجه به امكانات موجود در تمامی بخش‌ها از شرکت خدمات انفورماتیک، شاپرک، بانک‌ها، ارایه‌دهندگان خدمات پرداخت تا بانك مركزی سعی داریم آخرین فناوری‌های جهانی از جمله استفاده از تلفن‌های همراه و دیگر ابزارهای هوشمند در حوزه پرداخت بانکی به‌سرعت رواج یابد تا بتوانیم امور مالی روزمره مردم را آسان‌تر كنیم.
تحولی بزرگ در راه است
او با بیان اینكه یكی از امور مالی مورد توجه كاربران در فضای مجازی پرداخت از طریق شبكه‌های اجتماعی است، گفت: زیرساخت فعلی ارایه‌شده توسط بانک مرکزی، زمینه‌ساز ارایه خدمات پرداخت درون برنامه‌ای در این شبکه‌ها بوده و فصل جدیدی را در تجربه کاربری پرداخت رقم خواهد زد.
وی با تاكید بر اهمیت امنیت اطلاعات در شبكه پرداخت، افزود: استفاده از ابزارهای هوشمند برای پرداخت مستلزم بهره‌گیری از روش‌هایی است که در آن ملاحظات امنیتی رعایت شده باشد؛ بنابراین باید زیرساخت‌های لازم برای مدیریت مباحث امنیتی ایجاد می‌شد.
در همین راستا به منظور افزایش امنیت در پرداخت‌های روزمره از روش نشان‌گذاری (Tokenization) در پرداخت‌های همراه استفاده كردیم، مزیت استفاده از نشان‌گذاری در پرداخت تنها منحصر به تلفن‌های همراه هوشمند نیست و در ابزارهایی همچون ساعت‌های هوشمند نیز قابل‌استفاده است.
مدیركل فناوری اطلاعات بانك مركزی گفت: پرداخت با تلفن‌های هوشمند محدود به تناظر یک‌به‌یک میان ابزار پرداخت (کارت‌بانکی)‌ و ابزار هوشمند نیست؛ به‌عبارت‌دیگر ابزار هوشمند محدود به یک ابزار پرداخت خاص مانند کارت بانکی نمی‌شود و از این طریق می‌توان انواع ابزارهای پرداخت را به آن معرفی کرد. بنابراین درصورتی‌که مشتری کیف پول خود را فراموش کرده و یا نخواهد آن را همراه خود داشته باشد، می‌تواند از تلفن همراه و یا ساعت هوشمند خود به جای کیف پول برای انجام پرداخت‌هایش استفاده کند.
روش استفاده از پرداخت همراه
روش کار این خدمت نوین بانکی به‌این‌ترتیب است که فرایند کشیده شدن کارت‌بانکی با نزدیک شدن تلفن و یا ساعت هوشمند به دستگاه کارت‌خوان شبیه‌سازی می‌شود. به تعبیری دیگر، برای پرداخت با استفاده از ابزار هوشمند تنها کافی‌ست ابزار هوشمند خود را به دستگاه کارت‌خوان و یا حتی دستگاه خودپرداز نزدیک کرد.
حکیمی گفت: از این پس دو نوع تغییر اتفاق خواهد افتاد؛ اول اینکه با توجه به ایجاد زیرساخت جدید، امکان معرفی انواع شیوه‌های پرداخت جدید فراهم می‌شود. ازجمله می‌توان به پرداخت‌های بزن و برو (Tap&Go) اشاره کرد که گرچه رقم و سقف آن محدود خواهد بود، ولی به علت اینکه نیاز به ورود رمز ندارد، سریع و بدون اتلاف وقت است.
وی افزود: پیش از این به علت محدودیت فناوری‌های کارت‌های مغناطیسی، امکان پرداخت به شیوه بزن و برو فراهم نبود؛ بنابراین طبیعی است که پس از این بسیاری از فرایندهای روزمره و عادی خرید تغییر کند. همچنین با زیرساخت مورد اشاره، زمینه برای کیف پول الکترونیکی که بدون رمز و با سرعت زیاد، تراکنش‌های مشتری را انجام می‌دهد، فراهم خواهد شد.
