اوبر از پولدارها بیشتر کرایه تاکسی می‌گیرد

برنامه تاکسی‌یاب اوبر با استفاده از هوش مصنوعی خود می تواند وضعیت مالی و میزان تمکن افراد را درک کند و بر همین اساس در مسیرهای مشابه از آنها بیشتر کرایه بگیرد.

به گزارش فارس به نقل از زددی نت، اوبر از سیستم هوش مصنوعی جدیدی استفاده می کند که قادر به برآورد دقیق وضعیت مشتریان و کرایه دریافتی بر مبنای مبدا و مقصد، مدت زمان حضور در تاکسی، موقعیت های درخواست تاکسی هر فرد و غیره است.

در گذشته دریافت کرایه اوبر تنها بر مبنای میزان مسیر طی شده، زمان آن و محل درخواست صورت می گرفت. اما سیستم جدید از عوامل جامعه شناختی هم برای این کار استفاده می کند.

در حال حاضر این سرویس هوشمند در 14 شهر آمریکا فعال شده و می تواند ثروت فرد درخواست کننده تاکسی اوبر را هم حدس بزند. به عنوان مثال این سیستم با بررسی رفت و امدهای صورت گرفته در مناطق مرفه از این نوع افراد کرایه بیشتری طلب می کند و به عواملی مانند میزان مسافت طی شده و مدت زمان سفر کمتر توجه می کند.

البته افزایش کرایه تاکسی های اوبر برای افراد ثروتمندتر به معنای کاهش سود دریافتی رانندگان نیست. اوبر خود با صدور بیانیه ای تصریح کرده که مسافران از این پس نباید انتظار داشته باشند در مسیرهای یکسان مبالغ مشابهی را پرداخت کنند و عوامل دیگری نیز در این زمینه دخیل خواهد بود.

 

سیاست‌گذاری‌های فیس‌بوک در زمینه سانسور محتوا لو رفت

فیس‌بوک یک کتابچه دستورالعمل برای تصمیم‌گیری در مورد سانسور محتوای ارسالی کاربران تدوین کرده تا از این طریق از انتقادهای جهانی در مورد وجود محتوای نامناسب در این سایت بکاهد.

به گزارش فارس به نقل از بلومبرگ، مدیران فیس‌بوک متهم هستند که برای جلوگیری از گسترش خشونت، محتوای جنسی، مطالب نفرت‌پراکن و دیگر محتوای نامناسب و جنجالی چندان تلاش نمی‌کنند.

فیس‌بوک مدتی است برای حذف این نوع محتوا از تعداد زیادی نیروی انسانی و همین طور سیستم‌های ارسال گزارش استفاده می‌کند. این افراد در مورد حذف یا تداوم نمایش محتوای ارسالی با موضوعات خشونت آمیز، جنسی، تهدیدکننده، نفرت‌پراکن و غیره تصمیم گیری می‌کنند.

روزنامه گاردین توانسته برای اولین بار به هزاران اسلاید و تصویری که فیس بوک آنها را برای آموزش نیروهای خود در این زمینه به کار می گیرد دست پیدا کند. با توجه به تنوع محتوای جنجالی در فیس بوک، امید می رود این محتوای آموزشی تصمیم گیری در این بخش را تسهیل کند.

بر اساس دستورالعمل مذکور نیروهای این بخش از فیس بوک تنها 10 ثانیه برای حذف یا عدم حذف محتوای ارسالی فرصت دارند.

در این راهنمای داخلی فیس بوک بر موارد زیر تاکید شده است:

انتشار ویدیوهای خشونت آمیز  در صورت ایجاد آگاهی در مورد موضوعاتی مانند سلامت روان مجاز است.

 تصاویر سوءاستفاده از کودکان در صورتی که حذف می شوند که با هدف ترویج سادیسم و لذت بردن به اشتراک گذارده شده باشند. در غیر این صورت می توانند در فیس بوک باقی بمانند و درجه بندی مشمئز کننده دریافت کنند.

امکان ارسال تصاویر سوءاستفاده از حیوانات وجود دارد، اما باید درجه بندی مشمئز کننده دریافت کنند.

تصاویر و ویدئوهای حاوی تهدید علیه چهره های سیاسی مانند رییس جمهور آمریکا یا چهره های مذهبی مشمول پاک کردن هستند، اما به شرطی که در این زمینه صراحت داشته باشند.

انتشار این اسناد باعث بحث و جدل هایی در فضای مجازی شده و در حالی که برخی این قوانین را سهل گیرانه دانسته اند، برخی نیز معتقدند فیس بوک از این طریق بیش از حد محتوای ارسالی توسط کاربران را سانسور می کند.

 

هکرها دزدان دریایی کارائیب را گروگان گرفتند

عده‌ای هکر در اقدامی بی‌سابقه به نسخه‌ای از تازه‌ترین قسمت فیلم دزدان دریایی کارائیب که توسط شرکت دیزنی تولید شده دست یافته‌اند و برای عدم انتشار آن درخواست باج کرده‌اند.

به گزارش فارس به نقل از کامپیوترورلد، هکرها تهدید کرده اند که اگر شرکت دیزنی باج مناسبی پرداخت نکند، این فیلم را قبل از نمایش در سینماها در اینترنت پخش می‌کنند.

دیزنی از تایید یا رد این موضوع خودداری کرده، ولی تصریح کرده که در برابر این باج‌خواهی تسلیم نمی‌شود. این پنجمین قسمت از فیلم دزدان دریایی کارائیب است و مردان مرده قصه نمی‌گویند نام دارد. بر اساس برنامه از قبل اعلام شده قرار است نمایش این فیلم در سینماها از سه روز دیگر آغاز شود.

باب ایگر مدیر عامل دیزنی می گوید هکرها برای عدم انتشار این فیلم در اینترنت خواستار دریافت مبلغ زیادی پول در قالب بیت کوین شده اند. آنها گفته اند ابتدا 5 دقیقه از این فیلم و سپس 20 دقیقه از آن را منتشر می کنند و اگر به خواسته هایشان بی توجهی شود این روند را ادامه می دهند.

دیزنی از پرداخت پول مذکور خودداری کرده و در حال همکاری با اف بی آی برای شناسایی هویت هکرهاست. هنوز مشخص نیست این فیلم چگونه به دست هکرها افتاده است. در شش ماه گذشته بارها خبرهای مشابهی در مورد سرقت نسخه هایی از فیلم های اکران نشده هالیوودی مانند فیلم Star Wars: The Last Jedi توسط هکرها منتشر شده است.

 

واناکرای زیردریایی‌های هسته‌ای انگلیس را تهدید می‌کند

با توجه به استفاده رایانه‌های زیردریایی‌های هسته‌ای انگلیس از ویندوز قدیمی XP احتمال نفوذ باج‌افزار واناکرای به این زیردریایی‌ها مقامات انگلیسی را نگران کرده است.

به گزارش فارس به نقل از آسیاایج، باج‌افزار واناکرای با نفوذ به صدهاهزار رایانه در 150 کشور جهان خسارات گسترده ای به بارآورده و باعث قفل شدن هزاران گیگابایت اطلاعات شده است. حالا به نظر می رسد این باج افزار در تلاش است تا به زیردریایی های هسته ای انگلیس هم نفوذ کند.

زیردریایی‌های Trident که در نیروی دریایی انگلیس مورد استفاده قرار گرفته‌اند مجهز به ویندوز قدیمی ایکس پی بوده و مدتهاست به روز نشده‌اند. لذا احتمال نفوذ باج‌افزار واناکرای به آنها وجود دارد. اگر چه مقامات مسئول هرگونه خطری را انکار می کنند، اما کارشناسان امنیتی بیم دارند که در زمان حضور این زیردریایی ها در بنادر و اتصال رایانه های انها به اینترنت واناکرای به درونشان نفوذ کند. زیردریایی های یاد شده در زمان ماموریت های نظامی به اینترنت متصل نیستند.

مایکروسافت به تازگی وصله ای به روزرسان برای مقابله با نفوذ واناکرای به ویندوز XP منتشر کرده، اما مشخص نیست آیا این وصله بر روی رایانه های موجود در زیردریایی های Trident نصب شده اند یا خیر.

 

تعلیق حساب کاربری یک روزنامه‌نگار افشاگر اروپایی در فیس‌بوک

روزنامه‌نگاری به نام ماتیو کاروانا گالیزیا در ماه می گذشته اسنادی در ارتباط با یک پرونده فساد را در حساب کاربری خود در فیس‌بوک منتشر کرد و این امر به تعلیق حساب وی منجر شد.

به گزارش فارس به نقل از ورج، در این اسناد ادعا شده بود جوزف موسکات نخست وزیر کشور مالت درگیر یک پرونده فساد بوده است. این امر باعث شد تا حساب کاربری این روزنامه نگار افشاگر در فیس بوک مسدود شده و برخی مطالب ارسالی وی در این شبکه اجتماعی نیز پاک شوند.

گالیزیا یکی از افراد گروهی بود که بر روی اسناد فساد صدها تن از مسئولان سیاسی ارشد جهان کار می کنند. مجموعه این اسناد موسوم به پرونده پاناما در سال 2016 منتشر شد. اسناد مربوط به فساد نخست وزیر مالت چند هفته قبل از برگزاری انتخابات سراسری این کشور منتشر شد.