حکیمی درخصوص تغییر بعدی گفت: تغییر بعدی در فرایند پرداخت‌های مجازی است. با توجه به شکل‌گیری نمونه‌های موفق فروشگاه‌های مجازی، بخش بزرگی از فروشندگان به دنبال ایجاد فروشگاه با استفاده از اپلیکیشن‌های موبایلی هستند و فرایند نشان‌گذاری امکاناتی را در اختیار توسعه‌دهندگان نرم‌افزارهای کاربردی خواهد گذاشت تا مشتریان آنها بتوانند از طریق همان اپلیکیشن بدون اینکه خارج شوند به شکل درون‌برنامه‌ای پرداخت را انجام دهند. 
وی خاطرنشان كرد: تاکنون این امکان وجود نداشت که اطلاعات بانکی مشتریان را در اختیار این اپلیکیشن‌ها قرار دهیم که با فرایند نشان‌گذاری این مشکل رفع شده است و توسعه‌دهندگان می‌توانند امکان پرداخت درون‌برنامه‌ای را نیز در نرم‌افزارهای خود لحاظ کنند. چرا که با توجه به نشان‌گذاری شدن اطلاعات کارت بانکی، هیچ اطلاعاتی در اختیار این اپلیکیشن‌ها قرار نخواهد گرفت که بعداً بتواند دستمایه سوءاستفاده قرار گیرد.
حکیمی به ایجاد بازاری جدید در عرصه نرم‌افزارهای استفاده‌کننده از نشان‌گذاری اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه یکی از مسایل اصلی فین‌تک‌ها (استارت‌آپ‌های حوزه فناوری‌های مالی) دسترسی محدود آنها به عملیات پرداخت است، بر همین اساس یکی از اهداف ما در بانک مرکزی فراهم کردن فضای مناسب برای اشخاصی بود که به دنبال ارایه خدمات مالی گسترده‌تر از بانک‌ها هستند که در ادامه مسیر،‌ زمینه برای ایجاد این امکانات نیز فراهم خواهد شد.
نشان‌گذاری چیست؟
حکیمی در توضیح فرایند نشان‌گذاری در شبكه پرداخت گفت: به بیان ساده، با استفاده از نشان‌گذاری می‌توان داده‌های حساسی را که نمی‌توان بدون قرار دادن در ابزار واسطه خاصی همچون کارت‌بانکی در اختیار متقاضی قرار داد، به یک رقم رمزگذاری شده خاص تبدیل کرد که تنها در همان فرایند پرداخت کاربرد دارد و اگر هم افشا شود، قابلیت استفاده مجدد نخواهد داشت.
به گفته حکیمی، فرایند نشان‌گذاری از نصب نرم‌افزار پرداخت – هر اپلیکیشنی که به این شیوه بخواهد پرداخت داشته باشید – در تلفن هوشمند آغاز می‌شود. در مرحله بعد فرایند نشان‌گذاری کارت‌بانکی توسط خود بانک صورت خواهد گرفت. پس از تبادل نشانه از طریق نزدیک کردن تلفن هوشمند به دستگاه کارت‌خوان، پیام نشان‌گذاری شده برای رمزگشایی به مرکز شتاب ارسال می‌شود.
وی افزود: در مسیرِ تراکنشِ نشان‌گذاری شده، ما دو نهاد جدید با عناوین مانا (مرکز ارایه نشانه‌های الکترونیکی) و سهند (سامانه هدایت نشانه‌های دیجیتال) ایجاد کرده‌ایم. نقش مانا نشان‌گذاری شماره کارت و کدگشایی از آن است و اگر مختصات فنی لازم را رعایت کنند، محدودیتی در تعداد ماناها وجود ندارد. سهند نیز نقش هدایت نشانه به مانا تهیه‌کننده آن نشانه و دریافت شماره کارت از آن را دارد؛ به‌عبارت‌دیگر سهند برای معرفی ماناها به شتاب تعریف شده است. سهند در مرکز شتاب مستقر خواهد شد ولی ماناها می‌توانند خارج از زیرساخت ملی پرداخت و در بانک‌ها یا شرکت‌های طرف قرارداد آنها که روال‌های امنیتی و ارتباطی را طی کنند قرار گیرند.
افزایش امنیت با پرداخت‌های همراه
مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی با اشاره به ارتقای سطح امنیتی تراکنش‌ها از طریق فرایند نشان‌گذاری گفت: در حال حاضر که با افشای اطلاعات کارت‌های مغناطیسی امکان سوءاستفاده فراهم است، با فرایند نشان‌گذاری این مشکل رفع می‌شود زیرا با نشان‌گذاری بخشی از اطلاعات از بین می‌رود و همچنین نشانه ایجاد شده قابلیت سوءاستفاده ندارد.
وی افزود: با نشان‌گذاری سه لایه امنیتی خواهیم داشت؛ اول قفل تلفن هوشمند است و در مرحله بعدی قفل نرم‌افزار پرداخت و در نهایت رمز کارت امنیت را تامین خواهند کرد؛ بنابراین به رمز کارت که تنها لایه امنیتی در پرداخت‌های کارتی به شمار می‌رود، در پرداخت همراه به شکل غیر از Tap&Go، دو لایه امنیتی دیگر اضافه خواهد شد و در صورت مفقود شدن تلفن همراه نیز امکان سوءاستفاده وجود نخواهد داشت. 
مدیركل فناوری اطلاعات بانك مركزی عنوان كرد: در مدل Tap&Go نیز که بدون رمز کارت بانکی انجام می‌شود، ایجاد سقف مبلغی تراکنش محدود نیز به دلیل حذف رمز در این روش در نظر گرفته شده و این موضوع  در تمام دنیا مرسوم است، چرا كه  اگر به هر دلیل فردی به دو رمز دیگر دسترسی پیدا کرد، مبلغ سوءاستفاده محدود باشد؛ درست مانند پول نقدی که هنگام گم کردن کیف پول فیزیکی، فرد یابنده امکان سوءاستفاده از آن را دارد، با این وجود که در تلفن همراه دو رمز نیز سد راه وی خواهد بود.
وی درخصوص سقف پرداخت موبایلی گفت: در نمایشگاه کتاب که این شیوه برای بن کارت‌های نمایشگاه تعریف شده، سقف پرداخت ۲۰۰ هزار تومان است، اما برنامه داریم که تا ۶ ماه آینده این سقف به ۵۰۰ هزار تومان که همان سقف کنونی کارت‌های مغناطیسی است، افزایش یابد.

منتظر تغییر كارمزد در پرداخت همراه باشید
مدیرکل فناوری اطلاعات بانکی مرکزی نیز درباره چگونگی مدل کارمزدی پرداخت‌های همراه گفت: با توجه به اینکه در حال حاضر تاکید روی راه‌اندازی این سرویس و زیرساخت‌های لازم از سوی شبکه بانکی و پرداخت است، با وجود آماده بودن زیرساخت شیوه Tap&Go در شش ماه اول سال تمایل داریم پرداخت‌ها با رمز انجام شوند هرچند اگر بانکی تمایل داشته باشد می‌تواند در استفاده از شیوه Tap&Go پیش‌قدم شود. در این شش ماه فعلاً کارمزدها مانند همان تراکنش‌های کارتی خواهد بود. ولی در شش ماه دوم که تاکید بر توسعه شیوه Tap&Go خواهد بود، مطمئنا سازوکار کارمزدی تغییر خواهد کرد.