این موضوع چندان در رسانه های محلی مالت منعکس نشد و لذا وی برای اگاه کردن مردم به فیس بوک متوسل شد. وی می گوید واکنش ها به وی در این زمینه خوب بوده است. بعد از این کار، نخست وزیر مالت این روزنامه نگار را تهدید به پیگرد قضایی کرد و سرانجام حساب کاربری وی در فیس بوک هم در 16 ماه می قفل شد.

هنوز مشخص نیست که آیا فیس بوک این کار را به طور مستقل انجام داده یا تحریک و دخالت نخست وزیر مالت عامل این مساله بوده است.

رویدادهایی از این دست نگرانی در مورد نقش شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک در جهت محدود کردن آزادی بیان را افزایش داده و هشداری برای روزنامه نگاران افشاگر محسوب می شود تا از فیس بوک برای ذخیره سازی اطلاعات خود استفاده نکنند.

 

ارتش آمریکا برای هک کردن پهپادها آزمایشگاه تاسیس کرد

با توجه به افزایش استفاده از پهپادهای در صحنه‌های نبرد، ارتش آمریکا به فکر تأسیس آزمایشگاهی در تامپای فلوریدا به منظور هک کردن این پرنده‌های بی سرنشین افتاده است.

به گزارش فارس به نقل از انگجت، فرماندهی عملیات ویژه ارتش آمریکا موسوم به SOCOM امیدوار است با تاسیس این آزمایشگاه زمینه برای مقابله جدی تر با تهدیدهای آتی فراهم شود و بتوان با حملات پهپادهای کشورهای متخاصم مقابله کرد.

البته این آزمایشگاه در زمینه های دیگری مانند ایجاد توازن میان میزان بار قابل حمل توسط پهپادها و توانایی پرواز آنها فعالیت خواهد کرد. آزمایشگاه یاد شده تلاش می کند توانایی های عملیاتی پهپادها را نیز افزایش دهد.

فرماندهی عملیات ویژه ارتش آمریکا پیش از این هم با آزمایشگاه فیزیک کاربردی جان هاپکینز به منظور ابداع فناوری هایی که عملکرد پهپادها را با ارسال سیگنال های مزاحم مختل کنند، همکاری می کرد.

امروزه گروه های تروریستی مانند داعش هم با به پرواز درآوردن پهپاد تلاش می کنند بر نیروهای دشمن غلبه کنند و فرماندهی عملیات ویژه ارتش آمریکا با صدور سفارش ساخت 350 پهپاد جدید درصدد تقویت زرادخانه خود است.

اینستاگرام تاثیرمنفی برسلامت روانی دارد

نتایج یک نظرسنجی در انگلیس نشان می‌دهد که کاربران جوانی که روزانه بیش از دو ساعت در شبکه‌های اجتماعی وقت می‌گذرانند، در معرض خطر مشکلات روانی قرار دارند و اینستاگرام در مقایسه با دیگر شبکه‌های اجتماعی بدترین تاثیر را بر سلامت روانی جوانان دارد.

به گزارش ایرنا از بی‌بی‌سی ورلد، در نظرسنجی انجمن بهداشت عمومی بریتانیا ، 1479 کاربر شبکه‌های اجتماعی در سنین 14 تا 24 سال شرکت کردند و از آنها خواسته شد بگویند که شبکه‌های اجتماعی چه تاثیری بر اضطراب، افسردگی و تنهایی آنها دارد.

نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد این شبکه اجتماعی که امکان به اشتراک گذاشتن عکس و ویدیو را به کاریران می‌دهد، بدترین تاثیر را بر سلامت روان جوانان داشته است و از مظاهر این تاثیر این است که 90 درصد از شرکت‌کنندگان در این نظر سنجی گفتند که از چهره خود راضی نیستند.

براساس نتایج تحقیق، اینستاگرام اثر مخربی نیز بر خواب کاربران جوان دارد؛ به علاوه، کاربران آن همواره ترس دارند از رخدادها بی‌خبر بمانند و نیاز دارند که مدام در تماس باشند تا مبادا اتفاقی بدون حضور و آگاهی آنها رخ می‌دهد.

انجمن بهداشت عمومی بریتانیا می‌گوید شبکه‌های اجتماعی باید به کاربرانی که از این شبکه‌ها زیاد استفاده می‌کنند، هشدار دهد و کسانی را که دچار مشکلات روانی هستند، شناسایی کند.

اخبار

مشکل جدید فیس‌بوک برای کاربران

اخبار

دیدگاه‌ها

    ارسال دیدگاه